V marci, v apríli prípadne v prvej polovici mája bude väčšina miest rozposielať rozhodnutia, v ktorých sa vlastníci nehnuteľností dozvedia, koľko majú tento rok platiť. Rozhodnutie dostane každý vlastník, ktorý podávala daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Či už to bolo tento rok alebo v minulosti.
Od budúceho týždňa začínajú obce či mestá rozosielať rozhodnutia o výške dane z nehnuteľnosti.
Napríklad v Košiciach ich plánujú posielať tak, aby daňovníci dostali rozhodnutia o vyrubení dane už do konca apríla.
V Bratislave ho fyzickým osobám budú rozposielať v období apríl až jún, právnickým osobám ho začnú doručovať od druhej polovice marca.
Rozhodnutia samosprávy posielajú poštou do vlastných rúk, či doporučene. Ak zásielku nepreberiete, pretože ste napríklad odcestovali a pošta ju vráti nazad, najmä v menších obciach sa dá dohodnúť na opätovnom zaslaní aj bežnou poštou rovno do schránky.
Dokedy zaplatiť
V rozhodnutí sa dozviete nielen to, koľko treba platiť, ale aj dokedy. Ďalej či si možno platbu rozdeliť na viaceré splátky a ako. Obce spolu s daňou z nehnuteľností v rozhodnutí vyrúbia aj daň za psa, prípadne, ak daňovník je jeho vlastníkom
Ako sa platí
bezhotovostným prevodom z účtu vedeného v banke na príslušný účet správcu dane,
v hotovosti – poštovým poukazom na príslušný účet správcu dane, pri nižších sumách na obecnom, či mestskom úrade (dostanete potvrdenie).
Pri platbách pozor na variabilný symbol, aby na úrade platbu správne zaradili. Nájdete ho v zasielaných rozhodnutiach.
Úrok z omeškania
Sankčný úrok z dlžnej sumy sa počíta ako štvornásobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky, vyberá sa však vo výške najmenej 15 % p. a. z dlžnej sumy za každý deň omeškania.
Úrok z omeškania sa počíta najdlhšie za štyri roky omeškania s platbou.
aj daň za hracie automaty (najmä pri právnických osobách).
Zo zákona platí, že daň alebo jej prvú splátku treba zaplatiť do 15 dní od prevzatia. Zvyčajne samosprávy umožňujú dve až tri splátky dane s ďalšími termínmi na úhradu koncom leta a na jeseň (napríklad v auguste a v októbri alebo v novembri).
Každé mesto, či obec si to však určuje sama, preto je nutné riadiť sa termínmi a pokynmi vo vašom konkrétnom rozhodnutí.
Čo ak to nespravíte
Ak nezaplatíte vyrubenú daň, vyzvú vás, aby ste to urobili a dajú vám na to náhradnú lehotu.
Samosprávy sú však oprávnené vymáhať riadne vyrúbené, splatné a nezaplatené dane aj formou exekúcie. Častým vyjadrením v tomto type všeobecne záväzných nariadení býva, že pri porušení povinností sa postupuje podľa všeobecného právneho predpisu o správe daní (č. 563/2009 Z.z.), konkrétne jeho piatej časti.
„Toto umožňuje obciam, respektíve mestám vymáhať okrem pôvodnej pohľadávky i pokutu či úroky z omeškania,“ vysvetľuje advokát Dávid Štefanka.
„Ak daňový dlžník nezaplatí dlh, mesto zabezpečí daňový nedoplatok zriadením záložného práva na nehnuteľnosť vo vlastníctve dlžníka,“ opisuje postup Veronika Kmetóny Gazdová, hovorkyňa primátora Prešova.
Nasleduje podanie návrhu na vykonanie exekúcie a exekučné konanie.
Pri platbách mnohí daňovníci nerešpektujú záväzný splátkový kalendár uvedený v rozhodnutí na vyrubenie dane pre príslušné zdaňovacie obdobie a uhrádzajú svoje daňové povinnosti na konci roka, prípadne až po výzve správcu dane. „Neuvedomujú si, že sa dostávajú do omeškania a následne im bude vyrubený úrok z omeškania,“ píše Kmetóny Gazdová.
Tabuľa hanby
Ak ste neplatičom je vysoko pravdepodobné, že sa môžete dostať aj na verejný zoznam. Obciam či mestám sa vypláca takého zoznamy využívať a preto ich aj zriaďujú.
