Prejavilo sa to aj na počte schválených žiadostí. Kým v roku 2012 schválili úrady práce viac ako 8,5 tisíca žiadostí nezamestnaných, vlani príspevok dostalo ani nie päťtisíc žiadateľov.
Žiadateľov bolo menej
Príčinou poklesu však nemusí byť len neochota úradov práce schvaľovať príspevok na začatie podnikania.
Zo štatistík totiž vyplýva, že nebolo iba menej schválených žiadostí, ale aj oveľa menej nezamestnaných si žiadosť podávalo.
Celkovo si za celý vlaňajšok podalo žiadosť o príspevok na podnikanie iba 5355 nezamestnaných. Úrady práce ho neschválili 458 ľuďom.
Najčastejšími dôvodmi zamietnutia boli podľa Veroniky Černej z tlačového oddelenia ústredia práce, že žiadateľ nepredložil v podnikateľskom zámere predpokladané vynaloženie nákladov súvisiacich s predmetom podnikania.
Viacerí tiež „neobhájili efektívnosť a reálnosť predloženého podnikateľského zámeru“, dodáva Černá.
Zvýšené nároky
Dôvodom poklesu záujmu o tento príspevok môžu byť aj zvýšené nároky na žiadateľa, rozdelenie príspevku na dve časti – pred začatím podnikania a rok po odštartovaní podnikania.
Ale napríklad aj povinnosť dlhšie udržať svoju živnosť. Čo znamená, že ak niekto ukončí živnosť skôr, musí úradu práce vrátiť viac peňazí.
Príspevky od januára narástli
Koľko dostanete na rozbeh živnosti, závisí aj od toho, v ktorom kraji chcete podnikať.
Maximálna suma, ktorú môže získať nezamestnaný ako príspevok na začatie živnosti, sa každý rok mení. Pričom sú tri skupiny s rôznou maximálnou výškou príspevku.
„Suma je závislá od celkovej ceny práce, typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci a od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese, v ktorom bude uchádzač vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť,“ vysvetľuje Veronika Černá z tlačového oddelenia ústredia práce.
Výška príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť je od začiatku januára tohto roku najviac 2714,10 eura pre budúcich podnikateľov v Bratislavskom kraji.
V kraji s priemernou mierou evidovanej nezamestnanosti, ktorá je rovná alebo nižšia ako celoslovenský priemer, je najviac 3256,92 eura.
A v kraji s nezamestnanosťou nad slovenským priemerom dáva úrad práce tento rok príspevok vo výške najviac 4342,56 eura.
Tu si treba uvedomiť, že nie je dôležité, kde má budúci podnikateľ trvalé bydlisko, ale kde bude podnikať.
Môže však odsúhlasiť aj nižší príspevok podľa toho, ako výšku žiadaného príspevku obháji nezamestnaný vo svojom podnikateľskom pláne.
Zmenou oproti minulosti je aj to, že úrad vypláca príspevok vo dvoch splátkach.
Do mesiaca po schválení pošle budúcemu podnikateľovi na účet iba 60 percent príspevku. Zvyšných 40 percent mu pošle až po roku podnikania.
Kto má nárok
V súčasnosti má napríklad nezamestnaný, ktorý chce podnikať v Bratislavskom kraji, nárok na nižší príspevok ako jeho „kolegovia“ z iných končín Slovenska.
Od mája minulého roka platia nové pravidlá na príspevky na začatie podnikania, ktoré dáva úrad práce nezamestnaným.
Kto a za akých okolností má nárok:
Na príspevok už nie je automatický nárok. Priznáva ho výbor pre otázky zamestnanosti a úrad práce.
Dostane ho nezamestnaný, ktorý je aspoň tri mesiace evidovaný na úrade práce. Bývalý živnostník môže dostať príspevok až po roku od evidencie na úrade práce.
Na rovnakú činnosť môžete dostať príspevok až po uplynutí piatich rokov od poskytnutia predchádzajúceho príspevku.
Absolvovanie prípravy na začatie podnikania už nie je povinné. Úrad práce kurz môže, ale aj nemusí zabezpečiť.
Naďalej je nevyhnutné vypracovať podnikateľský plán aj s kalkuláciou nákladov. Je dôležité jednoznačne zdôvodniť efektívnosť a reálnosť zvoleného podnikania.
Podnikať treba najmenej tri roky. Ak skončíte podnikanie skôr, musíte vrátiť časť príspevku. Ak napríklad dostanete najvyšší možný príspevok na tento rok 4342,56 eura a ukončíte živnosť po roku a pol, budete musieť úradu práce vrátiť 2170 eur.