Edita si chce kúpiť dom v Rakúsku, neďaleko slovenských hraníc. Založila si stavebné sporenie a dúfala, že z medziúveru bude môcť prefinancovať kúpu nehnuteľnosti. Zákon to však nepripúšťa.
"Zákon o stavebnom sporení definuje, že účelom stavebného sporenia je financovanie bytových potrieb na území Slovenskej republiky. Stavebné úvery a medziúvery je tak možné čerpať len na financovanie nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na Slovensku," vysvetľuje hovorkyňa stavebnej sporiteľne Wustenrot Daniela Vlčková. Na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí tak môže Edita použiť iba nasporené prostriedky, ktoré vyberie po šesťročnom sporení.
Zákony do istej miery obmedzujú aj banky. "Hypotekárny úver možno zabezpečiť výhradne nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území Slovenskej republiky, napríklad byt, rodinný dom, stavebný pozemok," vysvetľuje hovorkyňa VÚB Banky Alena Walterová.
Podľa toho sa aj banky zariadili. Úver síce poskytnú aj na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, klient však zaň musí ručiť slovenskou nehnuteľnosťou.
"Slovenská sporiteľňa poskytuje Úver na bývanie aj na riešenie bývania v susednej krajine. Podmienkou je, aby nehnuteľnosť, ktorou bude úver zabezpečený, bola tuzemská," konštatuje Ján Ondráš, vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne.
Banky sa vyjadrili, že poskytnú úver aj na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí, ak ale klient nemá žiadnu nehnuteľnosť na Slovensku, ktorú by mohol založiť, musia ho odmietnuť. Jedinou výnimkou je Oberbank, ktorá umožňuje založiť nehnuteľnosť kúpenú v Rakúsku. Pozrite sa, čo hovoria banky:
1.Slovenská sporiteľňa
Poskytuje Úver na bývanie aj na riešenie bývania v susednej krajine. Podmienkou je, aby nehnuteľnosť, ktorou bude úver zabezpečený, bola tuzemská. Výška úveru závisí od hodnoty nehnuteľnosti, ktorou bude úver zabezpečený a od posúdenia klienta a jeho schopnosti úver splácať. Úver môže byť aj vo výške nad 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Keďže ide o štandardný Úver na bývanie, všetky náležitosti úveru sú rovnaké ako pri úvere na kúpu nehnuteľnosti na Slovensku.
2.ČSOB
Podmienkou je založenie nehnuteľnosti, ktorá sa musí nachádzať na území Slovenska. Maximálna výška hypotéky je vo výške 85 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Klient k schváleniu úveru predkladá výpis z listu vlastníctva kupovanej nehnuteľnosti. Ostatné podmienky na poskytnutie hypotéky sú štandardné, akoby objektom úveru bola nehnuteľnosť na území Slovenska.
3.Prima banka
Poskytuje aj úver na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí. Podmienky na poskytnutie úveru sú štandardné ako pri úveroch poskytovaných pre nehnuteľnosti v Slovenskej republike. Nehnuteľnosť, ktorou klient pri úvere ručí však musí byť na území Slovenska. Na všetkých hypotékach poskytuje jednotnú úrokovú sadzbu pre každého – bez akýchkoľvek ďalších podmienok a naviazaní na iné produkty a služby a bez ohľadu na bonitu klienta či výšku úveru.
4.VÚB Banka
Hypotekárny úver možno zabezpečiť výhradne nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza na území Slovenskej republiky (napríklad byt, rodinný dom, stavebný pozemok). Zakladaná nehnuteľnosť musí byť poistená na sumu minimálne rovnajúcu sa výške úveru, pričom poistenie je potrebné vinkulovať v prospech banky. Človek, ktorý nemá k dispozícii tuzemskú nehnuteľnosť, môže o úver požiadať niektorú z bánk v krajine, v ktorej nehnuteľnosť kupuje. Podobne aj VÚB banka poskytuje hypotekárne úvery cudzincom, ktorí si na Slovensku kupujú nehnuteľnosť.
5.Tatra banka
Môžete požiadať o Americkú hypotékuTB, ktorá je bezúčelovým úverom zabezpečeným tuzemskou nehnuteľnosťou. Úver je možné poskytnúť až do výšky 80 percent z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti.
K zakladanej nehnuteľnosti klienti predkladajú štandardné dokumenty ako napríklad znalecký posudok, list vlastníctva, posledný titul nadobudnutia a podobne. Záleží to však od typu zakladanej nehnuteľnosti.
Ak klient nemá nehnuteľnosť, ktorá by spĺňala podmienky banky, tá nevie poskytnúť americkú hypotéku al-ternatívu k nej.
6.mBank
Na tento účel sa dá využiť americká hypotéka, pri ktorej nie je potrebné dokladovať využitie úveru. Klient však musí založiť nehnuteľnosť na Slovensku a výška úveru nesmie presiahnuť 75 percent z ceny založenej nehnuteľnosti. Úrokové sadzby sú pri tomto type úverov mierne vyššie, ako pri klasickej hypotéke.
7.Sberbank
Špeciálny úver na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí neposkytuje. Klient môže využiť bezúčelový úver zabezpečený nehnuteľnosťou, ktorá sa nachádza len na území Slovenska. Pri tomto type úveru klient nedokladuje účel, takže môže slúžiť aj na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí.
8.UniCredit Bank
Financuje prostredníctvom Hypoúveru Invest aj kúpu nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú v pohraničných krajinách. V prípade, že klient takýto úver zabezpečí nehnuteľnosťou nachádzajúcou sa na území Slovenska, do úvahy prichádza aj 100-percentné financovanie.
9.Poštová banka
Dá sa prefinancovať kúpa nehnuteľnosti v zahraničí iba v prípade, že ručíte slovenskou nehnuteľnosťou.
10.OTP Banka
Ponúka štandardné úvery na bývanie prostredníctvom ktorých je možné financovať aj kúpu nehnuteľnosti v zahraničí. Rovnako banka vyžaduje ručenie nehnuteľnosťou nachádzajúcou sa na Slovensku. Banka ponúka rovnaké podmienky a sadzby ako pri kúpe nehnuteľnosti na Slovensku.
11.Oberbank
Ako jediná banka na Slovensku (pobočka zahraničnej banky) ponúka úver na bývanie s možnosťou založiť nehnuteľnosť kupovanú v zahraničí. Platí to však iba na kúpu nehnuteľnosti, nie na výstavbu a iba v Rakúsku. Banka ponúka podmienky ako pri kúpe nehnuteľnosti na Slovensku, teda do výšky maximálne 80 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti, dôležitá je bonita klienta. Nehnuteľnosť sa zakladá v prospech rakúskej matky banky. Treba si však uvedomiť aj to, že sa pri zakladaní nehnuteľnosti platia rakúske poplatky.