1.Podiel zo zisku
Keby akcie Telekomu skončili skutočne na burze, Deutsche Telekom sa v memorande zaviazal, že podiel zo zisku budú vyplácať každoročne aspoň na úrovni polovice alebo štyroch pätín zisku.
Memorandum tak odstraňuje chybu Dzurindovej privatizácie štátnych telekomunikácií, pri ktorej nebolo dohodnuté každoročné vyplácanie dividend.
A Deutsche Telekom ich vyplácať tvrdošijne odmietal. Predvlani bolo vo firme nerozdelených asi 188 miliónov eur, na štát tak pripadá asi 92 miliónov eur.
Otázku, či budú tieto nerozdelené zisky vyplatené ešte pred dopredajom 49-percentného podielu štátu v Telekome, memorandum necháva otvorenú.
2.Lobing v Bruseli?
Memorandum síce nemenuje konkrétne právne spory Slovak Telekomu, no zaoberá sa nimi.
„Zmluvné strany berú na vedomie existenciu prebiehajúcich právnych sporov alebo správnych konaní, ktoré by mohli mať vážny vplyv na hodnotu akcií alebo úspešnosť celej transakcie.“
Je pravdepodobné, že touto formulkou sa myslí najmä konanie Európskej komisie, ktorá chce Slovak Telekom pokutovať za to, že v minulosti bránil menším hráčom používať jeho siete.
„Ukladal im ťažko splniteľné technické podmienky, blokoval rokovania,“ opisoval jeho správanie Brusel.
Vyšetrovanie uzavreli vlani, na prelome rokov spoločnosti začierňovali v dokladoch obchodné tajomstvá, aby Európska komisia mohla zverejniť definitívne rozhodnutia. Hovorí sa, že pokuta by mohla byť okolo 200 miliónov eur.
V memorande sme sa zaviazali, že podnikneme maximum preto, aby sa dopady takejto pokuty na privatizáciu zmiernili čo najviac. Môže to znamenať napríklad aj to, že Slovensko sa s Deutsche Telekomom dohodlo, že bude lobovať v Bruseli, aby bola pokuta miernejšia.

3.Niečo nakoniec utaja
Ak by išli akcie Slovak Telekomu na burzu a z telekomunikačného operátora sa stala verejne obchodovaná spoločnosť, zverejňovala by finančné a prevádzkové údaje podľa medzinárodných štandardov. Deutsche Telekom do memoranda napísal, že chce, aby niektoré informácie boli dôverné aj po uvoľnení akcií Telekomu na burzu.
Popri citlivých biznis plánoch či finančných tokoch firmy, ktorých utajenie je pochopiteľné, na zoznam zaradil napríklad aj pôžičky, ktoré Telekom poskytuje.
Takisto aj podmienky odmeňovania zamestnancov a manažmentu spoločnosti, ktoré môžu zahŕňať nielen peniaze, ale napríklad aj balík akcií. Telekom nechce zverejňovať ani informáciu o tom, či jeho zamestnanci vlastnia nejaké akcie vo firme.
Akcionárska zmluva Slovak Telekomu by Adam Valček