Vypočítavať daň tak, ako to bolo ešte pred dvoma rokmi, tento rok nemusíte.
Nadobudli ste vlani nehnuteľnosť? Alebo ste ju predali či darovali, či ste napríklad pristavovali k domu? Potom musíte vyplniť tlačivo k dani z nehnuteľnosti a odovzdať ho na mestskom či obecnom úrade.
Spraviť to musíte do konca januára. Platiť daň budete až neskôr – keď vám príde z úradu výmer.
Na rozdiel od vlaňajška, keď novela zákona priniesla viaceré významné zmeny, tento rok sa postupuje tak ako minulý rok. Aj tlačivo platí to isté. Jeden formulár zahŕňa daň z nehnuteľnosti, za psa, predajné automaty a nevýherné hracie prístroje.
Riadne či čiastkové?
Daň a tlačivá
Daňové priznanie musíte odniesť na úrad alebo odoslať poštou do 31. januára (piatok).
Ak priznanie pošlete poštou, rozhoduje dátum na pečiatke.
Výnimkou sú vydražené nehnuteľnosti.
Tlačivo je rovnaké ako vlani, mestá aj obce ho majú na úradoch no aj na internetovej stránke.
Tlačivo napríklad nájdete TU(fyzické osoby) aTU(právnické osoby), podrobný úradný návod ako ho vyplniť TU(z www.bratislava.sk).
Podávať budete riadne alebo čiastkové daňové priznanie. Druhé z nich len vtedy, ak ste už daňové priznanie niekedy za svoju nehnuteľnosť podávali a vlani sa len niečo zmenilo.
Tlačivo je rovnaké pre prvé (riadne) daňové priznanie, aj pre čiastkové.
Na prvej strane len treba zaškrtnúť druh priznania, ktorý sa vás týka – teda priznanie, čiastkové daňové priznanie, prípadne aj čiastkové daňové priznanie pre zánik daňovej povinnosti. Možné je podať aj opravné či dodatočné daňové priznanie, vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
K daňovému priznaniu sa prikladajú prílohy – dokumenty, ktoré sa zmeny vo vašom nehnuteľnom majetku týkajú. Môže to byť napríklad fotokópia rozhodnutia o povolení vkladu, uznesenie o dedičstve s vyznačením právoplatnosti a podobne, či právoplatné stavebné povolenie (kópia).
Vypočítať daň tak, ako to bolo pred dvoma rokmi, nemusíte.
Ak vo vašom nehnuteľnom majetku nenastali zmeny, ktoré by mohli ovplyvniť výšku dane (napríklad výmera zastavanej plochy, zmena druhu pozemku a podobne), daňové priznanie vás nemusí trápiť. S platením dane si počkáte až na výmer, v ktorom vám vyrubia daň podľa vášho posledného odovzdaného daňového priznania.
Čoho sa vyvarovať
Chýb v daňovom priznaní sa možno vyvarovať vtedy, ak vyplnené tlačivo zanesiete na mestský či obecný úrad osobne. Pracovníci klientských centier bývajú ochotní s vyplnením priznania pomôcť, ak je na to čas.
K najčastejším chybám patrí napríklad zapísanie nesprávnej výmery stavebných pozemkov.
Daňovníci uvedú len výmeru časti pozemku, na ktorom má vyrásť stavba, avšak v zmysle platnej legislatívy sa stavebným pozemkom rozumie celá výmera všetkých pozemkov uvedených v stavebnom povolení, vysvetľuje Vladimír Petrík z Mestského úradu v Nitre.
Spoluvlastníci nehnuteľnosti často nesprávne zapíšu celú výmeru pozemku, stavby či bytu, aj keď správne by mali priznať len výmeru svojho podielu.
Na čo dať pozor
Niekoľko rád k daňovému priznaniu a k dani z nehnuteľnosti.
Ak priznanie podáva jeden z manželov, v poznámke v daňovom priznaní treba uviesť všetky identifikačné údaje druhého z manželov (priezvisko, meno, titul, adresu a pod.)
Byt alebo jeho časť, ak sa využíva na iný účel ako na bývanie (napríklad ako kancelária), sa považuje za nebytový priestor a zdaní sa odlišnou sadzbou.
Pri výmere zastavanej plochy stavby treba zistiť skutočnú zastavanú plochu, napríklad z kolaudačného rozhodnutia. Zvyšok pozemku vedľa stavby sa vpisuje do priznania ako výmera pozemku (nádvorie).
Nezaplatená daň po lehote splatnosti sa stáva daňovým nedoplatkom, daňový poriadok pri ňom nedáva možnosť platenia v splátkach.
Ak jednu nehnuteľnosť vlastní viac osôb priznanie môže dať buď jeden za všetkých, ak sa na tom spoločne dohodnú alebo podá priznanie každý sám za svoj spoluvlastnícky podiel. Stáva sa však často, že každý si podá priznanie za seba, ale nesprávne uvedie celú výmeru pozemku, stavby alebo bytu. Správne by mal priznať len výmeru svojho spoluvlastníckeho podielu.
(mestá, ht)
Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť
Na otázky odpovedá daňová poradkyňa DAGMAR BEDNÁRIKOVÁ.
Sme rozvedení manželia, po vyrovnaní majetku každý z nás vlastní polovicu bytu, ktorý sme prenajali. Ako máme podeliť daň z nehnuteľnosti a čo k tomu treba? Rozviedli nás v lete, na liste vlastníctva už sú zmeny uvedené.
