SME

V januári sa priznávajú nehnuteľnosti (tlačivo a prílohy k nemu)

Na podanie daňového priznania sú už len dva týždne. Kto nemal v majetku zmeny, nemusí robiť nič.

Tento rok sa tlačivo nemenilo, platí vlaňajšie.Tento rok sa tlačivo nemenilo, platí vlaňajšie. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Vypočítavať daň tak, ako to bolo ešte pred dvoma rokmi, tento rok nemusíte.

Nadobudli ste vlani nehnuteľnosť? Alebo ste ju predali či darovali, či ste napríklad pristavovali k domu? Potom musíte vyplniť tlačivo k dani z nehnuteľnosti a odovzdať ho na mestskom či obecnom úrade.

Spraviť to musíte do konca januára. Platiť daň budete až neskôr – keď vám príde z úradu výmer.

Na rozdiel od vlaňajška, keď novela zákona priniesla viaceré významné zmeny, tento rok sa postupuje tak ako minulý rok. Aj tlačivo platí to isté. Jeden formulár zahŕňa daň z nehnuteľnosti, za psa, predajné automaty a nevýherné hracie prístroje.

SkryťVypnúť reklamu

Riadne či čiastkové?

Daň a tlačivá

  • Daňové priznanie musíte odniesť na úrad alebo odoslať poštou do 31. januára (piatok).

  • Ak priznanie pošlete poštou, rozhoduje dátum na pečiatke.

  • Výnimkou sú vydražené nehnuteľnosti.

  • Tlačivo je rovnaké ako vlani, mestá aj obce ho majú na úradoch no aj na internetovej stránke.

  • Tlačivo napríklad nájdete TU(fyzické osoby) aTU(právnické osoby), podrobný úradný návod ako ho vyplniť TU(z www.bratislava.sk).

Podávať budete riadne alebo čiastkové daňové priznanie. Druhé z nich len vtedy, ak ste už daňové priznanie niekedy za svoju nehnuteľnosť podávali a vlani sa len niečo zmenilo.

Tlačivo je rovnaké pre prvé (riadne) daňové priznanie, aj pre čiastkové.

Na prvej strane len treba zaškrtnúť druh priznania, ktorý sa vás týka – teda priznanie, čiastkové daňové priznanie, prípadne aj čiastkové daňové priznanie pre zánik daňovej povinnosti. Možné je podať aj opravné či dodatočné daňové priznanie, vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.

SkryťVypnúť reklamu

K daňovému priznaniu sa prikladajú prílohy – dokumenty, ktoré sa zmeny vo vašom nehnuteľnom majetku týkajú. Môže to byť napríklad fotokópia rozhodnutia o povolení vkladu, uznesenie o dedičstve s vyznačením právoplatnosti a podobne, či právoplatné stavebné povolenie (kópia).

Vypočítať daň tak, ako to bolo pred dvoma rokmi, nemusíte.

Ak vo vašom nehnuteľnom majetku nenastali zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť výšku dane (napríklad výmera zastavanej plochy, zmena druhu pozemku a podobne), daňové priznanie vás nemusí trápiť. S platením dane si počkáte až na výmer, v ktorom vám vyrubia daň podľa vášho posledného odovzdaného daňového priznania.

Čoho sa vyvarovať

Chýb v daňovom priznaní sa možno vyvarovať vtedy, ak vyplnené tlačivo zanesiete na mestský či obecný úrad osobne. Pracovníci klientských centier bývajú ochotní s vyplnením priznania pomôcť, ak je na to čas.

SkryťVypnúť reklamu

K najčastejším chybám patrí napríklad zapísanie nesprávnej výmery stavebných pozemkov.

Daňovníci uvedú len výmeru časti pozemku, na ktorom má vyrásť stavba, avšak v zmysle platnej legislatívy sa stavebným pozemkom rozumie celá výmera všetkých pozemkov uvedených v stavebnom povolení, vysvetľuje Vladimír Petrík z Mestského úradu v Nitre.

Spoluvlastníci nehnuteľnosti často nesprávne zapíšu celú výmeru pozemku, stavby či bytu, aj keď správne by mali priznať len výmeru svojho podielu.

