BRATISLAVA. Ako prilákať mladých absolventov medicíny do ambulancií všeobecných lekárov? Ministerstvo zdravotníctva začalo tým, že upraví ich štúdium.
„Návrh sa týka len vzdelávania v špecializačnom odbore všeobecného lekárstva. Zatiaľ nehovoríme o rozširovaní kompetencií na zdravotnícke výkony,“ povedala hovorkyňa ministerstva Martina Lidinská.
Všeobecní lekári by po skončení štúdia mali zvládnuť aj výplach ucha či zašiť drobnú ranu. Viac by sa mali naučiť aj z prvej pomoci. Mali by napríklad vedieť odrodiť dieťa aj mimo nemocnice pri nečakanom pôrode.
Špecialisti návrh kritizujú, lebo sa ich výrazne dotkne. Všeobecní lekári by mohli robiť výkony, ktoré dnes robia oni, tvrdí šéf Únie špecialistov Andrej Janco.
Absolventi o dva roky
- základné hodnotenie EKG,
- prvá pomoc pri úrazoch, zastavenie krvácania,
- prvá pomoc pri pôrode,
- malé chirurgické zákroky,
- výplach ucha,
- manuálne vyšetrenie prsníka
Výnos, ktorý upraví štúdium budúcich všeobecných lekárov, má platiť od februára. Študenti tohto odboru dostanú od septembra viac vedomostí v gynekológii, neurológii, chirurgii.
Prvých absolventov v programe ministerstvo očakáva o dva roky. Aj lekári, ktorí už ordinujú, sa však budú môcť dovzdelať a začať robiť viac výkonov.
To je cesta, ako zatraktívniť ambulancie pre všeobecných lekárov. Dnes je totiž ich priemerný vek podľa Všeobecnej zdravotnej poisťovne 55 rokov.
Všeobecní lekári však ordinujú aj po dovŕšení 70 rokov.
Mladých lekárov odrádza nízky plat. Priemerne za mesiac lekári dostanú menej ako tritisíc eur, z nich ešte musia dať plat sestre, zaplatiť prenájom či energie.
Absolventov medicíny nelákajú ambulancie všeobecných lekárov ani pre malé kompetencie.
„Miera posielania pacientov od všeobecných lekárov na liečbu k špecialistom je podľa prieskumu WHO na Slovensku extrémne vysoká – dosahuje približne 245 odporúčaní pri 1000 návštevách pacientov za rok,“ upozorňuje analytik INEKO Dušan Zachar.
Peniaze ešte neriešia
Či a ako sa nové pravidlá a vyššia úroveň vzdelania prejavia na príjmoch všeobecných lekárov ministerstvo nehovorí. Tvrdí, že zatiaľ ide len o návrh na vyššie vzdelanie.
„Poisťovne môžu rozšírené výkony začať preplácať až po dovzdelaní prvých špecialistov,“ hovorí Lidinská.
Do zmluvných vzťahov však nechce ministerstvo zasahovať.
O tom, ako budú nové kompetencie lekárov platiť, nehovoria ani poisťovne, považujú to za predčasné.
„Vo všeobecnosti je však v mnohých regiónoch všeobecných lekárov nedostatok a tvrdia, že sú preťažení už pri doterajšej náplni všeobecného lekárstva,“ povedala hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová.