Samostatné izby, operatér či pôrodník podľa želania pacientky. Aj takto si nemocnice zvyšujú príjmy. Ide však o zanedbateľné sumy, hovoria.
BRATISLAVA. Ak sa obávate, že budú rapídne pribúdať služby, za ktoré si v nemocnici priplatíte, nemusíte sa báť. Z pätnástich nemocníc, ktoré odpovedali na otázky SME, len šesť z nich povedalo, že tento rok rozšíria svoju ponuku spoplatnených služieb.
Pôjde najmä o nadštandardné izby. Nemocnice však chcú zaviesť aj wifi za poplatok alebo elektronické objednávanie pacientov na vyšetrenia.
Najmä gynekológia
- nadštandardné izby;
- operácia kŕčových žíl RFA metódou;
- ubytovanie pre sprievodné osoby;
- sprievod pri operácii, pôrode, hospitalizácii dieťaťa;
- fyziatricko-rehabilitačné služby nad preplácaný rozsah (masáže, kúpele,...);
- nadštandardné očné šošovky;
- psychologické služby;
- špeciálna sadra;
- vyhotovenie CD záznamu z CT vyšetrenia;
- výkony s doplatkom za špeciálny zdravotnícky materiál;
- anestézia na vlastnú žiadosť.
Pacienti najviac využívajú služby, ktoré ponúkajú gynekologicko-pôrodnícke kliniky. Rodičky si často priplatia za nadštandardné izby, kde sú samy, niektoré nemocnice majú v ponuke aj rodinné apartmány, kde môže byť matka s dieťaťom aj s otcom.
Za nadštandard sa často platí aj na interných či urologických klinikách.
Závisí to však aj od vybavenia nemocnice a toho, koľko môže do nadštandardných služieb investovať.
Štátna fakultná nemocnica v Trenčíne by tak chcela mať viac nadštandardných izieb, no nemá pre ne dosť miesta a peňazí.
Celkovo majú nemocnice veľké rezervy pri ponúkaní nadštandardných služieb, hovorí konzultant firmy EMARK Michal Pyšný.
„Problémom najmä veľkých nemocníc je, že strategicky tejto oblasti nevenujú význam, netlačia ju dopredu a alibisticky sa stavajú do pozície, že zákon to neumožňuje,“ hovorí.
Nemocnice by mohli napríklad ponúkať lepšiu stravu, pripojenie na internet, nadštandardný zdravotnícky materiál. Alebo sa dá viac zamerať na preventívnu starostlivosť či programy cielené pre športovcov, dodáva konzultant.
Percento príjmov
Mesačne nemocnice na nadštandardných službách zarobia zhruba stotinu toho, čo dostanú od poisťovní, vo veľkých štátnych nemocniciach zväčša ešte menej. Ide tak mesačne väčšinou len o tisíce eur.
Nemocnica v Považskej Bystrici hovorí, že na službách s vyšším štandardom vie mesačne zarobiť 1,2 percenta jej bežných príjmov. V tomto roku chcú služby rozšíriť, ich cieľ je získať 1,5 percenta z príjmov.
Opačný extrém je regionálna nemocnica v Dunajskej Strede, tam sa príjmy z nadštandardu dostávajú na úroveň dvoch tisícin percenta z celkových príjmov.
Podiel príjmov z extraslužieb je podľa Pyšného malý: „V nemocniciach, ktoré sú na trhu dlhodobo a snažia sa o aktívny marketing, neprekvapuje, ak sa ich príjmy mimo poisťovní dostanú i k desiatim percentám,“ hovorí.
V súčasnej situácii však nemožno čakať, že by príjmy z nadštandardu významne spomalili zadlžovanie nemocníc.
Malý vplyv
Nemocnice peniaze od pacientov míňajú najmä na bežný chod. Neplatia nimi mzdy zdravotníkov, ale niektorí si môžu takto prilepšiť.
„Časť z príjmov za výber operatéra, pôrodníka a psychofyzickej prípravy na pôrod dostáva zamestnanec, ktorý túto činnosť priamo vykonal,“ povedala hovorkyňa Fakultnej nemocnice v Prešove Renáta Cenková.
Aj inde dostane časť peňazí oddelenie, ktoré poskytlo nadštandardné služby. Vo fakultnej nemocnici v Nitre ide napríklad polovica danej klinike a ostatok na prevádzku nemocnice.
Poplatky znižujú korupciu
Ak pacient vie, čo má dostať zadarmo a za čo si priplatiť, znižuje to riziko úplatkov.
BRATISLAVA. Pacient, ktorý si priplatí za nadštandardné služby, stráca motiváciu dávať úplatky. Ak nemocnica ponúka za príplatok výber operatéra či pôrodníka, môže si ho pacient zaplatiť legálne namiesto toho, aby ho uplatil.
„Ak je jasne stanovené, na aké služby má pacient nárok štandardne a za aký nadštandard si môže legálne priplatiť, znižuje sa jeho motivácia zabezpečiť si tieto služby úplatkom,“ hovorí Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko.
Dnes sa však za mnohé služby nedá legálne priplatiť, upozorňuje analytik HPI Roman Mužík. „Pacientom často neostáva iná možnosť, ako si ich zadovážiť neformálne, teda aj úplatkom,“ dodáva.
Inak je to v prípade, ak si za danú službu či lepší materiál môže oficiálne priplatiť. Nemá potom totiž potrebu niekoho korumpovať – už predsa za službu zaplatil a očakáva, že ju aj v plnej hodnote dostane, dopĺňa.
Legálne platby tak podľa neho vedú k znižovaniu nelegálnych. Potvrdzuje to aj štúdia Európskej komisie. Podľa nej napríklad z českých ordinácií zmizli drobné úplatky pre zavedenie regulačných poplatkov.