Chyby vo vyplnených priznaniach k dani z nehnuteľností sa často opakujú. Ak idete s priznaním osobne, pomôžu vám ich opraviť. Ak priznanie posielate, vyzvú vás dať všetko do poriadku. Aké sú najčastejšie chyby a ako to urobiť správne radia pracovníci oddelení daní z mestských úradov krajských miest.
Daňové priznanie musíte odniesť na úrad alebo odoslať poštou do 31. januára (tento piatok).
Platí to však iba pre tých daňovníkov, ktorí nadobudli novú nehnuteľnosť alebo na ich nehnuteľnom majetku nastali nejaké zmeny.
1. Správne dokumenty
Aby ste všetko vyplnili správne, vychádzajte z dokladov. Môžu nimi byť list vlastníctva, rozhodnutie katastra o povolení vkladu, zmluva, ktorou bola nehnuteľnosť nadobudnutá, v prípade dedičstva - právoplatné osvedčenie alebo rozhodnutie o dedičstve, pre účely určenia pozemkov ako stavebných - právoplatné stavebné povolenie, na ukončenie klasifikácie pozemkov za stavebné - právoplatné kolaudačné rozhodnutie a podobne.
Skontrolujte
v daňovom priznaní
Daň z nehnuteľnosti
Podpis - chýba najčastejšie pri daňových priznaniach posielaných poštou.
Kolónku „druh priznania“ – čiastkové sa podáva vtedy, ak ste už daňové priznanie niekedy za svoju nehnuteľnosť podávali a vlani sa len niečo zmenilo.
Rodné číslo - ak majú fyzické osoby nehnuteľnosť v bezpodielovom spoluvlastníctve, treba uvádzať rodné číslo manžela/ky.
V týchto podkladoch sú uvedené rozhodujúce skutočnosti pre správne stanovenie dane, ako napríklad katastrálne územie, čísla a výmera parciel, výmera zastavanej plochy u stavieb alebo podlahovej plochy bytových alebo nebytových priestorov ako základu dane z bytov.
2. Výmera stavebných pozemkov
Daňovníci často uvádzajú nesprávnu výmeru stavebných pozemkov, pretože uvedú len konkrétnu výmeru časti pozemku, na ktorom má vyrásť stavba. Avšak v zmysle platnej legislatívy sa stavebným pozemkom rozumie celá výmera všetkých pozemkov uvedených v právoplatnom stavebnom povolení.
Napríklad ak je v stavebnom povolení uvedená parcela, ktorá má výmeru 600 štvorcových metrov, tak sa uvedie v daňovom priznaní výmera stavebného pozemku 600 štvorcových metrov, aj keď sa má na tejto parcele postaviť stavba, ktorá bude mať zastavanú plochu iba 100 štvorcových metrov.
3. Výmera zastavanej plochy stavby
Naopak niekedy daňovníci uvedú nesprávne veľkú výmeru zastavanej plochy stavby. Vychádzajú z listu vlastníctva, kde však nie je uvedená zastavaná plocha stavby, len je uvedená celková výmera pozemku označeného ako zastavané plochy a nádvoria (druh pozemku) a oni celú túto výmeru pozemku uvedú do zastavanej plochy stavby.
Prečítajte si viac:
V januári sa priznávajú nehnuteľnosti (tlačivo a prílohy k nemu)
Daň z nehnuteľnosti. Kto platí menej?
V skutočnosti však môže byť stavba iba na časti tohto pozemku. Aby bolo priznanie vyplnené daňovníci správne musia zistiť skutočnú zastavanú plochu stavby buď z kolaudačného rozhodnutia stavby alebo podľa projektovej dokumentácie alebo fyzickým meraním a len takto zistený údaj uviesť do zastavanej plochy stavby.
Zvyšok pozemku vedľa stavby uvedú ako výmeru pozemku (nádvorie).
4. Spoluvlastníci
Ak jednu nehnuteľnosť vlastní viac osôb priznanie môže dať buď jeden za všetkých, ak sa na tom spoločne dohodnú, alebo podá priznanie každý sám za svoj spoluvlastnícky podiel.
Stáva sa však dosť často, že každý si podá priznanie za seba, ale nesprávne uvedie celú výmeru pozemku, stavby alebo bytu aj keď správne by mal priznať len výmeru svojho spoluvlastníckeho podielu.