Ak nehnuteľnosť vlastníte viacerí spolumajitelia, platí, že každý z vás je povinný podať daňové priznanie na svoj podiel a daň zaplatíte podľa spoluvlastníckeho podielu.
Ak sa viete dohodnúť, zákon vám umožňuje určiť si zástupcu, ktorý podá priznanie a zaplatí daň. Ustanovenie zastupujúceho spoluvlastníka vyznačíte v daňovom priznaní.
Obaja budete ručiť za daň do výšky spoluvlastníckeho podielu.
Kúpil som nehnuteľnosť koncom decembra, návrh na vklad som podal ešte v decembri, no list vlastníctva ani nič o rozhodnutí z katastra zatiaľ nemám. Musím podávať daňové priznanie?
Pre vyrubenie dane je rozhodujúci dátum zápisu v katastri nehnuteľností.
Ak nie ste vlastníkom k 1. januáru, priznanie nepodáte. Daň platí počas celého roka ešte pôvodný majiteľ nehnuteľnosti.
(ht)
Sadzby ani úľavy sa veľmi nemenili
S platením čakajte na výmer z úradu. O úľavu požiadajte radšej hneď.
Sadzby daní z nehnuteľností upravilo pätnásť miest, väčšina z nich sadzby zvýšila.
Podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska najviac narástli v Stropkove, stúpli aj v Malackách, vo Zvolene a v Liptovskom Mikuláši. V iných mestách boli zmeny zanedbateľné. Mierne sadzby klesli v Novom Meste nad Váhom.
Aj keď sa niekde zvyšovali dane z nehnuteľností pre občanov (doteraz to bolo hlavne pri firmách), stále platí, že podnikatelia platia za nehnuteľnosti najviac.
V priemere to je pre podnikateľov 2,424 eura za štvorcový meter za výrobné priestory a 3,226 eura za štvorcový meter za administratívne priestory. Občania za domy a byty platia v priemere 0,245 eura za štvorcový meter, respektíve 0,242 eura, spočítali analytici.
Je to na obci či meste
Koľko na daniach zaplatíte, stanovuje obec či mesto – zákon určuje len hlavné rámce. Sadzby nájdete vo všeobecne záväznom nariadení (VZN).
Koľko zaplatí, sa dozvie každý daňovník v rozhodnutí, ktoré mu z úradu príde zvyčajne poštou. Najčastejšie to býva v apríli a v prvej polovici mája, v hlavnom meste to tento rok pre fyzické osoby bude v apríli až v júni.
Platí sa do 15 dní od doručenia, samosprávy však často ponúkajú rozloženie platby na dve až tri splátky, posledná môže byť až na jeseň.
Ak nezaplatíte, obce môžu vymáhať okrem pôvodnej pohľadávky aj pokutu či úroky z omeškania. „A to za každý deň omeškania s platbou, pri ročnej úrokovej sadzbe 15 percent,“ vraví hovorkyňa prešovského primátora Veronika Kmetóny Gazdová.
Keď daň nezaplatíte, môžete sa dostať na listinu dlžníkov a aj do exekúcie. „Obce sú oprávnené vymáhať riadne vyrubené, splatné a nezaplatené dane aj touto formou,“ vraví advokát Dávid Štefanka.
Úľavy nie sú automatické
Niektoré skupiny obyvateľov môžu platiť nižšie dane – napríklad starší či zdravotne postihnutí ľudia. Úľavy môžu nájsť vo VZN.
Čakať na rozhodnutie o výške dane sa nemusí vyplatiť. Samosprávy vždy nepostupujú pri zohľadnení úľavy automaticky, spravidla treba o ne požiadať do konca januára.
Mestá a obce majú na žiadosť o úľavu tlačivá s čestným vyhlásením, nárok sa preukazuje aj fotokópiou preukazu ŤZP. Podmienkou býva, že byt, na ktorý žiadajú úľavu, slúži na trvalé bývanie.
(ht)
Zmeny a prílohy k daňovému priznaniu
Každý daňovník, u ktorého v priebehu roku 2013 nastali zmeny vo vlastníctve nehnuteľností, alebo iné zmeny rozhodujúce pre správne určenie dane, je povinný najneskoršie do 31.1.2014 podať priznanie k dani z nehnuteľností a predložiť k nahliadnutiu doleuvedené doklady.
Možné zmeny vo vlastníctve nehnuteľností sú:
1. Predaj nehnuteľnosti
Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti
2. Kúpa nehnuteľnosti
Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti
V prípade vlastníctva stavby skutočnú výmeru zastavanej plochy
3. Dedičstvo
Predložiť právoplatné osvedčenie o dedičstve
4. Darovanie
Predložiť rozhodnutie vydané katastrom, ktorým sa povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti
5. Stavebný pozemok
Predložiť právoplatné stavebné povolenie
6. Kolaudácia stavby
Predložiť právoplatné kolaudačné rozhodnutie, geometrický plán – prípadne skutočnú výmeru zastavanej plochy stavby
7. Odstránenie stavby
Predložiť právoplatné búracie povolenie
8. Zmena užívania stavby
Predložiť doklad o zmene užívania stavby
9. Zmena charakteru pozemku
Predložiť výpis z listu vlastníctva
Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov MÚ Nitra (ht)
Podrobnejší prehľad sadzieb nájdete TU (krajské mestá).