BRATISLAVA. Za cestu autobusom si môžete priplatiť. Zmeny v mýtnom systéme, ktoré platia od začiatku roka, už totiž cítia aj niektorí autobusoví dopravcovia.
Do spoplatnenej siete pribudlo napríklad asi 230 kilometrov ciest prvej triedy. Spoplatnili sa aj prejazdy obcami a mestami v celkovej dĺžke vyše 900 kilometrov.
„Mali sme informáciu o týchto zmenách. Aj to bol jeden z dôvodov na úpravu cestovného v Prešovskom kraji. Zvýšilo sa v priemere o 14,16 percenta,“ povedala hovorkyňa prešovskej župy Veronika Fitzeková.
Práve na východe pribudlo aj veľa kilometrov novospoplatnených ciest prvej triedy.
Niekde ešte počítajú
Čo sa zmenilo
Autá nad 3,5 tony platia mýto za používanie vyše 3000 kilometrov ciest.
Od januára totiž pribudlo asi 230 kilometrov novospoplatnených ciest prvej triedy.
Za časť spoplatnenej cesty, ktorá prechádzala mestom či obcou, sa platiť nemuselo. Od 1. januára sa už platí. Prinieslo to do systému vyše 900 kilometrov ciest.
Dopravcovia museli niektoré autá preregistrovať do iných emisných tried.
Autobusy, ktoré chodia po cestách druhej a tretej triedy, už musia mať palubnú jednotku, aj keď za ich používanie neplatia. Štát ich monitoruje.
Ďalšie oslovené samosprávne kraje buď zdražovanie neplánujú, alebo ešte nevedia povedať, ako si s novými nákladmi poradia.
V žilinskej župe sa s dopravcami dohodli, že si počkajú na výsledky z januára, aby poznali skutočné náklady na mýto.
„Tie sa porovnajú so skutočnosťou v roku 2013 a potom sa prijmú prípadné opatrenia,“ povedala hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja Hana Danová.
V bratislavskej župe zatiaľ presne nevedia, ako rástli náklady na dopravu autobusmi. Dopredu však hovoria, že zdražovanie neplánujú.
Samosprávne kraje majú na starosti prímestskú dopravu do 100 kilometrov, ktorú si objednávajú od dopravcov.
Spravidla ju dotujú cez vykrývanie strát, ktoré prevádzkou autobusov vzniknú.
O päť až desať percent
Pri komerčných autobusových spojoch rozhoduje o tom, ako vykryje náklady, samotný dopravca.
Drobný autobusový dopravca Miroslav Jagelka, ktorý premáva na linkách Námestovo – Žilina a Rabča – Námestovo – Nitra si pre zmeny v mýte obnovuje vozový park. Čím je totiž autobus ekologickejší, tým menej platí na mýtnom.
Jagelka plánuje, že náklady na mýto od marca vykompenzuje aj zvýšením cien, a to o päť až desať percent.
Spoločnosť Student Agency vyrátala, že pri ceste cez republiku z Brodského do Košíc vyšlo vlani mýtne pri jazde nízkoemisným autobusom triedy Euro 5 na 29,9 eura. Od Nového roka je to už 32,8 eura. Tento dopravca však zatiaľ analyzuje, či zmeny pretaví do cien pre cestujúcich.
Všade to môže byť inak
Rolu pri vplyvoch mýta na dopravcov hrá nielen to, či ich autobusy jazdia po trase, kde pribudli spoplatnené úseky, ale aj to, aký ekologický vozový park dopravca má.
Niektorí dopravcovia tvrdia, že spoplatnenie prejazdov obcami a mestami je pre nich zanedbateľnou zmenou.
Viacerí skôr pocítili náklady na to, že museli autobusy z niektorých emisných tried preraďovať do iných. V Trenčianskom samosprávnom kraji sa tak zdvihli náklady o 55-tisíc.
V SAD Zvolen zasa hovoria, že nové podmienky môžu byť pre nich aj lepšie, keďže majú nízkoemisné autobusy. Zmeny v mýte nepocítili ani v Turancare.