BRATISLAVA. Premiér Robert Fico má povedať, či v roku 2008 dostal varovanie od Slovenskej informačnej služby (SIS) pred nevýhodným predajom emisných kvót do zahraničia garážovej firme Interblue Group.
Cez interpeláciu sa na to pýta bývalý minister obrany a poslanec za SaS Ľubomír Galko.
Ústava dáva Ficovi mesiac na to, aby reagoval. Odpoveď teda bude zrejme známa až po prezidentských voľbách, v ktorých Fico kandiduje.
Galko sa Fica pýta aj na to, či nepovažuje za zlyhanie tajných služieb, pokiaľ od nich žiadne varovanie pred emisným kšeftom nedostal.
Výmena pre tajnú správu?
Emisný kšeft
- Prvá Ficova vláda zmenila zákon, aby mohla emisie predávať sprostredkovane,
- Interblue Group kúpila 15 mil. ton našich emisií,
- za tonu zaplatila 5,05 eura, hoci okolité štáty predávali aj za dvojnásobok,
- vzápätí predala tonu za 8,20 eura, zarobila viac ako 47 miliónov eur.
Fico mal vedieť o emisnom obchode dopredu podľa anonymného listu, ktorý dostala redakcia SME začiatkom roka. Obsahuje názov aj spisovú značku tajnej správy, ktorá sa vraj týkala emisií.
Spisová značka zodpovedá administratívnym zvykom tajnej služby. Dá sa z nej vyčítať, že dokument mal mať najnižší stupeň utajenia – Vyhradené.
Úrad vlády aj tajná služba minulý mesiac odmietli odpovedať, či takáto správa skutočne existuje.
Smer zase nepodporil návrh SaS a OĽaNO, aby jej existenciu šéf tajnej služby Ján Valko vysvetlil aspoň poslancom parlamentu za zatvorenými dverami.
Galko v interpelácii upozorňuje, že päť dní potom, čo SIS mala pripraviť správu o chystanom emisnom kšefte, požiadal Fico Slovenskú národnú stranu o výmenu vtedajšieho ministra životného prostredia Jaroslava Izáka.
Fico vtedy vravel, že za Izáka sa prideľovali environmentálne dotácie síce v súlade so zákonom, ale v rozpore s etikou.
„Už vtedy bolo toto vysvetlenie prekvapujúce, pretože dovtedy ste zvyčajne prehliadali etické prešľapy, pokiaľ bolo všetko v súlade so zákonom. Vynára sa preto otázka, či skutočným dôvodom na výmenu pána Izáka nebolo varovanie od tajnej služby v súvislosti s emisiami,“ píše sa v interpelácii.

Smer ich môže odtajniť
Galko v utorok požiadal aj vedúceho Úradu vlády Igora Federiča (Smer), aby odtajnil a zverejnil akékoľvek informácie, ktoré súvisia so správou SIS o príprave emisného kšeftu. Môže ísť napríklad o evidencie, ktoré by existenciu správy potvrdzovali.
Argumentuje paragrafom, ktorý zakazuje utajovať napríklad informácie o nehospodárnom nakladaní s majetkom štátu.
Keby Federič dokumenty odmietol odtajniť, mohol by ich zatajovanie preveriť ešte Národný bezpečnostný úrad, no ten momentálne vedie Ficov nominant Jozef Magala.

Čižnár stále preveruje
Slovensko predalo Interblue Group kvóty na vypustenie 15 miliónov ton emisií. Za tonu sme získali 5,05 eura, hoci okolité štáty predávali aj za dvojnásobok tejto sumy.
Interblue na obchode zarobila vyše 47 miliónov eur, tonu emisií totiž ihneď predala za 8,20 eura.
O kauze spred šiestich rokov sa začalo opäť hovoriť začiatkom tohto roka, pretože polícia stopla jej vyšetrovanie bez obvinení.
Vyšetrovateľ tvrdil, že nemal dosť dôkazov o tom, že sme emisie predávali skutočne nevýhodne. Výpovede vysokopostavených úradníkov, ktorí robili emisné obchody v Maďarsku, Česku a Belgicku, mu nestačili.
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár preveruje, či bolo zastavenie vyšetrovania správne. Ak by mal pochybnosti, mohol by nariadiť jeho obnovenie.
Hovorkyňa generálneho prokurátora Andrea Predajňová v utorok zopakovala, že prípad stále skúma.