Na čo dať pozor

Niekoľko rád k daňovému priznaniu a k dani z nehnuteľnosti.

  1. Ak priznanie podáva jeden z manželov, v poznámke v daňovom priznaní treba uviesť všetky identifikačné údaje druhého z manželov (priezvisko, meno, titul, adresu a pod.)

  2. Byt alebo jeho časť, ak sa využíva na iný účel ako na bývanie (napríklad ako kancelária), sa považuje za nebytový priestor a zdaní sa odlišnou sadzbou.

  3. Pri výmere zastavanej plochy stavby treba zistiť skutočnú zastavanú plochu, napríklad z kolaudačného rozhodnutia. Zvyšok pozemku vedľa stavby sa vpisuje do priznania ako výmera pozemku (nádvorie).

  4. Nezaplatená daň po lehote splatnosti sa stáva daňovým nedoplatkom, daňový poriadok pri ňom nedáva možnosť platenia v splátkach.

  5. Ak jednu nehnuteľnosť vlastní viac osôb priznanie môže dať buď jeden za všetkých, ak sa na tom spoločne dohodnú alebo podá priznanie každý sám za svoj spoluvlastnícky podiel. Stáva sa však často, že každý si podá priznanie za seba, ale nesprávne uvedie celú výmeru pozemku, stavby alebo bytu. Správne by mal priznať len výmeru svojho spoluvlastníckeho podielu.

(mestá, ht)

SkryťVypnúť reklamu

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť

Na otázky odpovedá daňová poradkyňa DAGMAR BEDNÁRIKOVÁ.

  • Sme rozvedení manželia, po vyrovnaní majetku každý z nás vlastní polovicu bytu, ktorý sme prenajali. Ako máme podeliť daň z nehnuteľnosti a čo k tomu treba? Rozviedli nás v lete, na liste vlastníctva už sú zmeny uvedené.

Ak nehnuteľnosť vlastníte viacerí spolumajitelia, platí, že každý z vás je povinný podať daňové priznanie na svoj podiel a daň zaplatíte podľa spoluvlastníckeho podielu.

Ak sa viete dohodnúť, zákon vám umožňuje určiť si zástupcu, ktorý podá priznanie a zaplatí daň. Ustanovenie zastupujúceho spoluvlastníka vyznačíte v daňovom priznaní.

Obaja budete ručiť za daň do výšky spoluvlastníckeho podielu.

  • Kúpil som nehnuteľnosť koncom decembra, návrh na vklad som podal ešte v decembri, no list vlastníctva ani nič o rozhodnutí z katastra zatiaľ nemám. Musím podávať daňové priznanie?

Pre vyrubenie dane je rozhodujúci dátum zápisu v katastri nehnuteľností.

SkryťVypnúť reklamu

Ak nie ste vlastníkom k 1. januáru, priznanie nepodáte. Daň platí počas celého roka ešte pôvodný majiteľ nehnuteľnosti.

(ht)

Sadzby ani úľavy sa veľmi nemenili

S platením čakajte na výmer z úradu. O úľavu požiadajte radšej hneď.

Sadzby daní z nehnuteľností upravilo pätnásť miest, väčšina z nich sadzby zvýšila.

Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska najviac narástli v Stropkove, stúpli aj v Malackách, vo Zvolene a v Liptovskom Mikuláši. V iných mestách boli zmeny zanedbateľné. Mierne sadzby klesli v Novom Meste nad Váhom.

Aj keď sa niekde zvyšovali dane z nehnuteľností pre občanov (doteraz to bolo hlavne pri firmách), stále platí, že podnikatelia platia za nehnuteľnosti najviac.

V priemere to je pre podnikateľov 2,424 eura za štvorcový meter za výrobné priestory a 3,226 eura za štvorcový meter za administratívne priestory. Občania za domy a byty platia v priemere 0,245 eura za štvorcový meter, respektíve 0,242 eura, spočítali analytici.

SkryťVypnúť reklamu

Je to na obci či meste

Koľko na daniach zaplatíte, stanovuje obec či mesto – zákon určuje len hlavné rámce. Sadzby nájdete vo všeobecne záväznom nariadení (VZN).

