BRATISLAVA. Nepýtajú si mäso na sviečkovú od mäsiara za pultom, nesiahajú po kuracích prsiach do chladiacich pultov v hypermarketoch. Aj keď mäso patrí medzi potraviny, ktoré si spotrebitelia chcú pred nákupom pozrieť, záujem o jeho kúpu cez internet stúpa.
Najviac priaznivcov má medzi zaneprázdnenými ľuďmi, ženami na materskej dovolenke a dôchodcami.
„Nezanedbateľnou skupinou sú telesne hendikepovaní ľudia,“ vraví Boris Halaj z portálu Mäsodomov.sk.
Tento e-shop obslúžil týždeň pred Vianocami najviac zákazníkov za tri roky. V tom čase si podľa Halaja mäso objednalo viac ako tristo ľudí denne.
Väčší záujem o objednávanie čerstvých chladených a mrazených mäsových výrobkov cez internet zaznamenal aj reťazec Tesco.
Ľubomír Urban z Únie hydinárov Slovenska si myslí, že internetový predaj čerstvých potravín porastie, no nepredpokladá, že bude dominovať. Väčšina ľudí si totiž bude chcieť overiť kvalitu výrobkov na vlastné oči.
„Ľudia sú prirodzene nedôverčiví k takémuto nakupovaniu,“ priznal aj Halaj.
Zákazník sa sklame len raz
Dovoz mäsa do domácností motivuje ľudí, aby urobili väčší nákup naraz. Priemerná cena nákupu je niekoľkonásobne vyššia ako v tradičnom obchode.
Mäsodomov.sk spolupracuje s lokálnymi mäsiarstvami v niekoľkých mestách na Slovensku.
„Naším partnerom môže byť miestny mäsiar s viacročnou tradíciou, najlepšie s vlastnou produkciou mäsových výrobkov, ale hlavne s dobrým menom v okolí,“ hovorí Halaj.
Partner ručí za kvalitu dodaného mäsa. Zákazník môže tovar vrátiť či neprebrať podľa obchodných podmienok. „Každý z našich partnerov si uvedomuje, že pri tejto komodite sa môže zákazník sklamať iba raz,“ dopĺňa.
Tesco ponúka cez internet čerstvé mäso iba predbalené od dodávateľov. Jeho hovorca Tomáš Ferenčák to odôvodňuje tým, že ochranná atmosféra zabezpečí kvalitu mäsa.
Riaditeľka pre kontrolu kvality reťazca Metro Marta Nováková zákazníkom radí, aby sledovali, ako predajca garantuje dodržanie teplotného reťazca.
Udržanie správnej teploty pri skladovaní a preprave je dôležité, lebo zákazník si nemôže konkrétny kus skontrolovať.
Tesco kontroluje kvalitu výrobkov, skladovania i distribúcie priamo u dodávateľa. „Potraviny navyše bežne preverujeme v distribučnom centre a vykonávame laboratórne testy,“ vraví Ferenčák.
Pri objednávaní cez web reťazca Tesco si však zákazník robí na internete iba nákupný zoznam. Potraviny kúpi až pri preberaní, má tak možnosť si ich vopred obzrieť.
Až po dátum narodenia?
Dôležitou súčasťou internetového obchodu s mäsom by mali byť údaje o pôvode.
„Rôzne kauzy so zahraničnou hydinou sú dôkazom toho, že sa na Slovensko dováža mäso, ktoré nespĺňa normy kvality a zdravotnej neškodnosti,“ upozorňuje Urban.
Na portáli Mäsodomov.sk sa pôvod zobrazí až po zaregistrovaní. Mení sa totiž podľa toho, ktoré mäsiarstvo obsluhuje konkrétnu lokalitu. „V pôvode sa okrem krajiny uvádza aj bitúnok vrátane veterinárneho kontrolného čísla.“ vraví Halaj.
Pri niektorých druhoch mäsa sú ochotní doložiť pôvod mäsa až po chovateľa, spôsob chovu a dátum narodenia zvieraťa.