Vytopil vás sused. Máte vyduté parkety, popraskanú omietku, poškodený nábytok. Neviete sa s ním dohodnúť, z koho poistky sa zaplatí oprava? Sused, ktorý síce má poistenie zodpovednosti za škodu tvrdí, že z vašej poistky dostanete viac.
V prípade, ak máte dojednané aj poistenie zariadenia domácnosti, aj poistenie nehnuteľnosti, je pravdepodobné, že z vlastnej zmluvy dostanete vyššiu náhradu ako zo susedovej poistky, tvrdí Peter Világi, produktový manažér spoločnosti Medical & Financial Consulting.
Amortizuje
Z poistenia zodpovednosti za škodu totiž poisťovňa vyplatí iba skutočnú škodu, ktorú váš byt utrpel.
Čo znamená, že za nové veci, ktoré si zaobstaráte, vám poisťovňa preplatí sumu zníženú o opotrebenie, ktoré poškodená vec mala v čase vzniku poistnej udalosti.
Ak ste napríklad prerábali byt a kupovali nový nábytok pred desiatimi rokmi, poisťovňa to zohľadní a vyplatí vám menej ako ste reálne pred rokmi zaplatili, respektíve ako zaplatíte v súčasnosti za nové podlahy, steny a nábytok.
Z poistenia domácnosti a nehnuteľnosti naproti tomu podľa Világiho uhrádza plnenie štandardne v nových cenách. Inými slovami, preplatí vám faktúry v plnej výške.
„Po obhliadke škody klient dostane od poisťovne zálohu na poistné plnenie a následne má tri roky na to, aby si majetok dal do pôvodného stavu. Poisťovňa mu potom následne po predložení faktúr doplatí zvyšok,“ konštatuje Világi.
Musíte však mať poistenú nielen domácnosť ale aj nehnuteľnosť, aby ste boli krytý komplexne. Z poistenia zariadenia domácnosti vám poisťovňa nevyplatí škodu na podlahách ani stenách, pretože ide o stavebné súčasti. Z poistenia nehnuteľnosti zasa nemôžete čakať kompenzáciu za koberec, televízor či nábytok.
O bonus neprídete
Ak sa rozhodnete uplatiť náhradu škody vo vlastnej poisťovni, nemusíte sa ako poškodený báť, že by ste prišli o bonus za bezškodový priebeh, ak sa škoda uhradí z vašej poistky. Poistku by ste nemali ani v nasledujúcom období platiť vyššiu.
„Vo všeobecnosti platí, že bonus za bezškodový priebeh nezanikne, ak poistné plnenie nastalo za udalosť, ktorá vznikla bez zavinenia poisteného a poistený vykonal úkony, ktoré mohli predchádzať vzniku takejto udalosti,“ tvrdí Peter Chomek z portálu Netfinancie.sk.
Aj napriek tomu, že škodu vám uhradí vaša poisťovňa, sused sa zodpovednosti nezbaví. Vaša poisťovňa, ktorá vám škodu uhradí, bude v konečnom dôsledku vymáhať vyplatené peniaze od neho.
A to buď z jeho poistky zo zodpovednosti za škodu. A v prípade, ak ju nemá uzatvorenú, z jeho peňaženky.
Ako postupovať
Pri uplatňovaní z poistenia domácnosti, nehnuteľnosti a zo zodpovednosti za škodu platia pravidlá.
V prvom rade treba zabezpečiť, aby sa rozsah škôd nezväčšoval. "Skôr, ako začneme s odstraňovaním následkov škôd, je nutné kontaktovať poisťovňu a dohodnúť obhliadku postihnutých vecí. Odporúčame podrobne a čo najpresnejšie zdokumentovať príčinu a priebeh poistnej udalosti," radí Peter Chomek z portálu Netfinancie.sk.
Poistnú udalosť môžete zdokumentovať fotografiami alebo videozáznamom.
Ak sa rozhodnete uplatniť si náhradu škody z poistenia zodpovednosti za škodu vinníka (teda suseda, ktorý vás vytopil), jeho povinnosťou je ohlásenie takejto udalosti poisťovateľovi, u ktorého má poistenie uzavreté.
Ak si budete uplatňovať odškodnenie z vlastnej poistky, treba kontaktovať svoju poisťovňu. "Príslušný obhliadkár poisťovne zdokumentuje príčinu a rozsah škôd," dodáva Chomek.
K riešeniu poistnej udalosti bude nutné vypísanie príslušných tlačív (zo strany vinníka, ale aj z vašej strany ako poškodeného) a ich zaslanie do poisťovne.
Pri riešení poistnej udalosti sa v určitých prípadoch vyžaduje aj doloženie nadobúdacích dokladov k poškodeným veciam. Po vykonaní opráv sa predložia aj príslušné doklady. Postup a spôsob likvidácie škôd je v každom prípade dobré konzultovať aj priamo s poisťovňou.