SME

Ceny bytov idú dolu. Týka sa to aj toho vášho?

Ceny bytov v priemere mierne klesajú a nemá to byť inak ani tento rok. Neplatí to však pre všetky. Skúste si zodpovedať dvanásť otázok, aké si dávajú ľudia, odborníci i úrady vo Veľkej Británii, aby vedeli lepšie odhadnúť, čo čaká ich nehnuteľnosť. Niekto

O budúcej cene vášho bytu rozhodne veľa faktorov. Skúste sa nad nimi zamyslieť už teraz.O budúcej cene vášho bytu rozhodne veľa faktorov. Skúste sa nad nimi zamyslieť už teraz. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO – FOTOLIA)

Dvanásť kritérií, pomocou ktorých dokážete lepšie ohodnotiť kvalitu vášho bývania a odhadnúť, či hodnota kupovanej nehnuteľnosti v budúcnosti poklesne, alebo sa udrží či dokonca bude rásť. Radí architekt Boris Hrbáň. Vychádza pritom z pravidiel Building for Life 12 (Stavanie pre život).

Tieto pravidlá pomáhajú odlíšiť a zviditeľniť projekty s trvalo udržateľnou hodnotou obytného prostredia. Systém kritérií je dielom troch partnerských inštitúcií pôsobiacich vo Veľkej Británii: Cabe at the Design Council, Design for Homes a Home Builders Federation, s podporou Nottingham Trent University.

SkryťVypnúť reklamu

Otázky odzrkadľujú predstavu o atraktivite, funkčnosti a dlhodobej udržateľnosti projektov na bývanie. Pomáhajú pri vedení diskusií medzi komunitou, úradmi, developermi navrhovaného projektu a ostatnými zúčastnenými stranami.

A tiež pomáhajú plánovacím a stavebným úradom posúdiť a vyhodnotiť kvalitu navrhovaného, respektíve dokončeného developmentu.

Okolie a dom

1. Vzťahy

  • Je váš nový domov zakomponovaný do okolia tak, že ho skôr dopĺňa a nie je v ňom prekážkou? Podporuje existujúce vzťahy a vytvára nové spojenia?

Táto otázka hovorí o tom, ako sa budeme v okolí pohybovať. Nielen autom, ale aj pešo či na bicykli. Či budeme chodiť okľukami, alebo sú vytvorené logické trasy pre chodcov, cyklistov, ako sú nové ulice napojené na ostatné okolie, či projekt nie je uzavretým ostrovom, z ktorého sa dá do okolia dostať len komplikovane.

SkryťVypnúť reklamu

A netreba uvažovať len o aute, raz sa budete chcieť vy i vaši susedia v okolí aj poprechádzať. Je dôležité, aby sieť ulíc bola prehľadná a bezpečná. Jednoduchým znakom je napríklad vedenie trás pre peších a cyklistov - je lepšie ak vedú popred domy ako poza ne. Pôsobí to bezpečnejšie. (Stačí si len predstaviť večernú cestu domov, alebo hru detí v zimný podvečer).

2. Vybavenie a služby

  • Poskytuje projekt alebo jeho blízke okolie školu, škôlku, park, ihriská, obchody, reštauráciu či kaviareň, iné služby?

Pozrite sa na okolie. Projekty na bývanie by mali vznikať v miestach, ktoré sú na to vhodné, ktoré ponúkajú dostatočný rozsah zariadení, najlepšie aj s dobrou dostupnosťou k pracovným príležitostiam, kľúčovým službám a infraštruktúre.

SkryťVypnúť reklamu

Úspech a hodnota bývania rastie práve v oblastiach, ktoré neposkytujú iba „prespávanie“, ale ktoré ponúkajú viac – pekný verejný priestor, športoviská, jasle, škôlky, školy, služby, zdravotnícke zariadenia, obchody a podobne. Je dobré, ak sú služby koncentrované do oblasti s najlepším prístupom.

Ak projekt samotný neposkytuje alebo nevytvára takého zariadenia a služby, mal by umožniť aspoň jednoduchý a rýchly prístup k nim vo svojom blízkom okolí.

3. Verejná preprava

  • Má váš nový domov ľahký prístup k verejnej preprave? Umožňuje vám byť menej závislý na aute?

Blízkosť verejnej dopravy a prístup k obchodom, službám, k škole a tak ďalej je základnou podmienkou pre znižovanie počtu ciest autom a predpokladom lepšej prístupnosti miesta pre rôzne skupiny obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Pri malých projektoch by mal postačovať prístup k verejnej doprave v okruhu 400 metrov alebo päť minút chôdze.

4. Lokálne potreby

  • Poskytuje projekt dostatočnú rozmanitosť typov bývania a vlastníctva, ktorá vychádza z potrieb danej lokality?

