BRATISLAVA, PRAHA. Keď má tínedžer dobrý podnikateľský nápad, s rozbehom firmy u nás mu musia pomôcť rodičia či priatelia. Sám si eseročku nemôže založiť, na to by musel byť plnoletý.
V Česku platili rovnaké pravidlá, no od 1. januára ich zmenil nový Občiansky zákonník. Podnikanie umožnil už aj mladistvým od šestnástich rokov.
S ich podnikaním však musia súhlasiť rodičia a tento ich súhlas musí potvrdiť súd (§ 33). Prvý mladík sa na súd obrátil v stredu, informoval Rádiožurnál Českého rozhlasu.
Advokát a spoluautor nového českého Občianskeho zákonníka František Korbel očakáva, že počet tínedžerov s chuťou podnikať bude rásť.
„Neplnoletí majú znalosti, schopnosti, dokážu pracovať s informačnými technológiami a mohli by v týchto odboroch podnikať. Nebudú to desiatky alebo stovky tisíc prípadov, ale tisícky ročne zrejme budú,“ vraví Korbel.
Ako to uľahčia u nás?
Na Slovensku je človek plnoletý, keď dovŕši osemnásť rokov. Výnimkou je uzatvorenie manželstva so súhlasom súdu, to je možné od šestnástich. Takto plnoletý tínedžer môže aj podnikať.
Mierne zľahčenie by mohlo prísť s novým Občianskym zákonníkom, ktorým chce minister spravodlivosti Tomáš Borec nahradiť normu z roku 1964, ktorá stále platí.
„Uvažuje sa o možnosti priznať maloletému staršiemu ako 15 rokov právo, aby z dôvodov hodných osobitného zreteľa podal na súd návrh na priznanie plnoletosti,“ vraví šéf rekodifikačného tímu Anton Dulak.
Takáto plnoletosť by bola všeobecná, platila by nielen na podnikanie, ale aj na uzatvorenie manželstva či nákup a predaj bytu.
Odborníci: Výborný nápad
Oproti súčasnému stavu by išlo len o mierne zjednodušenie, manželstvo by totiž nebolo jedinou cestou, ako dosiahnuť plnoletosť pred osemnástkou.
Otázka je, či sudcovia budú považovať za „dôvody hodné osobitného zreteľa“ aj chuť mladistvých podnikať. V Česku hľadá dôvody súd, ale len vtedy, keď nechce podnikanie mladistvému schváliť.
„Je to vynikajúci nápad, ktorý môže podnietiť podnikavosť mladých, na jej absenciu sa často sťažujeme,“ hodnotí český model šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina.
Nemyslí si, že by sa takýto systém zneužíval, pretože na podnikanie by bolo treba súhlas rodičov. Zodpovednosť za záväzky je pri eseročkách daná minimálnym kapitálom firmy.
Takúto zmenu zákona by privítal aj investor Ivan Štefunko, ktorý cez konzultačnú firmu Neulogy pomáha mladým podnikateľom rozbiehať biznis.
„Mnohokrát som sa stretol s tým, že tínedžeri podnikali na živnosť rodičov alebo kamarátov,“ vraví.
Okrem podnikavosti by podľa neho takáto úprava naučila mladých aj zodpovednosti.
V Rakúsku to kedysi bolo populárne
Aj v Rakúsku mohli tínedžeri požiadať o predčasnú plnoletosť, no využívalo sa to najmä do 70. rokov 20. storočia.
„Inštitút sa vtedy skutočne využíval, pretože dovtedy bola plnoletosť viazaná na dovŕšenie 21 rokov,“ hovorí advokát Radovan Pala z kancelárie TaylorWessing e/n/w/c, ktorá pôsobí aj v Rakúsku.
Neskôr, keď sa plnoletosť znížila na devätnásť rokov, sa tento inštitút už prakticky nevyužíval.
Dnes je už v Rakúsku plnoletosť naviazaná na osemnásty rok života a podobne ako na Slovensku, predtým sa dá získať len manželstvom.