Aj osobný asistent musí podávať daňové priznanie. A to v prípade, ak jeho príjmy za minulý rok presiahli sumu 1867,97 eura.
Príjem za osobnú asistenciu sa považuje za príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti. Nie je však živnosťou ani podnikaním.
Osobný asistent by sa mal dopredu rozhodnúť, či si bude uplatňovať 40-percentné paušálne výdavky alebo reálne výdavky cez jednoduché účtovníctvo alebo podvojné účtovníctvo. Od toho totiž závisí, či bude v daňovom priznaní uvádzať len príjmy reálne vyplatené v roku 2013 alebo všetky príjmy týkajúce sa roku 2013.
Reálne vyplatené príjmy
„Ak sa rozhodol uplatňovať si paušálne výdavky vo výške 40 percent z príjmov, uvádza v daňovom priznaní iba výšku skutočne prijatých príjmov za rok 2013. Teda príjem za december 2013, ktorý bol vyplatený v januári 2014 do daňového priznania za rok 2013 neuvádza. Takto postupuje aj v prípade, ak preukazuje skutočné výdavky vo forme daňovej evidencie alebo vedie jednoduché účtovníctvo,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Martina Zabáková.
Ak si ale vedie podvojné účtovníctvo, tak do zdaniteľných príjmov musí zahrnúť všetky príjmy, ktoré sa týkajú zdaňovacieho obdobia roku 2013. „Teda zahrnie aj príjem za december 2013, ktorý bol vyplatený až v januári 2014,“ dodáva Zabáková.
Treba preukázať prijatie peňazí
Podkladom pre evidenciu príjmov majú byť doklady preukazujúce prijatie príjmu. „Ak bol príjem vyplatený v hotovosti, treba mať doklad o tom, kto predmetný príjem vyplatil a v akej výške. Ak bol príjem prijatý na bankový účet, treba doložiť bankový výpis,“ vysvetľuje Zabáková.
Osobný asistent podľa zákona o sociálnom a zdravotnom poistní nie je povinný platiť zdravotné a sociálne odvody. Ak ich ale dobrovoľne platí, odpočíta si aj tieto výdavky. "Ak ich osobný asistent neplatí, respektíve platí zaňho poistenie štát, tak tieto údaje neuvádza nikde ani v daňovom priznaní," dodáva Zabáková.
Praktické rady
Príjem za osobnú asistenciu sa považuje za príjem zo samostatne zárobkovej činnosti, ktorý nie je živnosťou ani podnikaním. Uvádza sa však v rovnakom oddiely ako príjem zo živnosti, len na inom riadku.
Na priznanie príjmu za osobnú asistenciu treba vyplniť daňové priznanie typu B.
Uvádza sa v rovnako ako živnosť v oddiely VI. daňového priznania, ale v riadku 6.
Uplatňuje si paušálne výdavky do výšky 40 percent z príjmov, najviac do sumy 5040 eur ročne, alebo 420 eur za mesiac.
Má nárok uplatniť si aj výšku zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.
Uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vo výške 3735,94 eura za rok. Netýka sa to osobného asistenta, ktorý poberal starobný, predčasný starobný, invalidný alebo výsluhový dôchodok k 1. januáru 2013 (môže si uplatniť iba rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou základu dane a úhrnnou výšku dôchodku za rok 2013). Ak mu bol dôchodok priznaný počas roka 2013, môže si uplatniť za rok 2013 celú výšku nezdaniteľnej čiastky základu dane.
Môže si uplatniť aj nezdaniteľnú časť na nepracujúceho manžela či manželku.
Ak mal príjmy aj z inej činnosti, napríklad z dohody o pracovnej činnosti, uvádza v daňovom priznaní aj tento príjem. Uvedie ho v oddiely V, pretože ide o príjem zo závislej činnosti.
Osobný asistent musí vyplniť aj prílohu č. 1 pre účely sociálneho a zdravotného poistenia.