Zaujímajte sa o celý projekt a okolie, aj pokiaľ ide typy a veľkosti bývania. Obytné celky a štvrte sú totiž úspešnejšie, obľúbenejšie, bezpečnejšie, a životaschopnejšie, ak v nich nie je koncentrované iba bývanie jedného typu a veľkosti.

Napríklad polyfunkčné budovy kombinujúce byty so zaujímavou skladbou obchodov a služieb v parteri vedia vytvoriť priestor pre život, možno aj bez nutnosti opustenia štvrte či už kvôli obchodom, službám alebo práci.

Dobre navrhnutá štvrť poskytuje bývanie , ktoré spĺňa požiadavky single domácností, malých i väčších rodín a ponúka aj príležitosti na prácu i oddych.

SkryťVypnúť reklamu

Miesto

  • 5. Vytvára projekt miesto s vlastným jedinečným charakterom?

Dobrý dizajn neznamená iba štýl. O dobrom dizajne hovoríme v zmysle využitia priestoru, hodnoty, ktorú do prostredia prináša, tvorby obľúbeného, miesta s charakterom, a jasnou identitou. Projekt by sa mal inšpirovať lokálnymi hodnotami, „zapadnúť“ do prostredia, no pritom si zachovať vlastnú identitu a charakter - byť ľahko identifikovateľný.

Vzhľad štvrtí a obytných celkov ovplyvňuje nielen to, ako sa ich obyvatelia cítia a zmýšľajú o tom, kde bývajú, žijú, ale aj o tom ako ich vnímajú iní.

Ak sa vám pozdáva budova ale máte pocit, že do prostredia sa nehodí – nebudete sa v nej asi cítiť úplne dobre.

6. Prostredie a kontext

  • Je projekt zasadený do terénu a okolitého prostredia prirodzene? Využíva topografiu, krajinné danosti, orientáciu a mikroklímu vo svoj prospech? Zamyslite sa tiež nad ekologickým aspektom bývania. Má nový projekt nejakú vlastnosť, ktorá redukuje nežiaduci vplyv na životné prostredie?

Dobre postavené bývanie využíva danosti prostredia vo svoj prospech. Redukuje tak náklady na energie a chráni životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na klimatické zmeny, ktoré nás už dnes nútia dávať dôraz na ochranu životného prostredia aj pri výstavbe, bude hodnota budov postavených v súlade s environmentálnymi princípmi udržateľnosti, narastať.

7. Ulice a priestory

  • Sú budovy navrhnuté a umiestnené tak, že vytvárajú ulice a verejný priestor? Vytvárajú budovy prirodzené nárožia?

Na orientáciu nemusia totiž vždy slúžiť iba orientačné tabule, ale aj umelecké diela, architektonický štýl alebo aj rôznorodá výsadba. Dobrý pôdorys obytnej štvrte je taký, ktorý má vzájomne prepojené trasy a jasne definované bloky bývania, verejných priestorov a iných funkcií.

Poskytuje príležitosti na prechádzky a pomáha znížiť našu závislosť na automobiloch.

8. Ľahká orientácia

  • Je váš nový domov naprojektovaný tak, aby ste svoju cestu našli ľahko a jednoducho? Dá sa v prostredí orientovať intuitívne?

Prehľadnosť a prepojenie ulíc a chodníkov je plusom pre váš každodenný život v prostredí. Ich usporiadanie by malo byť prirodzene zrozumiteľné pre všetkých, pre obyvateľov i návštevníkov. Sídliská, obytné celky, kde je usporiadanie budov, ulíc jasné na prvý pohľad, sú ľuďom bližšie. V takom prostredí sa cítia bezpečnejšie a istejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má štvrť prehľadnú sieť ulíc, dvorov a alejí, ktoré sú ľuďom otvorené, je vnímané ako príjemné na bývanie. Naopak obytné celky so slepými a kľukatými ulicami s rovnakými budovami komplikujú orientáciu a viac nabádajú k používaniu auta než vlastných nôh alebo bicykla.

Ulica a dom

9. Pre všetkých

  • Sú ulice navrhnuté tak, aby prirodzene viedli k nízkej rýchlosti áut a dokázali fungovať aj ako priestor na sociálnu interakciu?

Ulice sú najpoužívanejšou formou verejného priestoru a musia byť navrhnuté tak, aby vyhovovali nám všetkým. Chodci a cyklisti potrebujú trasy, ktoré sú bezpečné, priame, dostupné a bezbariérové.

Mali by byť tiež dobre osvetlené, obyvatelia musia mať pocit bezpečia a spôsob vedenia ulíc a chodníkov by im mal uľahčovať cestu.

