Účty zosnulých majiteľov v Centrálnom depozitári cenných papierov sú od roka 2012 oslobodené od poplatku za vedenie. Pokiaľ ide o neuhradené faktúry za rok 2011, vedenie spoločnosti prvý raz pripustilo, že ich nebude riešiť.
„Tie pohľadávky budeme musieť odpísať ako nevymožiteľné,“ povedal minulý týždeň generálny riaditeľ spoločnosti Martin Wiedermann.
Zistili sme
Účty zosnulých
- Depozitár aktualizuje databázu majiteľov účtov
o zosnulých. Naposledy doplnil údaje o ľuďoch, ktorí zomreli v roku 2013. - Mŕtvym klientom nevystavil faktúru za vedenie účtu v roku 2012 ani v roku 2013.
- Koncom predminulého roka viedol okolo 142-tisíc účtov zosnulých. V minulom roku sa ich počet zvýšil o necelé štyri percentá.
Zdroj: Centrálny depozitár
cenných papierov
Problém majú najmä ľudia, ktorí v panike zaplatili faktúru za mŕtveho príbuzného. Ak chcú peniaze naspäť, musia preukázať vlastníctvo akcií – to znamená zdediť ich.
Obnova dedičského konania
„Pozostalí môžu s cennými papiermi nakladať len v prípade, že tieto papiere boli predmetom dedičského konania,“ opakuje depozitár.
Otvorenie dedičského konania zvyčajne stojí niekoľko desiatok eur a výdavky na notára sa nerefundujú. Aby toho nebolo málo, priamy prevod na Fond národného majetku (FNM) nie je možný: dedič si musí otvoriť účet v depozitári a akcie najprv previesť naň.
Zástupcovia všetkých zainteresovaných subjektov predvlani hľadali jednoduchšie riešenie. Ukázalo sa však, že problematika dedičského konania je taká zložitá, že by si vyžadovala množstvo legislatívnych zmien. V súčasnosti nie je možné postupovať inak.
Maximálne 20 minút
Dedičia sa definitívne zbavia problémov až návštevou niektorého z pracovísk Dlhopisu.
„Ak si fyzická osoba rieši aj dedičstvo, čas, ktorý strávi na obchodnom mieste, predstavuje maximálne 20 minút,“ tvrdí výkonný riaditeľ spoločnosti Miloslav Michalík.
Cenné papiere, o ktoré nik nestojí, zostanú na účte mŕtveho majiteľa, kým z objektívnych dôvodov nezaniknú. Najčastejším dôvodom je zánik spoločnosti, ktorá ich vydala.
Ako treba postupovať
Hodnota akcií
- Kvalifikované poradenstvo poskytujú iba obchodníci s cennými papiermi.
- Spoločnosť Dlhopis radí na bezplatnej telefónnej linke 0800 124 784, ktorá je v prevádzke v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00. Treba uviesť ISIN (dvanásťmiestny kód na označenie akcií).
- Na pracoviskách Dlhopisu je vyvesený zoznam hodnotných akcií. Ďalším zdrojom informácií je informačný systém, ktorý obsluhujú kontaktní pracovníci.
Pracoviská
- Dlhopis poskytuje služby na 185 poštách. Zoznam je jednou z príloh faktúry za rok 2013, ktorú vystavil Centrálny depozitár cenných papierov.
Najčastejšie bezcenné papiere
- VÚB Kupón IF,
- IF Psips,
- Považské strojárne,
- Východoslovenské strojárne,
- Ozeta, odevné závody Trenčín,
- Credit - Fond IF,
- Stavoindustria Bratislava,
- OTF,
- Sandrik Dolné Hámre,
- Závody výpočtovej techniky ZVT.
Prevod
- Sú dva spôsoby. Prvým je návšteva jedného zo 185 pracovísk Dlhopisu. Druhou možnosťou je písomné splnomocnenie menovanej spoločnosti.
- Návštevník pracoviska potrebuje občiansky preukaz a výpis z účtu majiteľa cenných papierov. Výpis je súčasťou zásielky s faktúrou.
- Splnomocniteľ uvedie svoje identifikačné údaje, ako aj údaje o cenných papieroch. Formulár je na stránke Dlhopisu.
Refundácia poplatkov
- Nahrádzajú sa poplatky za vedenie účtu, ako aj poplatky za zriadenie účtu pre dediča akcií a za ich prevod z účtu zosnulého.
- O náhradu poplatkov sa nežiada, stačí podpísať zmluvu o bezodplatnom prevode.
- Fond národného majetku štandardne vracia peniaze poštovou poukážkou.
- V prípade záujmu o výplatu na bankový účet je potrebná žiadosť s úradne overeným podpisom.