Väčšie písmo nedovolí vždy dať na jeden obal texty v dvoch jazykoch.
BRATISLAVA. Údaje na obaloch potravín budú prehľadnejšie, písmo na nich bude čitateľnejšie. Pribudnú povinné informácie o krajine pôvodu potravín aj o alergénoch.
Spotrebitelia by tieto zmeny, ktoré presadil Brusel, mali zaregistrovať už 13. decembra.
Výrobcovia potravín majú poskytnúť informácie v ľahko čitateľnej forme a aj vo viacjazyčných verziách obalov.
„Všeobecne bude potrebné dodržiavať veľkosť 1,2 milimetra,“ hovorí o veľkosti písma Jarmila Halgašová z Potravinárskej komory Slovenska.
Detailné informácie o alergénoch budú na balených i nebalených potravinách, ako aj na jedlách v reštauráciách, hovorí Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie u nás. Spotrebitelia by sa mali viac dozvedieť o krajine pôvodu bravčového mäsa, mäsa z oviec, husí a hydiny.
Z etikiet bude čítanka?
Aj keď začnú nové pravidlá platiť o niekoľko mesiacov, výrobcovia potravín už musia pripravovať nové etikety.
„Obaly a akékoľvek zmeny v označovaní výrobkov predstavujú pre potravinárov vysoké náklady, ktoré by sa mohli premietnuť do konečnej ceny,“ dopĺňa Halgašová.
Spoločnosť Hamé, ktorá vyrába paštéty a kečupy pre český aj slovenský trh, na zmenách obalov robí viac než rok. Vyše polovica výrobkov z jej portfólia už nové požiadavky spĺňa. Náklady na zmeny etikiet odhadla firma na milióny českých korún.
Dlhší čas sa pripravuje na zosúladenie obalov s požiadavkami nariadenia z Bruselu aj spoločnosť Kofola. Náklady na zmeny etikiet však zatiaľ podľa Michaely Pavlíkovej nevie odhadnúť.
Podľa marketingovej riaditeľky Hamé Marcely Mitáčkovej je už dnes informácií na obaloch dosť.
„Je pravda, že z niektorých etikiet sa môže stať trochu čítanka,“ hovorí. Dodáva, že v množstve detailných údajov by nemali zaniknúť fakty, ktoré sú pre zákazníka najdôležitejšie.
Na nové nariadenie sú už pripravení v spoločnosti Vodax. Etikety jej minerálnej vody Lucka pravidlá, ktoré budú platiť od decembra, už spĺňajú.
"Obdobie na zavedenie zmien bolo dostatočne dlhé na to, aby sme všetko stihli bez stresu," hovorí marketingová manažérka Eva Durecová.
Iné verzie pre dva trhy
Hoci bude nová minimálna veľkosť písma menšia, ako pôvodne v Bruseli navrhovali, nedovolí pri všetkých výrobkoch, ktoré sú určené pre rôzne trhy, dať texty v niekoľkých jazykoch na jeden obal.
Problém to bude najmä pri menších potravinách.
„Pri niektorých výrobkoch musíme rozdeliť etikety na českú a slovenskú verziu. Nová veľkosť písma nedovolí pri všetkých výrobkoch umiestniť české i slovenské texty na jeden obal, čo znamená ďalšie náklady spojené so skladovými zásobami,“ vraví Petr Kopáček z firmy Hamé.
Pri niektorých nápojoch zvolí podobné riešenie s rozdelením etikiet pre rôzne trhy aj spoločnosť Kofola.
Spoločnosť Vodax síce stanovenie minimálnej veľkosti písma víta, no pre nové pravidlá sa musela vzdať niektorých nepovinných údajov na etiketách. Problémy nastali iba pri dodatočných zmenách národnej úpravy, keď museli zmeniť už upravené etikety.
"V našej branži sme na aktualizáciu údajov na etiketách zvyknutí," dopĺňa Durecová.
Hodnoty budú len orientačné
Výživové hodnoty v potravine môžu kolísať vplyvom pôdy, počasia a spracovania.
BRATISLAVA. Na každom potravinárskom výrobku by mala byť tabuľka s výživovými hodnotami.
Na obaloch povinne údaje o energetickej hodnote, tukoch, nasýtených mastných kyselinách, sacharidoch, cukroch, bielkovinách a soli. Toto pravidlo Bruselu však začne platiť až v roku 2016.
„Výživové hodnoty si výrobcovia môžu určiť sami podľa dostupných tabuľkových hodnôt, ale môžu si ich dať stanoviť aj v laboratóriách,“ vysvetľuje Jarmila Halgašová z Potravinárskej komory Slovenska.
Výrobcovia si zväčša rátajú výživové hodnoty sami, tvrdí Anna Giertlová z Výskumného ústavu potravinárskeho, ktorý tieto služby poskytuje.
„Jednak preto, že nechcú zverejniť receptúru a aj preto, že údaje poskytujeme zadarmo prostredníctvom online potravinovej databázy,“ hovorí. Z databázy si môžu výrobcovia vziať hodnoty, ktoré použijú na výpočet.
Hodnoty zistené v laboratóriu sú presnejšie ako tie vypočítané, no pri opakovanej analýze sa môžu líšiť.
„Výživové hodnoty v potravine môžu významne kolísať vplyvom pôdy, klimatických podmienok a technologického spracovania,“ objasňuje Giertlová.
Údaje, ktoré nové nariadenie vyžaduje, by preto mali spotrebitelia brať ako orientačné.