ATÉNY. Grécko dnes obnovilo rokovania so zástupcami veriteľov, tzv. Trojky (Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond).
Atény dúfajú, že po šiestich mesiacoch ťahaníc okolo plnenia úverových podmienok, sa im podarí presvedčiť veriteľov, aby uvoľnili odloženú splátku z pôžičky, ktorú už naliehavo potrebujú. Informovala o tom agentúra Rueters.
Grécko musí totiž v máji splatiť dlhopisy za 9,3 miliardy eur.
Inšpektori Trojky sa od septembra 2013 nevedia dohodnúť s gréckou vládou na rozsahu úspor a reforiem, ktoré musia Atény zaviesť, aby splnili úverové podmienky.
Podľa veriteľov grécky kabinet zaostáva pri zavádzaní niektorých reforiem - napríklad reforma pracovného trhu a liberalizácia pravidiel, ktoré brzdia konkurenciu.
Vláda sa totiž obáva, aby nepoškodila právne zaručené záujmy voličov a nestratila ich podporu.
"Už šesť mesiacov sa stále točíme okolo rovnakých sporných bodov, a to najmä preto, že grécka vládna koalícia sa nevie dohodnúť medzi sebou," prezradil agentúre Reuters zdroj z Trojky, ktorý nechcel byť menovaný.
Atény na oplátku obviňujú veriteľov, že zbytočne naťahujú rokovania, nesprávne interpretujú ekonomické údaje, nedoceňujú pokrok a požadujú nepopulárne opatrenia, ktoré nie sú potrebné.
"Trojka sa mýli vo svojich predpovediach, a to prináša obrovské problémy," uviedol začiatkom februára minister financií Jannis Sturnaras krátko predtým, ako Atény oznámili, že dosiahli za minulý rok prebytok primárneho rozpočtu vo výške 1,5 miliardy eur, ktorý vysoko prekonal odhad veriteľov.
Napriek sporom sa očakáva, že obe strany aj tieto rokovania nakoniec uzavrú tak, ako všetky predchádzajúce od začiatku čerpania prvého úveru v roku 2010.
Veritelia už Aténam vyplatili 218 miliárd eur zo záchranného balíka v celkovej výške 240 miliárd eur. Záchranný program pre krajinu sa tento rok končí.
Dnešný príchod Trojky do Atén je signálom, že obe strany dosiahli predbežný návrh dohody, aj keď jej konečnú podobu nemusia mať hotovú do 10. marca, keď sa ňou majú zaoberať ministri financií eurozóny.
"Pred Aténami je ešte veľa práce. Problémy síce nie sú neprekonateľné, ale časový harmonogram je veľmi napätý," dodal zdroj.
Rokovania sa sústredia na zavádzanie balíka návrhov, ktoré vlani pripravila Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Ich cieľom je zvýšiť konkurencieschopnosť gréckej ekonomiky odstránením prekážok, ako je napríklad zbytočná regulácia v niektorých sektoroch.
"Reformy navrhnuté OECD a rekapitalizácia bánk, budú hlavnými bodmi rokovaní," prezradil člen misie Trojky pod podmienkou zachovania anonymity.
Trojka podľa neho nebude požadovať žiadne nové úsporné opatrenia, pretože verí, že Grécko tento rok splní fiškálne ciele.