PRAHA. V niektorých českých krajoch zaregistrovali vlani v porovnaní s rokom 2009 až dvojnásobný počet slovenských podnikateľov.
Napríklad v Prahe začalo podnikať v minulom roku viac ako štyritisíc Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi ich bolo zhruba 2500.
Podobné skúsenosti majú aj ďalšie veľké mestá v Česku, konštatuje pražský denník E15.
Dôvod? Dane aj právo
"Dôvody môžu byt daňové, personálne náklady, vymožiteľnosť práva aj prihraničný styk," domnieva sa Filip Matys z Českého ministerstva priemyslu.
Pripomenul, že Slováci majú v Česku rovnaké podmienky ako domáci podnikatelia.
"V Česku sme zaznamenali jednoduchšie administratívne formálne postupy pri podnikaní a ústretovosť pri vybavovaní na úradoch," povedal pre E15 Jozef Šétaffy, majiteľ franšízy Pizza Mizza.
Jeho spoločnosť si otvorila pobočku v Ostrave. Ďalšími podnikmi, ktoré v Česku v uplynulých mesiacoch zaregistrovali svoje pobočky alebo firmy, sú napríklad predajca kníh Martinus alebo IT firma Websupport.
Na Slovensku nie sú podľa Šétaffyho príliš jasné pravidlá pre podnikanie a prekáža mu aj nízka vymožiteľnosť práva.
Vplyv môžu mať i licencie
Daň z pridanej hodnoty je na Slovensku v porovnaní s Českom vyššia o jeden percentuálny bod. Navyše, na Slovensku musia firmy platiť aj daňovú licenciu vo výške 480 až 2880 eur.
Neberie sa pritom do úvahy, či firma zarobila, alebo skončila v strate, pripomína E15.
Miernejšie podmienky sú v Česku aj pri zakladaní spoločnosti.
Slovenské pravidlá prikazujú zložiť firmám základný kapitál 5000 eur, zatiaľ čo Česko zaviedlo možnosť zloženia minimálneho kapitálu vo výške jednej koruny.
Ešte väčší rozdiel je pri pohľade na podmienky pre živnostníkov. Povinnosť platiť zdravotné aj sociálne odvody pripravila vlani Slovensko o 23-tisíc živností, dodávajú české noviny.