Stará mama pomáhala svojej dcére vychovávať vnučku. Po čase sa však nepohodli a dcéra odvtedy odmieta púšťať svoju vnučku na návštevy k starej matke.
Dcéra sa odmieta s matkou kontaktovať, nedvíha telefón, neodpovedá na e-maily. Stará matka sa nevie domôcť svojho práva.
Nie je to ojedinelý prípad. "Takéto prípady sú a je veľmi široká škála možností, kedy sa takáto situácia niekomu môže stať. Počnúc starými rodičmi, ktorí prišli pri autohavárii o syna a nevesta si neželá stresovanie detí a pripomínanie tragédie. Až po rodiny, kde rozvod prebehol divoko a odplatou je vygumovanie druhej časti rodiny,“ konštatuje sociálna poradkyňa a mediátorka Ida Želinská.
Pomôže aj úrad práce
Pritom rodičia často zabúdajú, že aj starí rodičia majú právny nárok stretávať sa so svojimi vnúčatami. Ak zlyháva akékoľvek riešenie, môžu sa obrátiť na nezávislého mediátora, úrad práce a nakoniec aj na súd. Rieši to napríklad zákon o rodine.
Majú právo na stretávanie
Blízki príbuzní
Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Sú nimi:
Rodičia, starí rodičia,
- Rodičia
- Starí rodičia
- Súrodenci
- Osoby v rodinnom či obdobnom pomere, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú
Zdroj: Zákon o rodine,
Občiansky zákonník
„Ak starí rodičia alebo iní príbuzní požiadajú úrad práce o pomoc pri riešení možnosti stretávať sa s maloletým dieťaťom, zamestnanci úradu im poskytnú poradenstvo. Návrh na úpravu styku starých rodičov sa podáva na príslušný súd podľa aktuálneho bydliska dieťaťa,“ konštatuje hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Zeman.
Okrem starých rodičov môžu žiadať úpravu styku aj iní blízki príbuzní. Tými sú napríklad aj súrodenci.
„Súd v takýchto prípadoch skúma, či je styk starých rodičov s maloletým dieťaťom v záujme dieťaťa. Ak z vykonaných dôkazov dospeje k záveru, že je v jeho záujme, uloží rodičom povinnosť umožniť starým rodičom stýkať sa s dieťaťom. Pričom určí podmienky a rozsah styku,“ upozorňuje advokát Igor Augustinič z právnickej kancelárie bpv Braun Partners.
Tak napríklad môže určiť, že starí rodičia majú právo byť s vnúčaťom každú druhú sobotu v čase od do.
Ak starí rodičia podajú na súd takýto návrh, súd ustanoví úrad práce za kolízneho opatrovníka. Ten následne zastupuje dieťa ako pri úprave styku podobne ako pri styku s rodičmi.
Aj na základe skúmania kolízneho opatrovníka však môže súd dospieť aj k názoru, že styk dieťaťa so starým rodičom môže byť preňho škodlivý. „Napríklad ak starý rodič trvale vedie neusporiadaný život, je s dieťaťom vo vážnom konflikte a podobne. V takom prípade súd styk zakáže,“ dodáva Augustinič.
Nemá dôvod zakázať stretávanie
Vo všeobecnosti sa však všetci zhodujú, že sa to nestáva. „Šance starých rodičov na úspech v prípadnom súdnom konaní sú veľmi vysoké. Samozrejme za predpokladu, že nie sú dôvody na obmedzenie alebo zakázanie styku,“ tvrdí Augustinič.
Súdy podľa neho nemajú tendenciu upierať blízkym osobám styk s maloletým dieťaťom, ak si to vyslovene nevyžaduje jeho záujem, dodáva.
Mediátorka Želinská však odporúča, skôr ako príde na rad súd, pokúsiť sa vyriešiť vec mierovou cestou. „Ani to najlepšie súdne rozhodnutie nenahradí bežnú ľudskú dohodu o tom, ako sa v rodine budeme voči sebe správať,“ uzatvára.