Rodičia dvoj až päťročných detí zháňali v týchto dňoch škôlku pre svoje ratolesti. Ak majú v meste viac možností, zisťovali si, ktorá škôlka je najlepšia.
Nie je naším zámerom radiť vám, ako si správne vybrať škôlku. V súčasnosti je totiž aj v menších mestách problém dostať dieťa do akejkoľvek škôlky.
Zuzana Chvojková, riaditeľka materskej školy v Rajeckých Tepliciach, hovorí, že ide o veľký problém aj v ich regióne.
Napriek tomu, že pred siedmimi rokmi prestavovali a rozšírili škôlku o jednu triedu, opäť sa dostali do situácie, keď musia odmietnuť polovicu prihlásených detí.
„Tento rok je to aj z dôvodu, že máme veľa detí, ktorým zle vychádzajú roky, alebo majú odloženú školskú dochádzku, a preto nenastúpia do školy,“ konštatuje.
Musí sa preto rozhodnúť, ktoré deti do škôlky prijme a ktoré odmietne.
Riaditeľ rozhoduje sám
O tom, ktoré dieťa sa do škôlky dostane, rozhoduje po prvýkrát iba riaditeľ. Do jeho vôle nevstupuje ani školská štátna inšpekcia, zriaďovateľ ani rada školy.
Zmena zákona platí od septembra minulého roku, znie odpoveď ministra školstva Dušana Čaploviča na interpeláciu z augusta minulého roka.
Oslovené riaditeľky materských škôl tvrdia, že pri výbere v prvom rade prihliadajú na zákonnú povinnosť brať predškolákov a deti s odloženou školskou dochádzkou.
Pri rozhodovaní musí riaditeľ dodržiavať zásady rovnakého zaobchádzania a nemôžu deti diskriminovať.
„Ostatné kritériá a ich poradie si však už stanovujú riaditelia sami. Napríklad prednostne zoberú deti, ktoré majú v škôlke súrodencov,“ konštatuje riaditeľka Materskej školy v Prešove Tatiana Daráková.
Ak by ste sa chceli napríklad odvolávať na to, že vybraná škôlka je pri vašom dome, a teda patrí do vášho obvodu podľa trvalého bydliska, nemusí to zabrať.
„Vo vzťahu k materským školám neplatia pri prijímaní detí školské obvody, ako ich poznáme pri základných školách a prijatie dieťaťa nemožno explicitne viazať na trvalý pobyt v danej obci, mestskej časti, v ktorej sa nachádza predmetná materská škola,“ tvrdí hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.
Nemáte právo na informácie o iných deťoch
Ak vaše dieťa nedovŕši budúci školský rok šesť rokov, v podstate nemáte šancu vymáhať si od riaditeľa škôlky prijatie.
Podľa Kaliňáka nemôžete tiež od vedenia škôlky žiadať, aby vám povedala presné informácie o prijatých deťoch. Aby ste prípadne vedeli argumentovať a pýtať sa riaditeľ, prečo iné dieťa prijala a vaše nie.
„Rodič má právo len na všeobecné informácie o počte prijatých a neprijatých detí a na všeobecné zdôvodnenie, nie na konkrétne mená,“ dodáva Kaliňák.
Ako sa odvolať
Rodičia si medzi sebou zvyknú posúvať informácie o odvolaní sa proti neprijatiu dieťaťa do materskej školy. Ako to je naozaj:
1. Akékoľvek odvolanie nemusí primať riaditeľa škôlky, aby vaše dieťa prijal. Aby ste však mali aspoň akúsi šancu na úspech, veľmi jednoznačne opíšte, prečo je prijatie vášho dieťaťa také dôležité.
Skúste opísať rodinnú situáciu, a ako ju ovplyvní prípadné neprijatie vášho dieťaťa do materskej školy.
Napríklad, že sa o dieťa staráte sám či sama. Alebo že v prípade, ak nepôjdete do práce, hrozí vám ekonomická chudoba a ohrozenie výživy dieťaťa.
2. Takzvané odvolanie sa v prípade škôlok zriadených obcou neriadi žiadnym zákonom. Nemusí mať teda štandardizovanú formu. Dokonca by v rozhodnutí riaditeľa o neprijatí ani nemalo byť podľa rezortu školstva uvedené poučenie o akomsi „opravnom prostriedku“. „Každý rodič či zákonný zástupca má i napriek tomu možnosť požiadať riaditeľa materskej školy zriadenej obcou o prehodnotenie rozhodnutia,“ konštatuje hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák.
3. Podobne ani na cirkevné a súkromné materské školy sa nepodáva klasické odvolanie.
„Nimi vydané rozhodnutia o prijatí detí do materskej školy musia obsahovať výrok, odôvodnenie a poučenie o možnosti podať žiadosť o preskúmanie rozhodnutia,“ dodáva Kaliňák.
4. V prípade špeciálnych materských škôl rodičia môžu podať odvolanie proti rozhodnutiu riaditeľa o neprijatí dieťaťa. Rozhodnutie musí obsahovať túto možnosť.