Vlastníkov a správcov nehnuteľností, ktoré sú pamiatkami, čakajú od júla niektoré zmeny. Vláda dnes schválila novelu zákona o ochrane pamiatkového fondu.
Zmeny sa dotknú najmä vlastníkov, alebo správcov kultúrnych pamiatok, ktorí sa snažili v minulosti zákon všemožne obchádzať.
„Tí ktorí postupovali v jeho zmysle zmeny takmer nezbadajú,“ vraví Michal Hrčka z magazínu o kultúrnom dedičstve Obnova.sk.
Predaj bytu
V pamiatkovo chránenej bytovke
- To, že vlastník bytu v bytovom dome, ktorý je kultúrnou pamiatkou, ho musí najskôr ponúknuť štátu, bude po schválení novely jednoznačne v zákone.
- Doteraz vlastníci žiadali často o stanoviská, či je to tak. Do zákona sa však pri predkupnom práve dopĺňa aj slovo časť, teda ak vlastník zamýšľa predať kultúrnu pamiatku, je povinný písomne ju ponúknuť na kúpu štátu zastúpenému ministerstvom.
(ht)
Novela je postavená na zmenách, ktoré si vypýtala súčasná prax a odborníci na túto oblasť. Uskutočnenie niektorých bodov v každodennom živote však zostáva otvorené naďalej.
Pokuta aj náprava
Výšky sankcií sa nemenili. Pribudli však nové priestupky – napríklad, ak vlastník nevyhovie výzve či požiadavke osoby vykonávajúcej štátny pamiatkový dohľad, alebo nevytvorí dohľadu podmienky, prípadne sa mu bude brániť a pokračuje v nepovolených prácach.
Do zákona však pribudlo jednoznačne, že uložením sankcie nezaniká povinnosť, ktorej neplnenie bolo trestané.
Zákon teda rieši aj to, že investori už v procese plánovania kalkulovali s výškou pokuty za nesplnenie požiadaviek Pamiatkového úradu. „Snažia sa vyriešiť to, aby vlastník, či správca musel uhradiť sankciu a zároveň uviesť pamiatku do stavu, ktorý nebude kolidovať s jej hodnotami. Otázne je ako sa podarí toto ustanovenie využiť v praxi,“ upozorňuje Hrčka.
Reklama dôslednejšie
Postup pre povolenie umiestnenia reklamy na pamiatke sa nemení, novela však dáva priestor pre krajský pamiatkový úrad, ten v rozhodnutí určí, či je predložený návrh z hľadiska záujmov chránených pamiatkovým zákonom prípustný a určí podmienky jeho realizácie a umiestnenia.
Aj doteraz mali tí, ktorí reklamu na pamiatku, alebo v pamiatkovo chránenom území umiestňovali, prejednať jej vzhľad a umiestnenie s Pamiatkovým úradom. „Častokrát sa tak nedialo, a mnohé prípady boli sankcionované, uvidíme čo prinesie novela ako celok v tejto oblasti,“ komentuje zmenu Hrčka.
Do desať metrov
Dnes musí byť chránené územie, ako napríklad pamiatková rezervácia, pamiatková zóna, ochranné pásmo chráneného územia či pamiatky, vyhlásene osobitne pre každý prípad.
Po novom bude ochranné pásmo každej pamiatky "bezprostredné okolie" desať metrov od vonkajšieho obvodu stavby, alebo desať metrov od okraja pozemku napríklad v prípade chránených záhrad či parkov.
Jasné podľa Hrčku zatiaľ nie je ani to, aký režim bude platiť v novodefinovanom ochrannom území. Tento režim pravdepodobne upraví Pamiatkový úrad, svojím rozhodnutím individuálne.
Práce na obnove až po ohlásení zo zákona
To, čo doteraz bolo len v rozhodnutí úradu má po novom uložiť zákon.
Potrebujete na svojej pamiatkovo chránenej budove novú fasádu? Od júla budete mať povinnosť ohlásiť začiatok všetkých prác pri obnove rovno zo zákona.
Čo je obnova pamiatky
- Je to súbor špecializovaných umelecko-remeselných činností a iných odborných činností, ktorými sa vykonáva údržba, konzervovanie, oprava, adaptácia alebo rekonštrukcia kultúrnej pamiatky alebo jej časti s cieľom zachovať jej pamiatkové hodnoty.
- Obnovou na účely tohto zákona sa rozumejú aj činnosti, ktoré nepodliehajú ohláseniu ani povoleniu podľa stavebného zákona.
Zdroj: novela zákona o ochrane pamiatkového fondu (ht)
V prípade obnovy pamiatky bolo v zákone jednoznačne vyšpecifikované, ktoré činnosti sa za obnovu pokladajú.
Teoreticky akýkoľvek zásah do pamiatky by mal byť dopredu odkonzultovaný s krajským pamiatkovým úradom, alebo jeho pracoviskami. Prakticky sa tak deje najmä pri rozsiahlejších a exteriérových úpravách. „Po jednoduchom podaní na pamiatkovom úrade so spísaným zámerom na obnovu, tento úrad určí ďalší postup vo svojom rozhodnutí k zámeru,“ píše Michal Hrčka z Obnova.sk.
V ňom sú vyšpecifikované podmienky obnovy, alebo požiadavky na ďalšiu dokumentáciu, či už výskumy, alebo projektovú dokumentáciu.
V prípade požiadavky ďalšej dokumentácie vydá k tejto záväzné stanovisko a na základe tohto je možne pokračovať v obnove.
V minulosti vyžadované ohlásenie začiatku prác na základe bodu v rozhodnutí, je však dnes už zahrnuté priamo v novele zákona.
(ht)