Koľko zaplatí, sa dozvie každý daňovník v rozhodnutí, ktoré mu z úradu príde zvyčajne poštou. Najčastejšie to býva v apríli a v prvej polovici mája, v hlavnom meste to tento rok pre fyzické osoby bude v apríli až v júni.

Platí sa do 15 dní od doručenia, samosprávy však často ponúkajú rozloženie platby na dve až tri splátky, posledná môže byť až na jeseň.

Ak nezaplatíte, obce môžu vymáhať okrem pôvodnej pohľadávky aj pokutu či úroky z omeškania. „A to za každý deň omeškania s platbou, pri ročnej úrokovej sadzbe 15 percent,“ vraví hovorkyňa prešovského primátora Veronika Kmetóny Gazdová.

SkryťVypnúť reklamu

Keď daň nezaplatíte, môžete sa dostať na listinu dlžníkov a aj do exekúcie. „Obce sú oprávnené vymáhať riadne vyrubené, splatné a nezaplatené dane aj touto formou,“ vraví advokát Dávid Štefanka.

Úľavy nie sú automatické

Niektoré skupiny obyvateľov môžu platiť nižšie dane – napríklad starší či zdravotne postihnutí ľudia. Úľavy môžu nájsť vo VZN.

Čakať na rozhodnutie o výške dane sa nemusí vyplatiť. Samosprávy vždy nepostupujú pri zohľadnení úľavy automaticky, spravidla treba o ne požiadať do konca januára.

Mestá a obce majú na žiadosť o úľavu tlačivá s čestným vyhlásením, nárok sa preukazuje aj fotokópiou preukazu ŤZP. Podmienkou býva, že byt, na ktorý žiadajú úľavu, slúži na trvalé bývanie.

(ht)

Zmeny a prílohy k daňovému priznaniu

Každý daňovník, u ktorého v priebehu roku 2013 nastali zmeny vo vlastníctve nehnuteľností, alebo iné zmeny rozhodujúce pre správne určenie dane, je povinný najneskoršie do 31.1.2014 podať priznanie k dani z nehnuteľností a predložiť k nahliadnutiu doleuvedené doklady.

SkryťVypnúť reklamu

Možné zmeny vo vlastníctve nehnuteľností sú:

1. Predaj nehnuteľnosti

Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

2. Kúpa nehnuteľnosti

Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

V prípade vlastníctva stavby skutočnú výmeru zastavanej plochy

3. Dedičstvo

Predložiť právoplatné osvedčenie o dedičstve

4. Darovanie

Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti

5. Stavebný pozemok

Predložiť právoplatné stavebné povolenie

6. Kolaudácia stavby

Predložiť právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán – prípadne skutočnú výmeru zastavanej plochy stavby

7. Odstránenie stavby

Predložiť právoplatné búracie povolenie

SkryťVypnúť reklamu

8. Zmena užívania stavby

Predložiť doklad o zmene užívania stavby

9. Zmena charakteru pozemku

Predložiť výpis z listu vlastníctva

Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov MÚ Nitra (ht)

Podrobnejší prehľad sadzieb nájdete TU (krajské mestá).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (29. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.776
CZK 24.969
JPY 162.800
CAD 1.574
GBP 0.851
HUF 404.480
PLN 4.276
CHF 0.942
SEK 10.997

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 6 953
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 090
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 264
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 667
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 037
  6. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 826
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 823
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 546
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 148
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 435
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 11 733
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 283
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 8 745
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 380
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 7 079
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 727
  1. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  3. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  4. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  5. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  6. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  7. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  8. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná snímka.

Hlavný index podporili aj očakávania vývoja príjmov.


TASR
Ilustračné foto.

USA predtým signalizovali, že obchodné rokovania prebiehajú.


TASR 2
Ilustračné foto.

Čiastočne zisk ovplyvnil aj pokles čistých úrokových výnosov.


TASR
Ilustračná snímka.

Cena Brentu sa priblížila k hranici 65 dolárov za barel.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 148
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 24 435
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 11 733
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 283
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 8 745
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 380
  7. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 7 079
  8. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 727
  1. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  2. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  3. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  4. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  5. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  6. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  7. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
  8. Post Bellum SK: Mlčanie po výbuchu: Komunistická propaganda a Černobyľ
SkryťZatvoriť reklamu