Už rok platí zmena, že dôchodkové správcovské spoločnosti musia povinne viesť dva dôchodkové fondy – garantovaný dlhopisový a negarantovaný akciový. Či budú viesť aj iné fondy je len na ich rozhodnutí a stratégii.
Niektoré správcovské spoločnosti v priebehu minulého roka zrušili alebo zlúčili niektoré fondy. Tri správcovské spoločnosti – DSS Poštovej banky, VÚB Generali dss a ING dss - zachovali štyri fondy, jeden garantovaný dlhopisový a tri negarantované – zmiešaný, akciový a indexový. Allianz – Slovenská dss má len dva povinné fondy dlhopisový a akciový. AXA dss a Aegon dss zrušili počas roka zmiešaný fond.
Netreba sa však pri výbere dôchodkového fondu orientovať len podľa jeho názvu. Až päť zo šiestich správcovských spoločností nemá v akciovom fonde ani polovicu majetku investovanú do akcií. V najväčšej miere sa na akcie orientujú hlavne indexové fodny.
V tomto roku ani jedna zo šiestich dôchodkových správcovských spoločností neplánuje rušiť fondy ani nepripravuje nové. Rovnako väčšina plánuje zachovať investičnú stratégiu.
Odborníci radia, do čoho by ste mali investovať
Oplatí sa mať všetky úspory na dôchodok v akciách, alebo by sme mali byť opatrnejší?
Boris Tomčiak, analytik spoločnosti Colosseum, obchodníka s cennými papiermi
Rok 2014 bude pre investorov náročnejší oproti vlaňajšku. Svetové akcie sa pomaly dostávajú do fázy predraženosti, takže potenciál na ďalší prudký rast cien je obmedzený. Na druhej strane, oproti dlhopisom a nástrojom peňažného trhu poskytujú akcie stále atraktívnu možnosť zhodnotenia kapitálu.
Pre lepšiu diverzifikáciu je vhodné mať časť portfólia aj v reálnych aktívach, ako sú napríklad drahé kovy a nehnuteľnosti. Hlavne európsky realitný trh vykazuje v posledných mesiacoch značné zlepšenie.
Karol Piovarcsy, riaditeľ Saxo Bank pre strednú Európu
Štátne dlhopisy a dlhopisy korporátov s najväčším AAA ratingom by mali mať najväčší podiel v portfóliu. Odporúča sa 50 až 60 percent. Vyznačujú sa nízkym stupňom rizika, ale aj nízkym potenciálnym výnosom.
Keďže však väčšina týchto dlhopisov v posledných rokoch klesala, existuje potenicál na ich rast v strednodobom horizonte dvoch až piatich rokov. Akcie firiem s najväčším AAA ratingom by mali tvoriť druhú najväčšiu časť portfólia. Zbytok sa odporúča investovať do viac rizikových aktív s vyšším potenicálom rastu. Podiel by mal byť 5 až 15 percent.
Momentálne by som bol opatrnejší s investíciami do komodít, ako sú drahé kovy, ropa alebo poľnohospodárske plodiny. Tu aj tento rok vidíme možnosť na potenciálne oslabovanie ich cien