Ak budete od februára platiť z tunajšej alebo zahraničnej banky, peniaze prídu príjemcovi rovnako rýchlo a prevod bude stáť rovnako. Inkaso sa bude dať dohodnúť aj so zahraničnou firmou.
1.Cezhraničné inkaso
Za elektrinu, plyn, predplatné, internet či telefonovanie budeme môcť od februára platiť inkasom aj zahraničným dodávateľom.
Systém SEPA
- Jednotná oblasť platieb v eurách z anglického Single Euro Payments Area (SEPA),
- je jednotný platobný systém 28 štátov Európskej únie a Islandu, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Nórska a Monaka,
- je povinný od 1. februára 2014 pre všetkých 33 zapojených krajín,
- banka musí mať rovnaké poplatky pre domáce a cezhraničné platby,
- platby musia prebehnúť za rovnaký čas, bez ohľadu na to, či sú medzi tunajšími bankami, alebo do iného štátu SEPA systému,
- inkaso si môžete dohodnúť aj s dodávateľom z iného štátu SEPA systému.
Inkasom sa zvyčajne platia pravidelné platby, ktorých výška sa môže meniť. Príkaz na stiahnutie peňazí z účtu posiela ich príjemca, majiteľ účtu musí s inkasom dopredu súhlasiť.
Dnes dáva súhlas banke, od februára ho udelí plynárňam či mobilnému operátorovi. Súhlas bude treba oznámiť aj banke, inak vám z účtu peniaze neodídu.
Účet si budete môcť nastaviť aj tak, že banke oznamovať nič netreba, no odchádzať budú vtedy akékoľvek inkasá, ktoré podpíšete.
Súhlas s inkasom, takzvaný mandát, nebude môcť byť schovaný v zmluvách. „Mandát má stanovený formát a bude musieť ísť o samostatnú listinu. Nebude možné schovať do textu zmluvy jednu vetu, na základe ktorej si z vášho účtu dodávateľ zinkasuje peniaze,“ vraví vedúci oddelenia stratégie platobných systémov Národnej banky Slovenska Rudolf Pataki.
Keď v deň stiahnutia peňazí nebudete mať na účte dostatočnú sumu, inkaso sa nebude automaticky opakovať v nasledujúcich dňoch, ako to platí dnes.
Účet za telefón či splátku kreditky môžete zaplatiť prevodom alebo sa dohodnúť s operátorom, či bankou, že opätovne skúsi inkaso. Za jeho opakovanie si môže firma pýtať poplatok, no napríklad najväčší operátor Orange opätovne túto službu nebude spoplatňovať.
Naďalej si môžeme určiť, koľko peňazí maximálne môže inkasom odísť z účtu.
Odsúhlasené inkasá budú platiť aj po 1. februári, meniť ich teda nemusíte. Zjednotené pravidlá budú platiť až na novo odsúhlasené inkasá.
2.Zaplatené peniaze vám banka vráti
Osem týždňov potom, čo zbehne platba cez inkaso, môžete požiadať o vrátenie týchto peňazí. Netreba na to dôvod, stačí len požiadať.
Keby už peniaze neboli na účte podnikateľa, banka vám ich musí podľa Patakiho vrátiť zo svojich.
Priznáva, že tu existuje priestor na zneužívanie, napríklad v prípade finančnej tiesne. „Podľa skúseností zo štátov, kde to už funguje, je miera zneužitia malá. Dodávatelia dajú do zmlúv so spotrebiteľmi také sankcie, ktoré by vrátenie peňazí predražovali,“ vraví Pataki.
Keď požiadate o vrátenie dvoch splátok hypotéky, ktoré vám odišli inkasom, banka na vás bude pozerať, ako keby ste ich nikdy nezaplatili. Pošle upomienku, dopočíta úrok z omeškania a zapíše vás do úverového registra.
„Pôjde o nedodržanie podmienok úverovej zmluvy so všetkými dôsledkami, ako je upomienka či zaťaženie účtu poplatkami,“ potvrdzuje hovorkyňa VÚB Alena Walterová.
