BRATISLAVA. Slovensko bolo najbližšie k vyrovnanému rozpočtu v roku 2003. Takzvaný štrukturálny deficit bol vtedy jedno percento ročného výkonu našej ekonomiky. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť to konštatuje vo svojom najnovšom komentári.
Štrukturálny deficit hovorí o hospodárení vlády po očistení od vplyvu hospodárskych cyklov a jednorazových príjmov a výdavkov rozpočtu. Slovensko sa zaviazalo, že v roku 2017 neprevýši tento deficit pol percenta hrubého domáceho produktu (HDP).
Kedy došlo k obratu
Po roku 2003 štrukturálny deficit na Slovensku rástol. Počas vypuknutia finančnej krízy dosiahol dokonca sedem až osem percent HDP. Od roku 2010 deficit klesá. Inak povedané, dochádza k ozdravovaniu našich verejných financií.
Priemerné tempo konsolidácie bolo za roky 2010 až 2012 podľa rozpočtovej rady približne 1,1 percenta HDP. Najväčší príspevok k ozdraveniu verejných financií bol v roku 2011. Tempo konsolidácie vtedy podľa rady prevýšilo dve percentá HDP.
V roku 2012 bolo Slovensko vzdialené od približne vyrovnaného rozpočtu ešte zhruba o štyri percentá HDP.
Čaká nás ešte ťažká cesta
"Opatrenia, ktoré sa zaviedli v roku 2013, síce pravdepodobne odkrojili z tejto sumy, avšak dosiahnutie cieľa v roku 2017 bude ešte veľmi náročné,“ konštatuje rozpočtová rada. Oficiálne čísla budú zverejnené v apríli tohto roka.
Podľa prognózy Európskej komisie malo Slovensko vlani štrukturálny deficit 2,3 percenta HDP. Komisia predpokladá, že v tomto roku stúpne o 0,2 percentuálneho bodu a v roku 2015 zostane nezmenený.
Názor, že sa hospodárenie slovenskej vlády v roku 2014 zhorší, zastáva aj rozpočtová rada.