Som v šiestom mesiaci tehotenstva a som na PN-ke. Chcem sa opýtať, ako sa mám dať vypísať na rizikové? Rieši na internetovej diskusii budúca mamička.
Faktom však je, že byť na rizikovom znamená byť na PN-ke. „Ak vznikne poistenkyni dočasná pracovná
Rizikové tehotenstvo
V roku 2013 bolo dočasne PN
- 18 650 žien z dôvodu rizikového tehotenstva.
- Najčastejším dôvodom, až 10 020 žien - z dôvodu krvácanie vo včasnej ťarchavosti.
- Priemerná doba trvania 1 dočasnej PN bola 86,6 dní.
Zdroj: Sociálna poisťovňa
neschopnosť z dôvodu rizikového tehotenstva, posudzuje sa rovnako ako akákoľvek iná dočasná práceneschopnosť,“ objasňuje Sociálna poisťovňa.
Časť vyplatí zamestnávateľ
To znamená, že aj tehotná žena, ak má zdravotné problémy či komplikácie a nemá ešte nárok na materskú, nemá špeciálne zaradenie. Sociálna poisťovňa jej podobne ako iným chorým bude vyplácať nemocenskú dávku. Zamestnankyňa má na ňu nárok od jedenásteho dňa. Prvých desať dní jej musí zamestnávateľ vyplatiť náhradu príjmu. Ak je v ochrannej lehote, teda už nepracuje, podobne živnostníčka alebo dobrovoľne poistená, dostane od Sociálnej poisťovne nemocenskú od prvého dňa PN-ky.
Na PN-ke môže byť tehotná žena maximálne do vzniku nároku na materské, ktoré je od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu. „V prípade, ak nárok na materské nevznikne, nárok na nemocenské môže trvať až do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do uplynutia 52. týždňa od vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti,“ vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Započítava sa aj PN-ka
Žena, ktorá musí byť doma na rizikovom, sa nemusí obávať, že by jej nevznikol nárok na materské z dôvodu, že nemá dostatočný počet odpracovaných dní, respektíve obdobia nemocenského poistenia. Aj obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti sa jej totiž započítava do času 270 dní v posledných dvoch rokoch pred nástupom na materskú.
Kedy má žena na rizikovom nárok na peniaze od štátu
Vek prvorodičiek stúpa a tiež stúpa počet umelých oplodnení, čím rastie aj pravdepodobnosť rizikového tehotenstva. Nárok na nemocenské dávky však nemusí byť automatický.
1.Ak je zamestnaná
Stačí, že PN-ka vznikne počas trvania zamestnania alebo v ochrannej lehote. V prípade tehotnej zamestnankyne je ochranná lehota osem mesiacov po ukončení zamestnania. Nesleduje sa, či zamestnávateľ platil poistné na nemocenské poistenie. Zamestnankyňa nemôže počas PN-ky pracovať v zamestnaní, z ktorého jej vypláca Sociálna poisťovňa nemocenskú dávku.
2.Ako živnostníčka či iná samostatne zárobkovo činná osoba
Má nárok na nemocenskú dávku, ak zostane doma na rizikovom, počas trvania nemocenského poistenia. Alebo počas ochrannej lehoty, ktorá je u tehotnej osem mesiacov od zániku poistenia. Zjednodušene, kým si platí nemocenské poistenie, má nárok na peniaze zo Sociálnej poisťovne. Ak prestane platiť, nárok má len v prípade, že nastúpi na PN-ku počas ochrannej lehoty.
Na rozdiel od zamestnankyne Sociálna poisťovňa sleduje, či má zaplatené poistné a v správnej sume, najviac za posledných päť rokov. Dlh na poistnom nemôže byť vyšší ako päť eur. Dlh môže splatiť a získa nárok na dávku. Sociálna poisťovňa nesleduje, či dosahuje príjem počas dočasnej PN-ky. Musí však dodržiavať liečebný režim.
3.Dobrovoľná poistenkyňa
Na rozdiel od živnostníčky a zamestnankyne musí mať aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch, na to, aby mala nárok na nemocenskú dávku zo Sociálnej poisťovne. Započítavajú sa jej všetky obdobia poistenia za posledné dva roky, teda aj z prípadnej živnosti či zo zamestnania. Rovnako ako živnostníčka musí mať zaplatené poistné, dlh nesmie prekročiť päť eur. Ak dlh splatí, môže dostať nemocenskú dávku.