BRATISLAVA. Vyložíte si tovar z nákupného košíka a podáte predavačke platobnú kartu. Keď ju vloží do terminálu, zadáte PIN kód a čakáte, kým prebehne platba.
Tento systém platenia však už pomaly odchádza do histórie.
Bankári hlásia, že ich klienti začínajú uprednostňovať rýchlejšie bezkontaktné platby, pri ktorých netreba zadávať PIN kód.
Klienti Slovenskej sporiteľne platili v decembri 4,4-krát častejšie bezkontaktne než v decembri 2012.
UniCredit Bank tvrdí, že bezkontaktnými kartami pretieklo 30 percent objemu peňazí, ktoré šli cez platby kartami. Rok predtým to bolo v poslednom štvrťroku len deväť percent.
"Celkovo bolo na našich platobných termináloch za rok 2013 zrealizovaných viac ako 10,7 milióna bezkontaktných transakcií v celkovom objeme 96,5 miliónov eur. Za rok 2012 bolo na našich termináloch zrealizovaných viac ako 1,8 milióna bezkontaktných transakcií v celkovom objeme 16,2 miliónov eur," informovala zasa hovorkyňa Tatra banky Marína Masárová.
Bezkontaktné karty už tvoria podľa Združenia pre bankové karty tretinu všetkých kariet u nás.
Rýchla technológia sa etabluje preto, že jej ľudia začali viac dôverovať a banky ju podporujú, vraví Ivan Kubaš, predseda združenia.
Niektoré automaticky nahradia karty, ktorým sa končí platnosť, takými, čo umožňujú rýchlejšie platby.
V lekárni aj v drogérii
Ako sa ujali
Platby bez kontaktu
- Počet platobných kariet u nás v druhom kvartáli:
4,7 mil. - Koľko z nich je bezkontaktných: 1,7 mil.
- O koľko v druhom štvrťroku 2013 stúpol medzikvartálne počet bezkontaktných transakcií: o 78%.
Zdroj: Združenie pre bankové karty
Tento trend sa snažia podchytiť aj obchodníci.
Bezkontaktnou kartou sa dá platiť na ktorejkoľvek čerpačke Slovnaftu, v predajniach dm Drogerie Markt či v Bille.
Tesco dáva modernejšie platobné terminály do novo otváraných pobočiek, v starších sa ich chystá dopĺňať.
Bezkontaktne si možno kúpiť aj lieky v lekárňach siete Dr. Max. Klienti tejto siete však platia akýmikoľvek bankovými kartami len v asi desatine prípadov.
„Dôvodom môže byť skôr vyšší vekový priemer pravidelných návštevníkov lekárne,“ vysvetľujú si v sieti Dr. Max
V Bille sa nájdu zákazníci, ktorí, aj keď môžu platiť rýchlejšie, uprednostnia tradičný spôsob platby kartou.
Niektorým klientom chýba pri platbe bez kontaktu SMS, ktorá by im potvrdila, čo sa udialo na ich účte, hovorí prokurista dm Drogerie Markt Ľubomír Franta.
Táto SMS môže prísť o čosi neskôr, keď sa bezkontaktne platí v režime „offline“, čiže sa platba nespáruje hneď pri zaplatení v obchode, ale až o čosi neskôr, vysvetľuje Kubaš.
„Nie je pravidlom, že všetky bezkontaktné platby sú offline. Môžu prebiehať aj online, v tom prípade banka kontroluje zostatok na účte,“ vraví hovorkyňa Sberbank Slovensko Ľubomíra Chmelová.
To, či je platba offline, alebo online, závisí podľa nej od nastavenia karty a POS terminálu. Offline sú hlavne platby parkovného, diaľničné poplatky a podobne,“ vyratúva Chmelová.
Len na menšie nákupy
Bez zadávania PIN kódu sa dá platiť bezkontaktnými kartami u nás len pri nákupoch do 20 eur.
Ak nákup túto sumu prevýši, treba kód vyťukať, aj keď kartu stačí aj ďalej iba priložiť. Banky zvyknú chrániť peniaze na účtoch aj tak, že po niekoľkých platbách musí prísť nejaká online transakcia.
Kubaš tvrdí, že banky už bezkontaktnými terminálmi pokryli väčšinu trhu. Výmenou za ne obchodníci spravidla odvedú percento z objemu platieb, ktoré cez moderné karty zinkasujú za svoj tovar.
Kubaš vysvetľuje, že to, ako si banky a obchodníci nastavia vzťahy, sa môže z obchodu na obchod líšiť.
Alena Walterová z VÚB banky tvrdí, že obchodníci majú na získanie terminálov lepšie podmienky ako v zahraničí, pretože si ich nemusia zháňať sami.