Na Slovensku mladí podobne legálne podnikať nemôžu.
ČESKÉ BUDĚJOVICE. Česká republika má prvého mladistvého podnikateľa, súd v Českých Budějoviciach odsúhlasil podnikanie šestnásťročnému študentovi.
Podnikať bude podľa Rádiožurnálu Českého rozhlasu v oblasti marketingu a internetového predaja.
Sudkyňa: Uvedomuje si povinnosti
Mladý Českobudějovičan podal žiadosť o súhlas na podnikanie začiatkom tohto roka, súdu tak rozhodovanie trvalo necelé dva mesiace.
Sudkyňa si pravdepodobne študenta preverovala aj v škole, informoval Český rozhlas.
„Kolegyňa, ktorá vec posudzovala, rozhodla, že dotyčný má dobrú predstavu o tom, čo by chcel prevádzkovať, a aké povinnosti mu z toho vyplývajú,“ povedal podpredseda českobudějovického súdu Miroslav Jurman.
Podnikanie mladistvým Čechom umožňuje od 1. januára nový Občiansky zákonník. Musia mať najmenej šestnásť rokov, súhlas rodičov a podnikanie musí odobriť súd.
Advokát a spoluautor nového českého Občianskeho zákonníka František Korbel sa minulý mesiac vyjadril, že očakáva výrazný nárast počtu tínedžerov, čo budú chcieť legálne podnikať.
U nás zvažujú miernejšie uľahčenie
Na Slovensku je človek plnoletý, keď dovŕši osemnásť rokov. Výnimkou je uzatvorenie manželstva so súhlasom súdu, to je možné od šestnástich. Takto plnoletý tínedžer môže aj podnikať.
Hoci sa aj na Slovensku už roky pripravuje nový Občiansky zákonník, jeho autori zvažujú len mierne uľahčenie podnikanie mladým.
Zákon by súdom umožňoval, aby mladým od 15 rokov priznali predčasne všeobecnú plnoletosť, pokiaľ by na to bolo „dôvody hodné osobitného zreteľa.“ Takáto plnoletosť by platila nielen na podnikanie, ale aj na uzatvorenie manželstva či nákup a predaj bytu.
Otázka je, či sudcovia budú považovať za „dôvody hodné osobitného zreteľa“ aj chuť mladistvých podnikať. V Česku hľadá dôvody súd, ale len vtedy, keď nechce podnikanie mladistvému schváliť.