Niekoľko rád pre daňové priznanie, ak máte príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
Igelitkoví zákazníci – tak volajú medzi sebou účtovníci ľudí, ktorí sa spamätajú až pri daňovom priznaní a donesú v marci nespracované bločky v igelitke, prípadne v škatuli od topánok.
Tento rok ich je o niečo viac. Kto musí zdaniť príjem z prenájmu, už si nepomôže paušálnymi výdavkami.
Čítajte aj: PÝTATE SA: Kto sa mal registrovať a čo s poplatkom pre správcu
Daňové priznanie si však pri troche trpezlivosti môžete spraviť aj sami. Vyhnite sa však niektorým chybám.
K tým najčastejším u tých, ktorí už doteraz uplatňovali reálne výdavky patrili uplatňovanie daňových výdavkov spojených s rekonštrukciou nehnuteľnosti a jej opravou v prípade nezaradenia nehnuteľnosti do obchodného majetku (výmena okien, podláh a pod.), nesprávny prepočet pomerných výdavkov k príjmom oslobodeným od dane, nezahrnovanie úhrad za spotrebu energií do zdaniteľných príjmov.
Upozorňuje na to Finančná správa.
Tu je niekoľko rád, ako sa vysporiadať s daňovým priznaním.
Kam s ním
Príjem z prenájmu musí zo zákona zdaňovať každý, ak ho má za rok vyšší ako limit pre daňové oslobodenie.
Oslobodenie je 500 eur, no táto suma sa vzťahuje aj na ďalšie príjmy, z takzvaných príležitostných činností (napríklad ak sa vám vyskytol nejaký jednorazový zárobok).
Ako fyzická osoba, ktorá prenajíma nehnuteľnosť, by ste mali byť aj registrovaný na daňovom úrade. To znamená, že vám pridelili DIČ (ak ste ho už nemali, pretože podnikáte) a ten vypĺňate do hlavičky daňového priznania. Príjem z prenájmu sa vpisuje na 3. strane. Zdaňovať budete príjem, od ktorého ste odrátali oslobodených 500 eur.
Obchodný a neobchodný
Po prvýkrát v tohtoročnom daňovom priznaní už musíte uplatňovať skutočné výdavky. A, samozrejme, len také, ktoré máte podložené dokladmi v evidencii alebo účtovníctve.
Pokiaľ ste nehnuteľnosť zaradili do obchodného majetku, máte pri výdavkoch voľnejšie ruky, ako keď ste si ponechali nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve.
Ak totiž nie je nehnuteľnosť v obchodnom majetku, nemožno ju odpisovať a do daňovo uznateľných výdavkov nezaradíte ani vaše investície, ako napríklad výmenu okien, dverí, novú maľovku a podobne. Z investícií uplatníte vo výdavkoch len také, ktoré ste vynaložili napríklad na kúpu práčky alebo televízora.
Podmienkou však je, že tento nehnuteľný majetok nielen prenajímate spolu s nehnuteľnosťou, ale musí to byť aj v zmluve, hovorí daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
„Len v prípade daňovníkom preukázanej skutočnosti, že hnuteľná vec je prenajímaná ako príslušenstvo nehnuteľnosti, je možné výdavky na obstaranie hnuteľnej veci považovať za daňový výdavok,“ píše finančná správa.
Technické zhodnotenie
Treba však veľmi opatrne rozlišovať. Ak ste kúpili a prenajímate práčku (a máte to v zmluve), potom je to daňovo uznateľný výdavok aj pre toho, kto nemá nehnuteľnosť v obchodnom majetku. Ak ste však pre túto práčku museli vybudovať vodovodné rozvody, už ide o výdavky na technické zhodnotenie nehnuteľnosti. Tie si môžu odpočítať iba tí, ktorí majú nehnuteľnosť v obchodnom majetku.
Taktiež treba myslieť na to, že pri drahšom prenajatom zariadení to nie je s uplatnením také jednoduché.
Výdavky na obstaranie hnuteľných vecí, ktoré presahujú 1700 eur a čas ich použiteľnosti je dlhší ako jeden rok, nie je možné zahrnúť do daňových výdavkov jednorazovo, ale postupne. A to prostredníctvom daňových odpisov. Tie sa do výdavkov zahŕňajú počas niekoľkých zdaňovacích období, upozorňuje Bednáriková.
Úprava výdavkov
Predtým, ako výdavky zapíšete do daňového priznania, musíte ich upraviť. Treba ich krátiť v rovnakom pomere, v akom je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane (zníženého o oslobodenú sumu 500 eur) k celkovým príjmom z prenájmu.
Spočítate to tak, že príjmy znížené o 500 eur vydelíte celkovým príjmom z prenájmu. Výsledným číslom vynásobíte svoje výdavky. Túto sumu vpíšete do daňového priznania.
Čo áno a čo nie
Ak ste mali prenajímanú nehnuteľnosť vlani zaradenú vo svojom obchodnom majetku:
- výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov),
- výdavky na jej technické zhodnotenie,
- výdavky na jej opravy a udržiavanie,
- výdavky, ktoré ste museli uhradiť podľa osobitných predpisov, napríklad daň z nehnuteľností, výdavky týkajúce sa úhrad vlastníka bytu a nebytových priestorov v dome do fondu prevádzky, údržby a opráv, ale napríklad aj poistenie prenajímanej nehnuteľnosti a úroky z úverov a pôžičiek, ktoré si daňovník zobral na nákup prenajímanej nehnuteľnosti,
- výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, a to:
1. Výdavky za dodané energie
K nim patria dodávka elektrickej energie, dodávka tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, dodávka pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť a dodávka plynu.
2. Výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti.
Tými sa rozumejú najmä odvádzanie odpadovej vody z domácností, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu a domovej práčovne, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, koncesionárske poplatky, poplatky za pripojenie na internet.
Určite nemôžete dať do výdavkov: splátky úveru (výber z najčastejších chýb).
Ak ste nemali vlani prenajímanú nehnuteľnosť vo svojom obchodnom majetku, môžete si do daňových výdavkov uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti, a to:
- výdavky za energie, ktorými sa rozumejú dodávka elektrickej energie, dodávka tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, dodávka pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť a dodávka plynu,
- výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti, ktorými sú najmä odvádzanie odpadovej vody z domácností, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu a domovej práčovne, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, koncesionárske poplatky, poplatky za pripojenie na internet.
Určite nemôžete dať do výdavkov: výmenu okien alebo akúkoľvek investíciu či opravy (výber z najčastejších chýb).
Zdroj: Finančná správa (ht)