Veľmi účinným nástrojom je možnosť zverejnenia zoznamu daňových dlžníkov na internetovej stránke obce. Zverejnené zoznamy totiž okrem ľudí sledujú aj finančné inštitúcie.
Vedeli ste?
Pri dohode spoluvlastníkov správca dane vyrubí daň z nehnuteľností rozhodnutím zástupcovi, ktorý podal daňové priznanie, a pri bezpodielovom spoluvlastníctve manželov tomu z manželov, ktorý podal priznanie.
Správca dane môže vo všeobecne záväznom nariadení určiť sumu dane, ktorú nebude vyrubovať podľa tohto ustanovenia, najviac v úhrne do sumy piatich eur.
Dostať sa naň môžu fyzické osoby, ak dlhujú na daniach viac ako 160 eur a právnické osoby, ak ich záväzky presiahli 1600 eur.
Zverejňovanie zoznamu neplatičov umožňuje samosprávam zákon o správe daní.
„V prípade, že po zverejnení svojho mena v zozname neplatičov uhradíte predmetný dlh na miestnej dani, mesto, či obec vaše meno zo zoznamu vymaže,“ vysvetľuje advokát Štefanka.
„Avšak takéto úpravy nemožno očakávať s okamžitou platnosťou, údaje sa zmenia až v ďalšej aktualizácii zoznamu,“ dodáva. To môže byť každý deň, raz do mesiaca aj raz do roka.
„Požadovanie ospravedlnenie za zverejnenie mena v zozname dlžníkov je opodstatnené v prípade, že sa osoba dostala na zoznam neodôvodnene, a to napriek tomu, že predmetnú daň uhradila riadne a včas. Je však na posúdení obce, resp. mesta, či takéto ospravedlnenie zverejní a akou formou to urobí. Domáhanie sa verejného ospravedlnenia je potom možné už len súdnou cestou,“ upozorňuje advokát.
Odklad ľudia nevyužívajú. Je to drahé
Povolenie odkladu splátok dane, ak o to požiadate, je viazané na splnenie viacerých legislatívnych podmienok. Tie sú pre väčšinu ľudí neprijateľné.
Pri nedostatku peňazí môžete požiadať obec či mesto o povolenie odkladu platenia alebo zaplatenia dane v splátkach. Umožňuje to zákon o správe daní a poplatkov.
Pre takýto odklad či dodatočný splátkový kalendár platia iné pravidlá ako pre možnosť rozložiť si platbu na viac termínov, o ktorej vám napísali priamo v rozhodnutí.
O odkladoch
Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najviac na 24 mesiacov odo dňa splatnosti dane alebo rozdielu dane oproti vyrubenej dani.
Odklad platenia dane alebo platenie dane v splátkach môže správca dane povoliť najskôr odo dňa doručenia rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane alebo rozhodnutia o povolení platenia dane v splátkach.
Nutné je splniť zákonné podmienky – záložné právo, úrok zo sumy odkladu dane alebo zo sumy povolenej splátky a pod.
Povolenie odkladu splátok dane, na základe požiadania, je viazané na splnenie viacerých legislatívnych podmienok.
„Tie sú pre väčšinu ľudí neprijateľné,“ píše Vladimír Petrík, vedúci odboru miestnych daní a poplatkov z Mestského úradu v Nitre.
Záložné právo
Zákon v tejto veci určuje, že obec môže na žiadosť daňovníka povoliť odklad platenia dane z nehnuteľností alebo platenie tejto dane v splátkach vtedy, ak by bolo neodkladné zaplatenie dane z nehnuteľností spojené s vážnou ujmou daňovníka.
Kameňom úrazu a dôvodom, prečo ľudia takúto možnosť iba zriedka využívajú je to, že obec môže povoliť odklad platenia dane alebo zaplatenia dane v splátkach iba vtedy, ak dlžná suma bude zabezpečená zriadením záložného práva.
Ďalšie podmienky
Tiež, okrem iného, za dobu povoleného odkladu platenia dane alebo platenia dane v splátkach zaplatí daňový subjekt úrok zo sumy odkladu dane alebo zo sumy povolenej splátky.
A aby to nebolo málo, daňovník, ktorý žiada o povolenie odkladu platenia dane, musí zaplatiť v zmysle zákona správny poplatok za vydanie rozhodnutia o povolení odkladu platenia dane vo výške 9,50 eura.
(ht, ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADO ŠIMÍČEK)