BRATISLAVA. Odtlačok prsta aj ľudský hlas. S ich pomocou sa snažia niektoré banky na Slovensku overovať totožnosť svojich klientov.
K šperkom či dôležitým listinám v bezpečnostných schránkach sa môžu klienti bratislavskej pobočky ČSOB na Námestí SNP dostať aj pomocou odtlačku prsta.
„Rozšírenie služby do ďalších pobočiek bude závisieť od dopytu klientov,“ vraví hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Odtlačok prsta aj hlas
Za vyhotovenie odtlačku klienti neplatia. Skener prsta je súčasťou automatizovaného robotického systému depozitných klientskych schránok.
Odtlačok sa urobí v snímači, pri podpise zmluvy na bezpečnostnú schránku si klient môže vybrať, ktorý prst chce využívať pri snímaní.
Pri vstupe k bezpečnostnej schránke sa ním preukáže. V prípade, že má bezpečnostná schránka viac disponentov, odtlačok prsta ako ochranný prvok používajú všetci.
Hlasovú biometriu využíva pri kontrole identity Tatra banka. Porovnáva jedinečné charakteristiky hlasu.
Hlasovú vzorku banka vytvorí zo zvukovej stopy hlasu klienta počas telefonátu. Aby si bola istá jeho identitou pri nahrávaní vzorky, overuje ju kartou a čítačkou.
Matematický záznam hlasu uloží do databázy. Pri výraznej zmene hlasu, napríklad zo zdravotných dôvodov, môže banka vzorku zmazať a nahrať novú.
Pri overení hlasom založeným na voľnej reči sa nepoužívajú heslá. Klient je overovaný počas bežnej konverzácie, píše o hlasovej biometrii na webe Tatra banka.
Spoľahlivosť závisí od techniky
Jozef Mlkvík z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru vraví, že v prípade hlasu sú vyvinuté softvéry na porovnávanie, ale jednoznačné porovnanie závisí od spôsobu záznamu jednotlivých hlasových záznamov.
„Spoľahlivosť identifikácie závisí od techniky zaisťovania a porovnávania týchto údajov medzi osobami, prípadne medzi osobou a fyzickou alebo elektronickou databázou,“ dodáva.
V pasoch už zosnímali vyše milión tvárí
BRATISLAVA. Od roku 2008 sa s biometrickými údajmi vydávajú na Slovensku aj cestovné pasy. Prvým údajom bola podoba tváre, s ňou sa do konca minulého roka vydalo 1, 7 milióna pasov.
„Za biometrický údaj sa podoba tváre považuje až po zakódovaní a uložení údajov do dátového nosiča,“ hovorí Denisa Baloghová z Prezídia Policajného zboru.
Pri vydávaní dokladu sa tak sníma podoba tváre aj podpis v elektronickej forme.
Odtlačky prstov v pasoch štát zaviedol v júni 2009, vydávajú sa však len ľuďom, ktorí majú viac ako 12 rokov. Pas s odtlačkami prstov má dnes na Slovensku vyše milióna ľudí.
Biometrické údaje sa uchovávajú iba v informačnom systéme Agenda cestovných dokladov v zakódovanej podobe
Veronika Sokolová