Ak vaše príjmy napríklad z práce na dohodu popri dôchodku boli nižšie, ako je hranica pre povinné podanie daňového priznania, môžete daňové priznanie vyplniť a odovzdať dobrovoľne. Čas na to máte do konca marca.
„Preddavky, ktoré za vás na daň z príjmu odviedol zamestnávateľ, vám štát vráti,“ hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
Vyplniť daňové priznanie nemusí byť ťažké, ak použijete oficiálny elektronický formulár na webovej stránke Finančného riaditeľstva (aktuálne dostupné v časti Katalóg daňových a colných formulárov). Ten urobí aj potrebné výpočty.
Kto musí
Daňové priznanie seniori povinne podávajú vtedy, ak okrem dôchodku a sociálnych dávok mali príjmy napríklad z prenájmu či z malej živnosti vyššie ako spomínaná suma 1867,97 eura.
Zarátavajú sa aj príjmy z práce na dohodu.
Pre niektoré príjmy platia oslobodenia. Napríklad 500 eur je oslobodenie pri príjme z prenájmu či z príležitostnej práce.
V tomto prípade väčšinou ide o príjmy, ktoré plynú mimo zmluvných vzťahov, napríklad z predaja nadbytočnej zeleniny, ovocia a podobne. Oslobodený môže byť vo väčšine prípadov aj príjem z predaja nehnuteľnosti.
S úrokmi to už nejde
Podľa skúseností Finančného riaditeľstva seniori ešte stále chybne žiadajú o vrátenie zrazenej dane z úrokov na vkladnej knižke či na účte. Zákon však túto možnosť zrušil už pred dvoma rokmi.
Takto zrazená daň sa považuje za vyrovnanú a nemožno ju vrátiť, ani ak sú príjmy dôchodcu nižšie ako 1867,97 eura, píše hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
IBAN za vás zatiaľ vyrieši banka
Od februára sa účty označujú po novom. Musia mať formát IBAN. Ešte dva roky vám s tým pomôže banka.
Na webe finančnej správy sa dočítate, že daň z príjmu už treba zaplatiť vo formáte medzinárodného bankového účtu – IBAN. Ako vyzerá vaše číslo v novom tvare, si môžete nechať vygenerovať na webovej stránke pokladnica.sk.
Ak nemáte napríklad eseročku, do roku 2016 si s tým nemusíte robiť starosti. V prípade, že fyzická osoba použije pri platení internetbanking, stačí zadať číslo účtu v starom tvare. „Banka ho automaticky prevedie na nový,“ hovorí Michal Kopecký z VÚB banky.
Pokiaľ však pôjdete daň zaplatiť osobne do pobočky, môžete sa niekde stretnúť s tým, že už budú mať len nové tlačivá na platobný príkaz. Tie obsahujú kolónku na zadanie účtu v novom tvare.
Stačí si priniesť doterajšie číslo účtu. Pracovníci pri priehradke pomôžu s jeho prevedením na nový tvar, vraví Ľubomíra Chmelová zo Sberbank Slovensko.
Ako podať daňové priznanie
Za rok 2013 treba podať priznanie a zaplatiť daň do 31. marca.
- Na základe oznámenia vám predĺžia túto lehotu najviac o tri mesiace.
- Daňové priznanie môžete doručiť daňovému úraduosobne, poštou alebo elektronicky, ak máte zaručený elektronický podpis alebo podpísanú dohodu o takom doručovaní.
- Povinnosť podať daňové priznanie má každý, koho zdaniteľné príjmy za rok 2013 presiahli 1 867,97 eura.
- Dobrovoľne ho však môže podať aj taký daňovník, ktorý povinnosť nemá. Cez daňové priznanie mu štát pri nízkych príjmoch (napríklad z dohody) vráti odvedený preddavok. Žiadosť o vrátenie je súčasťou tlačiva daňového priznania.
- Sadzba dane je 19 % z tej časti základu dane, ktorá nepresiahne 34 401,74 eura a 25 % z tej časti základu dane, ktorá presiahne 34 401,74 eura (ďalšie sadzby sú pre dividendy a pod.)
- Daň sa nevyrubí a neplatí, ak nepresiahne 17 eur (ak si daňovník neuplatňoval daňový bonus).
- Daň sa neplatí, ak po vypočítaní nepresiahne 5 eur.
- Ak daňovník zomrie, daňové priznanie za príslušnú časť roka je povinný podať dedič do troch mesiacov po smrti daňovníka.
(pravidlá pre fyzické osoby