V poslednom čase mohla sporiteľov v druhom pilieri nahnevať informácia, že dôchodkové fondy nezarábali ani na infláciu. Priemerná ročná inflácia bola v roku 2013, meraná indexom spotrebiteľských cien, podľa predbežných údajov pohybovala na úrovni 1,5 percenta. Lepšie vyzerajú výnosy dôchodkových fondov, ak ich porovnáme s medziročnou infláciou v decembri 2013, ktorá bola úrovni 0,4 percenta.
Korektné je však povedať, že takto málo zarábali len dlhopisové garantované fondy. Aj to nie všade.
Pravdou je, že v dlhopisových fondoch má úspory viac ako 90 percent sporiteľov, ale iba preto, že Slováci pre reálne zhodnotenie svojich úspor nič nespravia.
A nie je to pre to, že by sa báli rizika a boli konzervatívni, ako to zvyknú prezentovať analytici. Sú jednoducho leniví. Dokazujú to viaceré fakty.
Návratku neposlali
Vlani podľa zákona mali poslať všetci sporitelia v negarantovaných fondoch (zmiešaný, akciový a indexový) svojej správcovskej spoločnosti návratku, ak si naďalej chceli sporiť v negarantovanom fonde. Inak ich úspory musela správcovská spoločnosť presunúť do garantovaného dlhopisového fondu.
Návratku poslalo minimum sporiteľov. Kým totiž do konca apríla malo 90 percent ľudí peniaze v akciovom negarantovanom fonde, od mája je 90 percent ľudí v garantovanom dlhopisovom fonde.
„Pred aprílom 2013 sme evidovali iba 18 percent klientov v garantovanom fonde. Po apríli došlo v tomto fonde k dramatickému nárastu sporiteľov, vzhľadom na to, že väčšina z nich na návratky neodpovedala,“ vysvetľuje aj Matej Varga, portfólio manažér Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky.
Nič náročné
Ani počas roka sa nezaktivizovalo dosť sporiteľov a neprešli do fondu, ktorý by zarábal viac.
Skoro všetky negaratnované fondy zhodnotili úspory aj na úrovni dvojnásobku inflácie. Indexové zhodnotili úspory dokonca aj o viac ako desať percent.
„Sporitelia, ktorí neposlali návratku, prestupovali naspäť do negarantovaného fondu len v malom množstve. Rádovo tak spravilo 0,2 percenta sporiteľov,“ hovorí Miroslav Kotov z Allianz DSS.
Pritom zmeniť fond v rámci svojej dôchodkovej správcovskej spoločnosti nie je nič zložité.
V podstate môžete meniť fond koľkokrát do roka chcete a bezplatne. Peniaze si môžete tiež rozložiť medzi dva fondy v pomere, v akom uznáte za vhodné. Jedinou podmienkou pri rozložení fondov je, že nemôžete investovať do dvoch negarantovaných.
Dve správcovské spoločnosti – VÚB Generali a ING dss umožňujú sporiteľom dokonca rozložiť si investície na staré a nové. To znamená, môžu odlišne investovať dosiaľ nasporené prostriedky na účte a odlišne budúce príspevky.