Pracovať s ňou pôjde zo začiatku len cez webový prehliadač.
BRATISLAVA. Správy, ktoré vám prídu do štátnej elektronickej schránky na webe Slovensko.sk, si zatiaľ neprezriete cez e-mailový program. Čítať e-správy do vlastných rúk a digitálne podpisovať ich doručenky bude možné len cez internetový prehliadač.
Cez bežný e-mailový program si nanajvýš bude možné prečítať notifikáciu, že vám prišla do štátnej e-schránky správa a možno aj to, od koho a v akej veci.
Môžu vznikať programy na prácu so správamiJednoduché zatiaľ nebude ani hromadné sťahovanie správ z e-schránky, uvádza Štefan Szilva, ktorý je členom viacerých pracovných skupín, čo riešia elektronizáciu byrokratického aparátu štátu.
„Hromadné sťahovanie správ zatiaľ nie je poskytované, ale všeobecné podmienky služby uvádzajú, že si ich používatelia majú zálohovať u seba,“ vysvetľuje.
Neprečítané správy s doručenkou alebo do vlastných rúk treba potvrdzovať každú zvlášť zaručeným elektronickým podpisom, ich hromadné digitálne podpisovanie je pre Úrad vlády technický problém.
„Bolo by vhodné vyriešiť, aby si používatelia mohli stiahnuť a potvrdiť prevzatie viacerých neprečítaných správ naraz, aby s nimi potom mohli pracovať aj bez pripojenia k internetu,“ dodáva.
Správy posielané cez e-schránky majú špeciálny XML formát, ktorého návrh je momentálne v pripomienkovom konaní. Zo začiatku e-správy nebude možné čítať inak, ako len cez internetový prehliadač a web Slovensko.sk.
Pre prácu so stiahnutými správami a bez pripojenia na web ešte len musia vzniknúť aplikácie. Vďaka tomu, že štát zverejní špecifikáciu XML formátu e-správy, takéto aplikácie budú môcť vytvárať firmy aj nezávislí vývojári.
Na zjednodušenie práce bude treba zmluvuPravidlá fungovania elektronických schránok rátajú s možnosťou, že ich bude možné ovládať cez iné informačné systémy. Napríklad veľké firmy budú môcť ťahať svoje e-správy do svojich systémov, vďaka čomu môžu prácu so správami automatizovať.
„Tento prístup do e-schránok cez komunikačné rozhranie sa podľa dostupných informácií zatiaľ plánuje poskytovať len organizáciám a firmám, s ktorými sa dohodnú zmluvne,“ vraví Szilva.
Či štát môže uvoľniť aj verejný prístup na komunikačné rozhranie a pre aké funkcie, chce vládna agentúra skúmať. Poskytovanie komunikačných rozhraní pritom rieši priamo zákon o e-Governmente.
Prihlásenie do dátovej schránky je podmienené overením elektronickej totožnosti. Web vás pri prihlasovaní vyzve, aby ste do čítačky zasunuli elektronický občiansky preukaz a zadali bezpečnostný kód. Vzápätí sa schránka otvorí.
Kto si aktivuje aj funkciu doručovania rozhodnutí, ktorá nahrádza doručovania písomností do vlastných rúk, bude musieť digitálne podpisovať elektronickú doručenku.
Ako budú fungovať dátové schránky? Pošlite nám, čo vás zaujíma.
Podpisovač pre Chrome má byť o týždeňI keď overovanie elektronickej totožnosti a teda aj prihlásenie do e-schránky je možné cez prehliadač Chrome alebo Firefox, samotné podpisovanie doručeniek funguje zatiaľ len s aplikáciou DSigner pod prehliadačom Internet Explorer.
„V priebehu týždňa od nasadenia novej verzia nového portálu (od 3. februára, pozn. redakcie) spustíme aj podpisovanie prostredníctvom ďalších prehliadačov,“ sľubuje riaditeľ Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby Ivan Ištvánffy.
Všetko bude zatiaľ fungovať len pod operačným systémom Windows, aplikácie pre Mac OS X a linuxové systémy začnú pribúdať najskôr o tri mesiace.
Pre ľudí a živnostníkov je elektronické doručovanie dobrovoľné, túto funkciu si môžu od pondelka kedykoľvek aktivovať aj zrušiť. Pre firmy je táto funkcia dobrovoľná len najbližších osemnásť mesiacov, od augusta 2015 im ju štát aktivuje a úradné rozhodnutia im budú chodiť zväčša už len elektronicky.