Banky už na rozdiel od minulosti dajú klientom pri prehodnotení sadzby na hypotéku častejšie nižší úrok. No nie o veľa. Najlepšie úroky majú pripravené pre overených klientov iných bánk.
BRATISLAVA. Pred troma rokmi sa Alica z Banskej Bystrice s bankou dohodla, že jej za hypotéku bude platiť úrok mierne vyšší ako štyri percentá ročne.
Nedávno jej banka poslala informáciu o novom úroku. Ponúkla jej na tri roky sadzbu 3,89 percenta, teda len o 0,2 percentuálneho bodu nižšiu, ako mala.
„Keď banka ponúkne overenému klientovi úrok, ktorý je nižší len o dve, tri desatiny bodu, nie je to adekvátne tomu, ako bankám medzičasom zlacneli zdroje,“ hovorí ekonóm SAV Vladimír Baláž.
Takýto postup voči klientom pripisuje aj tomu, že dve tretiny trhu s hypotékami u nás pokrývajú tri banky.
Dnes je základná úroková sadzba Európskej centrálnej banky (ECB) len 0,25 percenta. Za taký úrok si vedia banky požičať peniaze na dva týždne. V roku 2011, keď si Alica hypotéku brala, sa úroková sadzba ECB hýbala od jedného do 1,5 percenta.
Peniaze, ktoré si banky vedia požičať napríklad na päť rokov a môžu z nich financovať hypotéky, odvtedy zlacneli aj o 1,5 percentuálneho bodu.
Menej ako v minulosti platia banky aj za úložky na termínovaných vkladoch.
Ako si znížiť sadzbu
Alica si zistila v iných bankách, koľko by platila za hypotéku, ktorou by splatila terajší úver. Ponúkli jej úrok 3,49 a 3,15 percenta.
„Prax je teraz taká, že klient, ktorému sa prehodnocuje úrok, dostane vždy horšiu ponuku ako nový klient,“ hovorí Maroš Ovčarik z portálu FinancnaHitparada.sk.
Keď Alica ponuky z iných bánk ukázala v tej, kde si vzala úver, dohodli sa na úroku 3,40 percenta. Banka však podmienila dohodu tým, že si Alica otvorí nový balík služieb a bude ho aj využívať.
V minulosti bolo bežné, že klientovi dala banka pri prehodnotení sadzby vyšší úrok ako na začiatku. Kto mal pôvodne úrok päť percent, ten dnes spravidla pri jeho prehodnotení získa nižší úrok, no nie o viac ako pol percentuálneho bodu. Aj to za predpokladu, že nemá zápis v úverovom registri.
Prečítajte si tiež:Drahšie hypotéky ako Slovensko má v eurozóne iba Cyprus
Najlepšie úroky
„Keď klient ukáže v banke konkurenčnú ponuku, úroková sadzba sa mu zníži na štyri percentá, možno mierne pod túto úroveň,“ vraví Ovčarik. Zvyčajne však musí využívať aj iné produkty banky.
No k sadzbám, čo majú banky pre overených klientov z iných bánk, sa nedostane. Nové úvery na bývanie sa v priemere úročia 3,98 percenta, najnižšie úroky sa začínajú pri troch percentách.
„Banky ich majú buď pre ozaj bonitných klientov, ale najmä pre klientov z iných bánk, ktorí sa osvedčili ako spoľahliví dlžníci,“ hovorí úverárka jednej z bánk. Aj preto banky nazývajú najnižšie sadzby často refinančné, teda na úvery, ktorými klienti splatia hypotéku v pôvodnej banke.