Rodičia detí, ktoré dovŕšia tri roky v sobotu a neskôr, by si mali odložiť priložené tlačivo, vyplniť ho a poslať úradu práce v mieste svojho trvalého bydliska, hneď ako ich dieťa dovŕši tri roky.
Ak totiž úradu práce nenahlásia, ako, kde alebo kto sa stará o ich dieťa staršie ako tri roky až do začatia školskej dochádzky, môžu čeliť nepríjemnostiam. Pamätať na túto povinnosť musia sami, úrad práce ich nebude vyzývať.
„Oznamovacia povinnosť je jedným z opatrení prijímaných ako súčasť Stratégie na ochranu detí pred násilím,“ vysvetľuje dôvody novej oznamovacej povinnosti hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Zeman.
Podľa Zemana je totiž dlhodobo známe, že práve v období od troch rokov, teda od ukončenia poberania rodičovského príspevku do začiatku povinnej školskej dochádzky často chýba zodpovedným inštitúciám akákoľvek informácia o tom, kde a ako je zabezpečená starostlivosť o dieťa.
Kompetentní úradníci „veria v pochopenie, že nejde o snahu šikanovať poctivých rodičov, ale o záujem možnej ochrany zdravia a života detí do budúcna,“ dodáva Zeman.
Môže prísť kontrola
Zistili sme
Kam poslať tlačivo
- Rodičia detí narodených 1. 2. 2011 a neskôr musia po dovŕšení troch rokov veku dieťaťa poslať úradu práce oznámenie o starostlivosti o dieťa.
- V tlačive treba vyplniť údaje o dieťati a o rodičoch a o škôlke alebo inej osobe, ktorá sa stará o dieťa.
- Tlačivo treba poslať na úrad práce v mieste vášho trvalého bydliska. Zoznam s adresou nájdete na stránke ústredia práce www.upsvar.sk
Oznámenie o starostlivosti by ste mali všetci, ktorých sa to týka, poslať hneď po narodeninách vašej ratolesti. „Neohlásenie starostlivosti o dieťa môže vyvolať dôvodné podozrenie úradu, že starostlivosť o dieťa neprebieha v súlade so zákonom a záujmami dieťaťa,“ vysvetľuje Zeman.
Rodičia, ktorí na oznámenie zabudnú, môžu očakávať kontrolu úradníkov z úradu práce. Podľa Zemana však budú úradníci najskôr kontaktovať rodiča, upozornia ho, že si nesplnil zákonnú oznamovaciu povinnosť.
Ak nebudú rodičia reagovať ani na toto upozornenie, pravdepodobne u nich zaklope takzvaná „sociálka“. Tá bude priamo na mieste zisťovať, či sa nedeje s dieťaťom niečo zlé. „V tomto zmysle je možná aj návšteva rodiny a osobné rozhovory či už s dieťaťom, alebo rodičmi,“ dodáva Zeman.
Až v prípade, že sociálni pracovníci zistia, že sa rodičia o dieťa nestarajú, zanedbávajú ho, prípadne ho týrajú, pozastavia vyplácanie prídavku na dieťa. Netreba sa teda obávať, že by vám bez akéhokoľvek upozornenia úrad práce zrazu neposlal prídavok na dieťa.
„Ak úradníci zistia závažné porušenia, môžu deti skončiť dokonca v náhradnej starostlivosti,“ vysvetľuje postup Zeman.
Ak sa až do začatia školskej dochádzky na starostlivosti o dieťa nič nezmení, stačí poslať oznámenie len raz.
V prípade, že sa však odsťahujete alebo zmeníte spôsob starostlivosti, napríklad dáte dieťa do inej škôlky, musíte poslať nové oznámenie do ôsmich dní. V takom prípade ho nájdete na stánke ústredia práce www.upsvar.sk.
Nie všetci
Posielať oznámenie nemusia rodičia tých detí, ktoré síce ešte nechodia do školy, ale dovŕšili tri roky ešte do konca januára.
„Dnes môžeme vychádzať z predpokladu, že o deťoch, ktoré sú už dnes staršie ako tri roky a starostlivosť v ich prípade nie je riadne poskytovaná, už kompetentní vedia. Preto informácie zákon vyžaduje len od rodičov, ktorí do vekovej kategórie prídu až v budúcnosti,“ dodáva Zeman.
Povinnosť oznamovať, ako sa starajú o deti, nemajú ani rodičia, ktorí sú s dieťaťom na „predĺženej“ rodičovskej dovolenke z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Ale ani tí, ktorí sú na materskej či rodičovskej dovolenke s mladším dieťaťom.
Aké zmeny ešte prinesie február
Novela zákona o prídavku na dieťa prináša aj ďalšie zmeny.
1.Striedavá starostlivosť
Rodičia sa môžu striedať v poberaní prídavku, ak sa rozvedú a dohodnú sa na striedavej starostlivosti. V takom prípade sa však striedajú najmenej po pol roku a nie po mesiacoch. Zákon totiž hovorí, že každý z rodičov si môže uplatniť nárok na prídavok najmenej na šesť mesiacov v roku.
2.Peniaze dostanú všetci študenti
Od februára budú mať nárok na prídavok na dieťa aj vysokoškolskí denní študenti, ktorí študujú dlhšie, ako je štandard na ich vysokej škole. Dnes nárok na prídavok nemajú.
A to z dôvodu, aby sa zabránilo diskriminácii rodičov mladých študujúcich na slovenských vysokých školách oproti rodičom, ktorých deti študujú na univerzitách v zahraničí.
3.Aj nevhodné správanie je dôvodom
O prídavok na dieťa môže prísť od februára rodič aj za nevhodné správanie detí, ktoré sa nepovažuje za priestupok alebo trestný čin, respektíve dieťa ešte nie je trestnoprávne zodpovedné.
Nevhodným správaním môže byť napríklad spolčovanie sa s rôznymi gangmi, ktoré ho svojím negatívnym vplyvom ohrozuje, ale aj závislosť od internetu, počítačových alebo hazardných hier, alebo užívanie drog. Jednoducho, keď rodičia nezvládajú výchovu. Peniaze však bude dieťa dostávať cez osobitného príjemcu.
4.Dieťa vo väzení eurá nedostane
Ak súd nariadi pobyt dieťaťa v zariadení sociálnoprávnej ochrany detí alebo v špeciálnom výchovnom zariadení, úrad práce prídavok odoberie.
Rovnako nebude mať nárok na prídavok ani rodič toho dieťaťa, ktoré poslal súd do väzenia.