Ministerstvo školstva sa bráni, že odbory na rekvalifikáciu nie sú zbytočné, mali ich vyberať zamestnávatelia.
Agentúrnu správu sme nahradili článkom denníka SME
BRATISLAVA. Chovateľ kôz alebo oviec, masér tváre či kamenár. Aj na tieto profesie sa majú rekvalifikovať zamestnaní ľudia v rámci celoživotného vzdelávania.
Na projekt má ísť z eurofondov a zo štátneho rozpočtu takmer 28 miliónov eur, upozornil nezaradený opozičný poslanec Miroslav Beblavý.
Peniaze rozdeľuje Národný ústav celoživotného vzdelávania, ktorý má projekt na starosti. Očakáva, že výučba by sa mohla začať od apríla.
Sme na chvoste rebríčka
- Príprava minútok - 150 h.
- Jednoduchá obsluha - 380 h.
- Masáž tváre - 160 h.
- Chovateľ hovädzieho dobytka - 140 h.
- Chovateľ oviec - 100 h.
- Chovateľ kôz - 90 h.
- Pestovateľ ovocia - 100 h.
- Cukrár - 300 h.
- Výroba okien a dverí - 250 h.
- Obrábač kovov - 490 h.
ide o výber z ponúkaných odborov
Zdroj: Miroslav Beblavý
V rámci projektu sa má vzdelávať asi 5500 ľudí, kurz pre jedného tak vyjde na takmer šesťtisíc eur.
Vyučovať by sa malo počas víkendov, ale aj cez elearning, teda doma pri počítači. Mali by dostať študijné videá či materiály.
Vzdelávanie vo vyše 40 odbornostiach bude bezplatné. Ich výber Beblavý spochybnil, no jeho kritika sa ústavu a ministerstvu školstva nepáči.
Odbornosti malo podľa nich vyberať deväť združení zamestnávateľov.
„Miroslav Beblavý vytvára falošný pocit, že vie viac ako tí, čo zamestnávajú a tvoria pracovné miesta,“ tvrdia.
Štát má podľa Beblavého záujemcom o rekvalifikáciu preplácať ubytovanie, dopravu, ale aj diéty. Ak by za to nedostali peniaze, nezúčastnili by sa na nich, hovorí Beblavý.
„Ľudia sa nezúčastňujú na ďalšom vzdelávaní preto, že ho štát nereguluje a že certifikáty, ktoré z neho získajú, zamestnávatelia neuznávajú,“ tvrdí Národný ústav celoživotného vzdelávania.
V počte vzdelávajúcich sa dospelých je Slovensko v Únii na predposlednom mieste, tvrdí ústav. Zúčastňujú sa na ňom menej ako tri percentá ľudí.
V súťaži jeden záujemca
Asi polovicu peňazí na tento projekt už ústav rozdelil. Takmer 13 miliónov eur pôjde na prípravu e-learningu, túto časť zabezpečí firma NESS.
Beblavý tvrdí, že štátny ústav rozdelil peniaze bez riadnej súťaže. „Boli s jedným uchádzačom, pri e-learningu boli oficiálne dvaja, ale reálne súťažil len jeden,“ hovorí.
Kontrakt na 1,6 milióna získala firma TNS Slovakia na prieskum a monitoring trhu.
Zmluvu na 240-tisíc eur vraj dostala firma Media Impact Solutions, bude robiť projektu kampaň.
„Je to firma, ktorá sídli v Brezne a jej majiteľom je schránková spoločnosť so sídlom v Londýne,“ dodal Beblavý. Národný ústav povedal, že zvíťazila v tendri.
Firma nedávno zmenila názov, v minulosti získala zákazky od Všeobecnej zdravotnej poisťovne či z kampane Košice – Európske hlavné mesto kultúry. „Je to firma, ktorá si dobre rozumie so Smerom,“ tvrdí Beblavý.
Súťaž na toho, kto bude ľudí v rámci projektu vzdelávať, ešte len vyhlásili.

Pre ľudí bez práce to nie je
Projekt zabezpečí vzdelávanie ľuďom, ktorí majú prácu a ich miesto nie je ohrozené. Nie nezamestnaným, ktorých je u nás asi 400-tisíc.
Národný ústav to vysvetľuje tým, že peniaze idú z operačného programu Vzdelávanie a z neho nezamestnaní či ľudia ohrození hromadným prepúšťaním čerpať nemôžu.
Pre nich sú peniaze v programe zamestnanosť pod ministerstvom práce.