VARŠAVA. Poľský priemysel vo februári zrýchlil, ale menej, ako analytici očakávali. A zároveň výrobné ceny klesli o niečo strmšie, ako ekonómovia predpovedali. Informovali o tom agentúry PAP a RTTNews.
Podľa najnovších štatistík sa produkcia priemyslu v najväčšej postkomunistickej ekonomike v rámci Európskej únie vo februári zvýšila medziročne o 5,3 %. Analytici ale odhadovali, že stúpne o 6,1 % po januárovom náraste o 4,1 %.
Zo štatistík ďalej vyplýva, že medziročné tempo rastu výrobného sektora v Poľsku sa vo februári zrýchlilo na 7,3 % z januárových 5,9 %, zatiaľ čo expanzia stavebného sektora spomalila na 14,4 % z 18,7 % v januári. Na druhej strane výkon ťažobného sektora vo februári klesol medziročne o 4,2 % a produkcia elektriny sa znížila o 5,9 %.
V medzimesačnom porovnaní sa výkon poľského priemyslu ako celku vo februári znížil o 1,8 %. To je horší výsledok ako 1-% pokles, ktorý očakávali analytici.
Štatistický úrad vo Varšave dnes zverejnil aj najnovšie údaje o vývoji výrobných cien v Poľsku, ktoré sa vo februári znížili medziročne o 1,4 % a medzimesačne o 0,1 %. Analytici predpovedali, že ceny hotových produktov na výstupe z tovární klesnú medziročne o 1 % a medzimesačne stúpnu o 0,1 %.