BRATISLAVA. Jednou z káuz, ktorú opisuje spis Gorila, je aj snaha Penty získať bratislavské a košické letisko.
Podľa údajného spisu SIS finančná skupina tlačila na vtedajšieho ministra dopravy Pavla Prokopoviča z SDKÚ.
„Haščák uvažuje o možnosti použiť na neho donucovanie prostriedky kladivo Dzurindu a Palacku,“ píše sa v Gorile o šéfovi Penty Jaroslavovi Haščákovi, premiérovi Mikulášovi Dzurindovi a pokladníkovi SDKÚ Gabrielovi Palackovi.
Polícia našla svedka, ktorý pri dvoch výsluchoch vydieranie Prokopoviča potvrdil.
Roztrasený minister
Polícia na základe infožiadosti sprístupnila denníku SME uznesenie o zastavení trestného stíhania, ktoré sumarizuje dvadsať mesiacov vyšetrovania.
Mená svedkov sú v dokumente vyčiernené, ich charakteristiku a výpovede však vidno.
„Môžem potvrdiť niektoré skutočnosti uverejnené v Gorile,“ povedal už v roku 2012 bývalý manažér bratislavského letiska. Spomenul tú časť, podľa ktorej Dzurinda tlačil na Prokopoviča, aby letiská získala Penta.
Prokopovič sa mu vraj zdôveril na stretnutí v kaviarni na Žilinskej ulici v Bratislave, ktorá je blízko Úradu vlády i ministerstva dopravy. Prokopovič v budove dodnes vlastní byt.
„Dobre si pamätám, že prišiel priamo z Úradu vlády. Obaja menovaní sa mu mali vyhrážať, že keď nezariadi víťazstvo konzorcia TwoOne, tak to, že ho odvolajú, bude to najmenšie zlo, ktoré sa mu stane,“ vyrozprával na ďalšom výsluchu začiatkom minulého roka.
Na stretnutí mal byť Prokopovič „úplne zelený a roztrasený“.
V tejto kaviarni pri Úrade vlády vraj Prokopovič hovoril o vydieraní.
V budove dodnes vlastní byt. Foto: SME - Gabriel Kuchta
Iné dôkazy o vydieraní nenašli
Ministrovi sa vraj vyhrážali členovia vlády, ktorí sú dnes poslancami. Pravdepodobne ide o Dzurindu a Ivana Mikloša. Obaja vydieranie popreli. „V tom čase som nikoho z Penty nepoznal,“ vravel policajtom Dzurinda.
Pred údajným vydieraním vraj Prokopovič uprednostňoval, aby letiská kúpila J&T so španielskou firmou Abertis.
„Vysvetľoval to tým, že taký silný hráč bude silnou konkurenciou pre viedenské letisko,“ spomínal bývalý manažér letiska. Po stretnutí, kde mali na Prokopoviča tlačiť, vraj už vychvaľoval ponuku Penty.
Polícia nenašla žiadne dôkazy ani ďalších svedkov, čo by výpoveď manažéra potvrdzovali. Konfrontovala ho teda s Prokopovičom, ktorý vydieranie popiera.
Zle si to vysvetlil
Svedok síce potvrdil, že mu Prokopovič priznal, že ho vydierali, no keď policajtka trvala na tom, aby stretnutie opísal tak podrobne ako predtým, začal uhýbať.
„Môj vtedajší pocit bol taký, že je na neho vyvíjajú nátlak. Bol nervózny, ale mohlo to prameniť z rôznych príčin.“
Prokopovič podozrenia poprel. „Mohol som povedať, že si nemôžem dovoliť prešľap, aby som nedal dôvod na moju výmenu, pretože všetci moji predchodcovia na ministerstve skončili predčasne.“
Vyšetrovateľka zaznačila, že manažér odpovedal vyhýbavo, opätovne neopísal, ako sa mali členovia vlády Prokopovičovi vyhrážať, a opakoval, že si asi veci zle vysvetlil.
„Bez ohľadu na to, či nejaký nátlak bol alebo nebol, dôležité je to, čo tvrdí pán minister, že keď na neho vyvíjaný nátlak nebol, tak nebol,“ uzavrel svedok.

Penta: Anonymné klebety
Svedok v úvode tvrdil, že Penta tlačila aj naňho.
„Zástupcovia Penty na ňom nielen uplatňovali, ale aj realizovali rôzne vyhrážky, a to aj po skončení privatizácie, keď mu zasahovali do jeho ďalšieho pracovného a podnikateľského uplatnenia,“ zapísala vyšetrovateľka.
