Odchod zo zamestnania často znamená stratu nároku na nemocenské dávky. Výnimkou je prípad, keď bývalý zamestnanec ochorie takmer okamžite - v ochrannej lehote.Získajú aj solventní maródi
Vedeli ste?
Nárok na nemocenské
Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak má nemocenské poisteniealebo je v ochrannej lehote a nemá príjem za prácu.
Ochranná lehota je sedem dní po zániku poistenia. Len tehotná žena je pod ochranou osem mesiacov.
„Nemocenskú dávku zo Sociálnej poisťovne po zániku pracovného pomeru môže získať aj poberateľ starobného dôchodku,“ informuje poisťovňa. „Nárok na túto dávku bude mať v prípade, ak mu napríklad dočasná pracovná neschopnosť vznikne v ochrannej sedemdňovej lehote.“
Menej príjmov na ťarchu
Nárok na nemocenské už neohrozí odstupné či príspevok pri príležitosti životného jubilea od bývalého zamestnávateľa. Na základe novely zákona o sociálnom poistení účinnej od 1. januára sa takýto príjem nepovažuje za vymeriavací základ, ktorý je v rozpore s výplatou nemocenských dávok.
„Vyplatenie akéhokoľvek iného príjmu ako príjmu za vykonanú prácu už nárok na nemocenskú dávku neovplyvní,“ napísala poisťovňa.
Výška dávky
Výška nemocenského v ochrannej lehote je od prvého do tretieho dňa 25 percent a od štvrtého dňa 55 percent denného základu práceneschopnej osoby. U zamestnanca sa vychádza najmä z jeho priemernej hrubej mzdy za rozhodujúce obdobie, ktoré zvyčajne závisí od dĺžky posledného nemocenského poistenia.
Dávka za mesiac, ktorý má 31 dní, sa môže vyšplhať takmer na 677 eur.