Pri vrátení platieb od operátora sa zákazník vystavuje riziku okamžitého odpojenia.
3.Hranice sa úplne zotrú
Či platíte peniaze z Tatra banky do Slovenskej sporiteľne, alebo posielate peniaze do Francúzska, platba bude na účte príjemcu nasledujúci pracovný deň.
Transakcie medzi bankami v 33 štátoch Európy musia byť zúčtované v rovnakom čase a za ten istý poplatok.
Ani po nábehu na platobný systém SEPA nebude stačiť zadať platobný príkaz hodinu pred polnocou, aby bola platba pripísaná nasledujúci pracovný deň.
„Banky si budú môcť určovať čas, do ktorého prijímajú platobné príkazy so splatnosťou v ten istý deň,“ vraví Pataki. Vo väčšine bánk sa dá zadať takýto medzibankový prevod do šiestej či siedmej večer, platba tak bude pripísaná na účet príjemcu nasledujúci pracovný deň.
Zjednotením platobného systému sa zotrú praktické rozdiely medzi slovenskými bankami a finančnými ústavmi v iných štátoch Európskej únie.
Keď to bude pre vás výhodnejšie, môžete si založiť účet v Maďarsku, Poľsku, Česku či Rakúsku. Výplatu tam budete dostávať rovnako rýchlo ako kolegovia s účtami v našich bankách, za rovnakých podmienok odtiaľ budete môcť hradiť aj pravidelné platby.
Analytik finančných produktov Maroš Ovčarik z webu FinancnaHitparada.sk si nemyslí, že ľudia začnú vo veľkom otvárať účty v zahraničí. „Ibaže by zahraničné banky začali aktívne komunikovať ponuku v slovenčine, dovtedy bude existovať len malá skupina ľudí, ktorí budú používať účet v zahraničí,“ vraví.
Nový platobný systém SEPA prinesie výhodu aj veľkým firmám, ktoré podnikajú naprieč Európou. „Môžu mať jeden účet v štáte, kde im to najviac vyhovuje a tam budú prijímať platby od zákazníkov z rôznych krajín,“ očakáva Pataki.
4.Inkasovať môžu nielen firmy
Dnes využívajú inkasá najmä veľké spoločnosti, živnostníci menej a pre nepodnikateľov takáto možnosť ani neexistuje. Platobný systém SEPA to zmení, inkaso budete môcť použiť napríklad pri prenájme bytu či domu.
Na to, aby ste si s nájomníkom dohodli pravidelné strhávanie peňazí z jeho účtu, musíte si vo svojej banke vybaviť identifikačné číslo príjemcu (CID).
Pri jeho prideľovaní banka môže stanoviť minimálny zostatok na účte, pod ktorý nesmiete klesnúť. Je to preto, aby minimalizovala náklady, keby za vás musela vracať peniaze.
Najväčšia banka na trhu Slovenská sporiteľňa pridelenie čísla príjemcu poskytuje bezplatne. Poplatok za realizáciu inkasa, teda stiahnutie peňazí z cudzieho účtu na váš, je už zahrnutý v poplatku za balík služieb Osobný účet.
5.Iné číslo účtu
Číslo účtu sa dnes skladá z desiatich číslic a štvormiestneho kódu banky, niektoré môžu mať až šesťmiestne predčíslie. Po novom bude mať podobu podľa medzinárodných štandardov (IBAN). Slovenské číslo účtu v tvare IBAN má podobu 24 znakov a začína sa písmenami SK.
Banky číslo účtu v tvare IBAN už niekoľko mesiacov píšu napríklad do výpisu z účtu, zobrazené je aj v internet bankingu.
Pri posielaní peňazí cez účet budete môcť ešte dva roky zadávať číslo účtu v starom tvare, o jeho prepočítanie na IBAN tvar sa postará banka.
Podnikateľské účty túto výhodu nemajú a tam bude treba do prevodných príkazov vypisovať číslo účtu v tvare IBAN.