Súperi nevzbudzujú strach, skôr rešpekt, zhodujú sa viacerí kandidáti na prezidenta.
BRATISLAVA. Nik z prezidentských kandidátov nepriznal, že by sa bál pripravovaných televíznych debát. Hovoria skôr o rešpekte, niektorí sa na ne aj tešia.
Mnohí pritom sledovali, ako vlani v predvolebnej debate k českým prezidentským voľbám jediná otázka zmenila priebeh celej kampane pred druhým kolom.
„Prezident Edvard Beneš a vtedajšia vláda by sa dnes asi ocitli pred medzinárodným súdom v Haagu,“ odpovedal vtedy Karel Schwarzenberg na otázku moderátora, ako by reagoval, keby vláda chcela zrušiť Benešove dekréty.
Tábor súpera Miloša Zemana tému okamžite využil, aj zneužil proti Schwarzenbergovi, ktorý voľby prehral.
Kňažko sa teší na Fica
Väčšina známejších kandidátov sa na diskusie aspoň nejako pripravuje.
Andrej Kiska (nezávislý) pokladá za tréning aj stretnutia s občanmi. „Kladú ťažké a náročné otázky.“ Okrem toho si opakuje štatistické čísla.
Argumenty si s tímom pripravuje Pavol Hrušovský (Ľudová platforma).
Milan Kňažko (nezávislý) vraví, že rečníctvo netrénuje, lebo je súčasťou jeho hereckej profesie. Ak pozná témy, pripraví sa na ne.
„Na diskusie sa veľmi teším. Najmä, ak tam budem mať súpera, ktorý sa diskusiám vyhýba a chodí do verejnoprávnych médií sám,“ povedal v narážke na premiéra Fica.
Prezentácia poznámok a myšlienok pomáha Jánovi Čarnogurskému (nezávislý), ktorý okrem toho v rámci prípravy sleduje médiá, politiku a stretáva sa s ľuďmi.
„Mám tím, ktorý mi radí a pripravuje materiály, ale posledné slovo je vždy moje,“ hovorí kandidát SMK Gyula Bárdos. Svoje vystúpenia si spätne pozerá a hodnotí. „Rozprávam veľmi rýchlo. To nie je dobré.“ Chce byť skôr vtipnejší a stručnejší.
„Pripravujem sa mentálne aj odborne,“ tvrdí Helena Mezenská (OľaNO). Spomína pritom rôzne témy, napríklad rozvoj vidieka. „Keď budem vstupovať do dialógov, bude to improvizácia. Rečníctvu sa nevenujem.“
Z oslovených kandidátov iba Peter Osuský (SaS) priznal, že sa nepripravuje vôbec. „Názory nemám odvčera a nemením ich pre potreby vlastnej popularity. Ak na nejakú otázku neviem odpovedať, čestne to priznám.“
Robert Fico (Smer) a Radoslav Procházka (nezávislý) na otázky nechceli odpovedať.
Martin Slosiarik z agentúry Focus tvrdí, že diskusie sú dôležité, lebo ukážu kompetentnosť kandidátov reagovať na rôzne okruhy otázok a na súperov.
Druhé kolo bude ostrejšie
Kandidáti zatiaľ tvrdia, že na nikoho zo súperov nechystajú žiadne odhalenie. Slosiarik však upozorňuje, že druhé kolo prinesie odlišné diskusie.
V Česku pred druhým kolom vlani riešili Benešove dekréty, v posledných prezidentských voľbách na Slovensku strana neskoršieho víťaza Ivana Gašparoviča vytiahla proti Ivete Radičovej maďarskú kartu.
„Tímy okolo kandidátov musia mať pripravené stratégie, ako očierniť protikandidáta,“ vraví Slosiarik.
Bude to hustý politický čas, hovorí komentátor Trendu Marián Leško.
Moderátorka politických debát v televízii Markíza Zlatica Puškárová tvrdí, že u nich kontroverzné témy nikdy nechýbali. „Z tém nie je nič tabu.“
Najviac priestoru dá RTVS
Pred debatami netrénujú iba politici, Leško pravidelne trénuje aj Puškárovú. „Pripravujeme si pozadie, vyjadrenia, pozície a minulosť hostí v štúdiu,“ vraví moderátorka.
Diskusné relácie podľa šéfa spravodajstva Markízy Henricha Krejču zamestnajú 30 ľudí, zvažujú však aj pomoc študentov.
„Pätnásť kandidátov je naozaj veľa a pre žiadnu televíziu nie je jednoduché to celé zmanažovať.“ Zatiaľ chcú rozdeliť kandidátov do skupín podľa preferencií.
„Ak niekto náhodou nepríde, zostane miesto neobsadené. Moderátor upozorní, že sme kandidátovi ponúkli priestor,“ povedal Krejča.
Verejnoprávna RTVS hovorí, že ak niekto odmietne prísť, divákom to oznámia a diskusiu skrátia o jeho vystúpenie.
Oproti Markíze, kde zatiaľ plánujú pred každým kolom jednu diskusiu, dostanú vo verejnoprávnej televízii kandidáti viac priestoru.
"Najskôr bude každý z nich debatovať iba s moderátorom v rozhlase a televíznych správach," hovorí šéf spravodajstva Lukáš Diko. Po spustení kampane má podľa neho každý kandidát odpovedať na rovnaké otázky a prednesie vyhlásenie k voličom.
Tesne pred prvým kolom odvysielajú súčasne Slovenský rozhlas a Jednotka tri večerné diskusie s kandidátmi. „Rozdelíme ich do pätíc podľa preferencií,“ tvrdí Diko.
Televízia Joj predvolebné diskusie neplánuje, TA3 nič nespresnila.
Rádio Expres pozve do debaty iba tých kandidátov, ktorí majú aspoň minimálnu šancu postúpiť do ďalšieho kola, hovorí šéf spravodajstva rádia Peter Palovič. Pred druhým kolom pripravujú duel.
Debaty môžu zavážiť
Diskusie pred voľbami už priniesli niekoľko pamätných výrokov, aj manipuláciu Markízy.
BRATISLAVA. Stačil jeden prestrih, ktorý spojil dva rôzne nesúvisiace citáty a z prezidentskej kandidátky Ivety Radičovej počas prezidentskej debaty v roku 2009 televízia spravila spojenkyňu maďarského premiéra Viktora Orbána.
V závere kampane televízia Markíza pustila v debate ako dokrútku Orbánovu vetu zo snemu SMK „potrebujeme novú jednotu Maďarov doma aj v zahraničí“. Po nej zaradila Radičovej výrok o novembri '89: „V jednote je sila! Spomínate?“
Radičová sa sťažovala na Markízu licenčnej rade a uspela, bolo to však už po prehratých voľbách, pred ktorými jej budúci víťaz Ivan Gašparovič opakovane pripisoval spojenectvo s Orbánom.
V pamäti zostali aj debaty z prvej priamej voľby prezidenta v roku 1999.
Najmä Magda Vášáryová v diskusii s Rudolfom Schusterom a Vladimírom Mečiarom pôsobila emotívnejšie, ako bývalo u našich politikov zvykom.
Na inú z debát prišiel vtedajší predseda SNS Ján Slota v takom stave, že len s veľkými problémami artikuloval.
Miroslav Kern