BRATISLAVA. Americké akcie stratili za posledný týždeň asi štyri percentá. Vlani prudko rástli a zarobili až 30 percent, európske akcie len o niečo menej.
Investori sa v posledných dňoch zbavovali akcií, lebo čakali, či americká centrálna banka splní plán a začne na trh nalievať menej peňazí ako doteraz.
Nalievanie peňazí
Fed na jeseň naznačil, že bude od bánk nakupovať menej vládnych dlhopisov a v decembri nákupy naozaj mierne znížil. Vo štvrtok investorom oznámil, že ich opäť zníži v priemere o desať miliárd, tentoraz na 65 miliárd eur mesačne. Ekonomike sa už darí lepšie.
Keď Fed v novembri 2008 nákup vládnych dlhopisov spustil, chcel pomôcť americkej ekonomike prílevom peňazí. Tie potom investori vkladali najmä do akcií.
„Akciové indexy v USA mali tendenciu rásť vtedy, keď Fed tlačil peniaze,“ hovorí hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Keďže v tom čase bola vyššia inflácia, rástli aj ceny komodít. Vlani to už neplatilo. Ceny rastú pomaly, zlato či kukurica už neboli pre investorov až také zaujímavé.
Koľko môžu stratiť
Otázka je, čo sa stane, keď Fed do jesene úplne prestane tlačiť na trh peniaze.
Analytik komoditnej spoločnosti Colosseum Boris Tomčiak hovorí, že poklesu sa nevyhneme, no prudký pád zatiaľ nečaká. „Akcie ešte nie sú tak predražené, ako počas internetovej turbulencie. A voľného kapitálu je veľa.“
Ekonóm SAV Vladimír Baláž hovorí, že ak korekcia na trhoch príde, nebude to ani tak súvisieť s politikou Fedu, ale s ekonomickým rastom. Kým americká akonomika vzrástla od roku 1991 2,8-násobne, hodnota amerického indexu S&P 4,9-násobne.
„Akcie sú z tohto pohľadu vysoko nadhodnotené. No či k ich korekcii príde na jeseň, alebo na budúci rok, to vám nikto presne nepovie,“ dodal.