Poisťovne majú za necelé dva roky vydať vyše päť miliónov elektronických zdravotných kariet. Štát však zatiaľ neurčil, ako majú vyzerať.
BRATISLAVA. Ako bude vyzerať elektronický zdravotný preukaz poistencov, z akého bude plastu, aký typ čipu bude mať? Na tieto otázky dnes nie je jasná odpoveď.
Zdravotné poisťovne majú pritom preukazy začať vydávať už o necelých šesť mesiacov.
Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ len pripravuje vyhlášku, ktorá by mala presnú podobu elektronických preukazov stanoviť.
„Dolaďujú sa technické parametre preukazu, od ktorých bude závisieť aj konečná cena a dopady na zdravotné poisťovne,“ hovorí.
Môžu stáť 75 miliónov eur
Cenu jedného preukazu postupne ministerstvo odhadovalo od dvoch do 15 eur, povedal ekonomický šéf poisťovne Dôvera Radomír Vereš.
Poisťovne by tak za preukazy zaplatili od 10 do 75 miliónov eur. Peniaze na karty by mali použiť zo zdrojov na svoju prevádzku.
Výška sumy bude závisieť od počtu poistencov, ktorých majú. Najviac zaplatí štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má asi 3,5 milióna poistencov. Najmenej by mali preukazy stáť súkromnú poisťovňu Union, kde je poistených 400-tisíc ľudí.
Union ani Všeobecná zdravotná poisťovňa o cene preukazov hovoriť nechcú, kým nebude známa vyhláška, ktorá stanoví podobu kariet. Okrem materiálu, z ktorého karta bude vyrobená a čipu bude do ceny vstupovať aj distribúcia preukazov a PIN kódov, tvrdí štátna poisťovňa.
Kým sa nevie, z akého materiálu preukazy majú byť, poisťovne nemôžu zháňať firmy, ktoré ich vyrobia. „Čakáme na vyhlášku, ktorá určí všetky náležitosti preukazu a potom oslovíme potenciálnych dodávateľov či výrobcov,“ povedala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.
Hoci sa v minulosti uvažovalo aj o tom, že by všetky poisťovne mali rovnakých dodávateľov, preukazy nebudú nakupovať spoločne. Každá poisťovňa si tak môže vybrať svojho dodávateľa.
Dá sa to vôbec stihnúť?
Keďže štát len pripravuje vyhlášku, ktorá určí podobu epreukazov, je otázne, či budú mať všetci poistenci preukazy od januára 2016. „Som presvedčený, že sa termín nestihne,“ hovorí Vereš.
Problém nemusí byť karty do tohto termínu vyrobiť, ale aj nahrať na ne údaje. Poisťovne síce zabezpečia preukazy, ale nahrávanie bude robiť ministerstvo vnútra, ktoré má na starosti aj elektronické občianske preukazy.
„Podľa ich vyjadrenia by mali mesačne vydať 200tisíc kariet. Myslím, že sa to nedá stihnúť ani zvládnuť,“ hovorí Vereš.
Ak by sa totiž začali preukazy vydávať hneď v júli, a ministerstvo by zvládlo nahrať 200-tisíc kariet mesačne, za necelý rok a pol, ktorý na to ostane, by stihlo nahrať takmer 3,5 milióna kariet. Poistencov je takmer 5,5 milióna.
Ministerstvo vnútra vo štvrtok neodpovedalo na otázku, či to stihne, odpovede prisľúbilo v piatok.
Ministerstvo zdravotníctva je optimistické. „Zatiaľ sa počíta s tým, že sa termín 1. januára 2016 stihne,“ povedala jeho hovorkyňa Martina Lidinská.
Projekt eHealth zastal
Zabezpečenie elektronických preukazov je súčasťou zavedenia projektu elektronizácie zdravotníctva eHealth. Jeho ostrá prevádzka sa má rozbehnúť tiež v roku 2016.
Poisťovne však už na zavedenie eHealthu platia. Tento rok napríklad Dôvera zaplatila 2,5 milióna eur.
„Za eHealth platíme, aj keď pre nás ani pre našich poistencov nemá reálne benefity,“ hovorí Vereš.
Elektronizácia by mala zabezpečiť, aby sa napríklad záchranár dostal k údajom o chronických chorobách pacienta či jeho krvnej skupine. Prepojiť by mal aj lekárov medzi sebou. Kardiológ by sa tak mal dostať napríklad k vyšetreniam, ktoré pacientovi robili v nemocnici a naopak.
Dnes však projekt stojí. Národné centrum zdravotníckych informácií, ktoré ho má na starosti, vyhlásilo tender na druhú etapu elektornizácie ešte v polovici minulého roka. Jeden z účastníkov však podal námietku, ktorou sa teraz zaoberá Úrad pre verejné obstarávanie.
Víťaz tejto súťaže má dostať 40 miliónov eur. Za to má zabezpečiť, aby elektronizáciu prijali a používali všetci lekári, nemocnice, lekárne či laboratóriá.