V čom robia ľudia poberajúci dôchodok najčastejšie chyby pri daňovom priznaní?
Uplatnia nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka, aj keď im na to nevznikol nárok, alebo aj keď výška ich dôchodku je vyššia ako suma nezdaniteľnej časti, píše Finančné riaditeľstvo.
Čo hovorí zákon
Ak ste od začiatku zdaňovacieho obdobia (pre toto daňové priznanie 1. januára 2013) poberali dôchodok, nemusí pre vás možnosť uplatniť si nezdaniteľnú časť platiť automaticky. Záleží na druhu dôchodku i jeho výške.
Zákon pri uplatnení obmedzuje poberateľov starobného či predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia, dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu i výsluhového dôchodku.
V týchto prípadoch platí, že ak suma tohto dôchodku je vyššia ako 3735,94 eura, základ dane daňovníka sa o nezdaniteľnú časť neznižuje.
„Ak suma dôchodku nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane (3735,94 eura), zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane, a vyplatenou sumou dôchodku,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
Toto platí, aj keď vám dôchodok priznali k 1. januáru spätne.
Pri invalidnom je to inak
Vyplatený invalidný dôchodok nárok na nezdaniteľnú časť základu dane neovplyvňuje.
Zo základu dane si môže takýto daňovník – fyzická osoba odpočítať celú nezdaniteľnú časť dane, dodáva poradkyňa.
Čo s nimi
Ako sa zdaňujú niektoré najčastejšie príjmy penzistov
1.Dedičstvo
Šperky, starožitnosti, peniaze, nehnuteľnosti sa nezdaňujú.
2.Príjem z prenájmu nehnuteľnosti
Oslobodený je príjem z prenájmu do 500 eur. Ak je váš príjem vyšší, znížite ho o túto sumu.
Pri príjmoch z prenájmu z vlaňajška si už nemôžete uplatniť paušálne výdavky, ale len skutočne vynaložené výdavky.
Tie sú výrazne obmedzené, ak ste nehnuteľnosť nezaradili do obchodného majetku.
3.Príjem z predaja nehnuteľnosti
Oslobodený je príjem z predaja nehnuteľnosti, ktorú vlastníte päť rokov. Ak ste ju zdedili, do spomínanej lehoty sa započítava aj čas, keď ju vlastnil poručiteľ.
Musíte však byť dedičom v priamom rade (platí napríklad pre vzťah rodičia - deti, starí rodičia – vnuci) alebo manželia. Na nehnuteľnosti obstarané do konca roka 2010 sa stále vzťahuje oslobodenie od dane vtedy, keď v nich mal predávajúci trvalý pobyt minimálne dva roky.
Daň sa platí z rozdielu medzi cenou, za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli, a cenou, za ktorú ste predali.
Oprávnenými výdavkami sú peniaze vynaložené na opravu, inzerciu pri predaji a podobne. Stratu však vykázať nemôžete.
4.Príjem z práce na dohodu
Daň z príjmov vám ako preddavok zráža zamestnávateľ vo výške 19 percent.
5.Výnosy z hypotekárnych záložných listov
Ak ste s bankou uzatvorili písomnú dohodu do 15. februára o tom, že chcete vyrovnať výnosy zrážkovou daňou, odviedla zrážkovú daň banka. Inak musíte ako daňovník dane z príjmov fyzických osôb podať daňové priznanie, v ktorom tieto príjmy zdaníte.
6.Podielové listy
Pri zdaňovaní príjmu z podielového listu treba rozlišovať úrok z podielového listu a príjem z podielového listu dosiahnutý z jeho vyplatenia (t. j. vrátenia).
Ak ide o úrok (výnos), tento príjem sa zdaňuje zrážkovou daňou, v tomto prípade už nebudete tento príjem uvádzať do daňového priznania, pretože daň vybraná zrážkou sa považuje za vyrovnanú.
Ak budete mať príjem z vyplatenia (vrátenia) podielového listu, tento príjem sa tiež zdaňuje zrážkovou daňou. Túto daň vybranú zrážkou je však možné považovať u daňovníka (fyzickej osoby) s trvalým pobytom na území Slovenska za preddavok na daň, ktorý sa vyrovná podaním daňového priznania.
Zdroj: daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková, Finančné riaditeľstvo