Úrokové sadzby na hypotéky sú v súčasnosti na dne alebo veľmi blízko dna. Najbližší rok by sa od neho smerom nahor odlepiť nemali.
„Výhľad na rok 2014 je pozitívny a očakávam, že úroková sadzba v tomto roku nebude stúpať a skôr si udrží svoju pozíciu alebo mierne klesne,“ konštatuje hlavný analytik Fincentra Ján Porázik.
K poklesu by mohol prispieť konkurenčný boj bánk o klientov, ktorí chcú refinancovať svoje hypotéky.
Vlani menil banku každý štvrtý klient, ktorému sa končila fixácia hypotéky, tvrdí UniCredit Bank. Predpokladá, že tento rok bude na Slovensku refinancovať svoju hypotéku 30tisíc ľudí.
Budú aj jarné kampane
Úrovne úrokov, od ktorých banky ponúkajú hypotekárne úvery, sa už teraz dostali pod tri percentá. Prípadne sa pohybujú tesne okolo troch percent.
Pri refinancovaní sa dajú na mesačnej báze ušetriť desiatky eur.
Viaceré banky však informovali, že chystajú pre klientov nové jarné kampaňové akcie. Aké a kedy presne odštartujú, povedať nechcú. Pre konkurenčný boj.
Nič nie je zadarmo
Treba si však uvedomiť, že ani banka nedá klientovi nič zadarmo.
Na to, aby ste získali tú najnižšiu – inzerovanú – úrokovú sadzbu, treba zvyčajne niečo splniť.
Samotná úroková sadzba, ktorú vám banka ponúkne, bude závisieť od vašej bonity. Tú si zisťujú takmer všetky banky. Iba pár bánk deklaruje, že dáva rovnakú úrokovú sadzbu bez ohľadu na bonitu. Prípadne si vyhradzujú právo nepriznať hypotéku s touto sadzbou žiadateľom s najhoršou bonitou.
Kladú si podmienky
Reklamovanú nízku úrokovú sadzbu tiež nedostanete úplne zadarmo.
Desatinky percent na úrokoch môžete ušetriť napríklad, ak si založíte účet v banke. Účet však musí byť aktívny, to znamená, že naň reálne musia každý mesiac prísť finančné prostriedky. Banky si zvyknú určovať aj minimálnu výšku kreditných obratov.
Ďalšie desatinky vám uberie napríklad poistenie úveru cez poisťovňu z finančnej skupiny, prípadne spriatelenej poisťovne.
Ale môže ísť aj o iné podmienky banky. Ako napríklad úver nad istú hodnotu či prefinancovanie cez hypotéku iba polovice kúpnej ceny nehnuteľnosti.
Náklady nemôžu byť priveľké
Mnohí ľudia, ktorí si zafixovali hypotéky na dlhšie obdobie, prípadne tesne predtým, ako začali klesať, premýšľajú, či by sa im oplatilo refinancovať úver aj za cenu pokuty za predčasné splatenie.
Refinancovať úver v prípade, že sa vám ešte neskončila fixácia, sa oplatí iba v niektorých prípadoch.
Treba si spočítať vstupné náklady na prenesenie hypotéky do inej banky a tiež mesačné splátky. Ak suma, ktorú ušetríte, nie je nižšia ako nula, refinancovanie sa vám neoplatí.
Treba preto pozerať nielen na úrokovú sadzbu, ktorú iná banka ponúka. Ale aj na vstupný poplatok, ktorý síce niektoré banky majú nulový, v iných sa môže vyšplhať aj na niekoľko sto eur.
Rovnako si v zmluve treba pozrieť, akú máte zmluvnú pokutu za predčasné splatenie úveru, a prepočítať si, koľko to vychádza v eurách. O túto sumu totiž potrebujete zvýšiť hypotéku v refinancujúcej banke.
Nezabúdajte ani na vedľajšie náklady, ako je napríklad znalecký posudok. Niektoré banky síce deklarujú, že dajú hypotéku aj bez neho, no nemôže byť veľmi starý, napríklad viac ako trojročný. Inak musíte zainvestovať aj doň.
Banka tiež môže požadovať výpis z úverového registra, či ste dostatočne dôveryhodný a nemáte žiadne podlžnosti.
Príjem si banka overí
Dostať úver bez akýchkoľvek povinností je nemožné. Ak banka nežiada informácie od vás, zistí si ich sama.
1.Bez dokladovania príjmu
Fakt, že žiadateľ nemusí dokladovať príjem, nič neznamená. Banka si ho zisťuje sama cez register Sociálnej poisťovne. Živnostníka si overuje cez daňové priznanie za posledné zdaňovacie obdobie.
Banka niekedy skúma aj obraty na účte, zväčša tri až šesť mesiacov dozadu.
2.Kreditka či debet na účte
Mnoho ľudí používa kreditnú kartu alebo načrie do povoleného prečerpania. To by nemal byť problém. Dlh na kreditke však treba pred žiadosťou o úver vyrovnať, inak to môže znížiť bonitu. „Záujemcovia by si tiež mali dávať pozor na zúčtovanie úrokov a poplatkov na konci mesiaca v prípade, že zvyknú úplne vyčerpať povolené prečerpanie. Stačí, že sa dostanú nad úverový rámec iba o jedno euro, už majú záznam v úverovom registri,“ vysvetľuje Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.