Ak banka poruší zákon, poškodený klient by mal podľa opozičného poslanca dostať odmenu z jej pokuty.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Banka nedodrží termín a nepošle klientovi informáciu o novom úroku na hypotéku dva mesiace pred tým, ako sa mu skončí viazanosť sadzby. Klient sa dozvie nový úrok mesiac dopredu.
Zdá sa mu nevýhodný, preto si zistí ponuku v konkurenčnej banke. Keďže mu ponúkne nižší úrok, požiada ju o úver na bývanie, aby ním splatil terajšiu hypotéku.
No má už málo času a nestihne ju vybaviť a splatiť v čase, keď je to podľa zákona zadarmo. „Podobné obštrukcie bánk nie sú výnimočné,“ hovorí analytik portálu Finančná.Hitparáda Maroš Ovčarik.
Predložil dva návrhy
Poslanec Miroslav Beblavý navrhol dve riešenia situácie, keď sa klient banky cíti poškodený. Predložil ich v rámci pripomienok k novele zákona o bankách.
Navrhol, aby klient, ktorý sa obráti na Národnú banku Slovenska (NBS), dostal desať percent zo sumy, ktorú NBS udelí v prípade potvrdenia sťažnosti jeho banke ako pokutu. Maximálna odmena by mala strop 10-tisíc eur.
Klient sa aj dnes môže so sťažnosťou obrátiť na NBS. No ak dá banke pokutu, je príjmom štátneho rozpočtu. Ak sa cíti poškodený a chce finančné odškodnenie, musí sa obrátiť na súd.
Zavedenie odmeny pre oznamovateľa navrhuje aj Protimonopolný úrad v novele zákona o ochrane hospodárskej súťaže.
NBS by tiež podľa Beblavého mohla banke stanoviť povinnosť, aby dala veci do pôvodného stavu. Napríklad by klientovi vrátila celý poplatok.
Ak by zostal jej klientom aj naďalej, lebo nestihol termín pre predčasné splatenie úveru bez poplatku, dala by mu napríklad nižší úrok.
„Akýkoľvek návrh, ktorý vyrovnáva pozíciu klienta a finančnej inštitúcie, vnímam pozitívne,“ povedal Ovčarik.
Vyjadria sa neskôr
Ministerstvo tvrdí, že sa k Beblavého návrhom vyjadrí, keď bude pripomienky vyhodnocovať. Vraví, že vo volebnom roku vidí zvýšenú aktivitu opozičných poslancov.
S návrhom zmien v prospech spotrebiteľa prišlo aj ministerstvo financií. V piatok navrhlo, aby zrušenie účtu v banke bolo zadarmo.