SkryťVypnúť reklamu

10. Parkovanie

  • Je parkovanie v projekte vhodne umiestnené a integrované tak, aby parkujúce autá nezaplavili celý obytný priestor?

Obytné prostredie zvyšuje svoju hodnotu o to viac, čím viac v ňom prevláda funkcia bývania, života a nie parkovania. Prostredie, v ktorom ulice a parkovacie plochy dotvárajú priestor a nie mu dominujú, zvyšuje kvalitu života obyvateľov.

Najvhodnejšie je, ak projekt disponuje kombináciou viacerých možností parkovania – nielen rozsiahle vonkajšie parkoviská, kde človek má pocit, že všade kam sa pozrie, je auto.

11. Verejné a súkromné priestory

  • Sú verejné a privátne priestory jasne definované a navrhnuté atraktívne a tak aby sa dali dobre spravovať a boli bezpečné?

Budovy by mali byť navrhnuté tak, aby človeku poskytovali prehľad o všetkých verejných priestoroch, cestách a chodníkoch v blízkosti. Napríklad prázdne štítové steny smerujúce do verejných priestorov sú nevýhodou projektu a mínusom pre bezpečnosť obyvateľov. Všímajte si aj pouličné osvetlenie, najmä to, či pokrýva všetky „ohrozené“ oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Priestor okolo budov je rovnako dôležitý ako budovy samotné. Každý projekt by mal ponúknuť aj verejný priestor, či už pôjde o priestor pre deti, hru a dobrodružstvo, alebo o reflexiu a poznávanie. Ak je dobre navrhnutý, výsledkom bude príjemné, obľúbené a využívané miesto. Musí byť však bezpečné!

Každá verejná plocha by mala byť svoj účel. Nesmie to byť len priestor, ktorý „zvýši“ po naplánovaní projektu. Neidentifikovateľná plochy znižuje pocit bezpečia.

12. Vonkajší úložný priestor a vybavenie

  • Je v projekte primeraný vonkajší priestor pre kontajnery na smeti, ako aj dostatočne veľký bezpečný odkladací priestor pre bicykle?

Dostatočne veľký priestor pre kontajnery je dôležitý, aby nám život neznepríjemňovali voľne porozhadzované smeti, ktoré sa do kontajnerov už nezmestia. Tiež je fajn ak nerušia okolie a sú na prvý pohľad ukryté.

SkryťVypnúť reklamu

Dbajte aj na to, či máte kde uložiť bicykel alebo detskú trojkolku, keď idete domov. Časté nosenie až domov, či na poschodie môže časom zaťažovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (30. 4. 2025)
USD 1.137
AUD 1.775
CZK 24.922
JPY 162.280
CAD 1.575
GBP 0.850
HUF 404.040
PLN 4.271
CHF 0.939
SEK 10.962

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 331
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 866
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 198
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 556
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 503
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 728
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 578
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 284
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 139
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 048
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 359
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 803
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 478
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Pollák ml., Igor Matovič a Lukáš Bužo (všetci hnutie Slovensko) počas rokovania parlamentu 1. apríla 2025.

Na rýchle a vysoké zadlženie nie je v súčasnosti žiadny dôvod, tvrdí expremiér.


TASR 1
Na snímke poľský prezident Andrzej Duda (uprostred) pózuje s predstaviteľmi Iniciatívy troch morí vo Varšave 29. apríla 2025. Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini (druhý zľava).

Prezident sa zúčastnil ha samite krajín Trojmoria vo Varšave.


TASR 4
Sklad spoločnosti Amazon v Kalifornii.

Biely dom mal na spoločnosť tlačiť. Hovoril o nepriateľskom akte.


TASR
Premiér Robert Fico (v pozadí) a minister financií Ladislav Kamenický.

Na dosiahnutie cieľov sa odhaduje potreba ďalších konsolidačných opatrení.


TASR 4
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 31 284
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 25 139
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 20 048
  4. Jozef Ivan: Nasledujúcimi riadkami asi rozprúdim diskusiu, ale o to mi ide 10 359
  5. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 9 803
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 466
  7. Ján Šeďo: Tatranské železnice opätovne prekvapujú, alebo ani nie ? 5 803
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 5 478
  1. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil.
  2. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  3. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  4. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
  5. Věra Tepličková: Je čas na kázne
  6. Pavel Macko: Analýza: Je na dosah trvalý a spravodlivý mier?
  7. Věra Tepličková: Kvíz: Ako poznáte naše koaličné politické špičky (súčasné i bývalé)?
  8. Jiří Ščobák: Diverzifikovať môžeme podnety, aktivity, informácie, zručnosti, zážitky, prácu, identitu, investície, riziká, vedomosti a aj prácu na fyzičke
SkryťZatvoriť reklamu