O tlaku Penty na seba vyrozprával aj pri ďalších dvoch vyšetrovaniach, ktoré zatiaľ polícia neuzatvorila.
Penta všetky podozrenia odmieta. „Takéto výpovede považujeme za anonymné klebety, ktorých dôveryhodnosť je pre nás nulová, a preto nevidíme dôvod ich komentovať,“ povedal jej hovorca Martin Danko.
„Počas celej privatizácie sme postupovali v súlade so zákonmi a pravidlami tendra.“
S Prokopovičom, ktorý dnes podniká, sa denníku SME nepodarilo týždeň spojiť. Keďže vydieranie poprel a polícia nenašla iné dôkazy, čo by nátlak na neho potvrdzovali, vyšetrovanie vydierania pri privatizácii štátnych letísk zastavila.
Kto je tajomný svedok? Asi bývalý šéf letiska
Milan Kajan nechce svoju výpoveď na polícii komentovať.
BRATISLAVA. Vydieranie bývalého ministra dopravy Pavla Prokopoviča polícii potvrdil pravdepodobne Milan Kajan.
Ide o bývalého šéfa bratislavského letiska, ktorý do predstavenstva štátnej firmy zasadol v apríli 2005. Táto informácia sedí s údajmi v policajnom uznesení.
Policajný dokument spomína, že svedok okrem manažmentu sedel aj v privatizačnej komisii. Okrem Kajana to platí aj pre Branislava Kvasnicu. Ten SME povedal, že vypovedal, no s Prokopovičom konfrontovaný nebol.
Kandidát
Kajan o svojej výpovedi nechcel hovoriť. V župných voľbách kandidoval v Modre za poslanca bratislavskej župy za Novu.
„Ocitol som sa v nemilosti finančných a politických skupín, ktoré mi potom dali najavo svoju nespokojnosť s tým, že som im neumožnil vykrádať štátny podnik a znemožňovali mi pracovné uplatnenie na Slovensku,“ písal o sebe v predvolebnom inzeráte.
Podobná formulácia je aj vo výpovedi o Prokopovičom vydieraní.
Je nepravdepodobné, že by vydieranie potvrdili zvyšní dvaja bývalí manažéri letiska, ktorí nesedeli v privatizačnej komisii. Ľuboš Ševčík dnes pracuje pre Pentu ako šéf Privatbanky.
Robert Nemec, v čase privatizácie výkonný a obchodný riaditeľ bratislavského letiska, SME povedal, že nikdy nebol vo veci predvolaný ani vypočutý.
Odborník
Nemec sa podľa denníka Plus jeden deň spomína aj v Gorile ako Bobo. „Jirko (Malchárek) sa pýtal Zola (Vargu), či pôjde v piatok na Bobovu oslavu,“ píše sa v spise.
Nemec v minulosti pracoval pre viedenské aj bratislavské letisko. Neskôr sa na návrh ministra hospodárstva Malchárka stal šéfom Správy štátnych hmotných rezerv, momentálne opäť pracuje pre štát ako výrobný riaditeľ Bratislavskej vodárenskej spoločnosti.
Zároveň sedí v mnohých dozorných radách štátnych firiem vrátane bratislavského letiska. „Jeho odborné skúsenosti sú prínosom,“ vysvetlil hovorca ministra dopravy Jána Počiatka (Smer) Martin Kóňa.
Počiatek sa podľa Kóňu s Nemcom osobne nepozná. „Pokiaľ viem, nikdy sa osobne nestretli.“
Uznesenie o zastavení vyšetrovania (vydieranie pri predaji BTS)
Mená by polícia mala ukázať
BRATISLAVA. Uznesenie o zastavení vyšetrovania vydierania pri privatizácii bratislavského letiska má pätnásť strán, no polícia v ňom vyčiernila takmer všetky mená. Niekde sú vymazané aj opisy, ktoré by osobu určili.
Zástupca šéfa Národnej kriminálnej agentúry Csaba Plutzer to vysvetľuje ochranou osobných údajov. Ich utajovanie zákon o slobodnom prístupe k informáciám umožňuje.
Advokát Tomáš Kamenec si však myslí, že mená politikov a vysokých štátnych úradníkov nemajú byť prečo vyčiernené.
Európsky súd pre ľudské práva navyše rozhodol, že aj manažéri štátnych podnikov musia zniesť záujem verejnosti o svoje súkromie. Je preto otázne, či polícia mohla v sprístupnenom dokumente vyčierniť aj ich mená.
Denník SME sa proti utajeniu mien odvolá, o ich odtajnení bude rozhodovať minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).