Naše nemocnice často pri postupoch spojených s pôrodom prekračujú hodnoty, ktoré odporúča svetová zdravotnícka organizácia WHO.
BRATISLAVA. Ak príde žena rodiť do Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch, je viac ako päťdesiatpercentná pravdepodobnosť, že dieťa porodí cisárskym rezom.
V tejto nemocnici v roku 2012 ženy odrodili najviac detí cisárskym rezom – 52,6 percenta zo všetkých pôrodov.
„Táto hodnota je alarmujúca, keďže táto pôrodnica má viac cisárskych rezov ako prirodzených pôrodov,“ hovorí lekárka Silvia Hnilicová, jedna z autoriek hodnotenia Sprievodca pôrodnicami 2013, ktorý pripravil Health Policy Institute (HPI) s portálom rodinka.sk.
Nemocnica sa bráni: „Naša pôrodnica centralizuje najrizikovejšie stavy v tehotenstve. Každý cisársky rez je medicínsky indikovaný.“
Niekde ani nie pätina
Z hodnotenia HPI a portálu rodinka.sk však vyplýva, že má vysoký podiel pôrodov cisárskym rezom nielen nemocnica v Nových Zámkoch.
Nad hranicu 40 percent sa v cisárskych rezoch dostalo päť nemocníc u nás.
Najmenej pôrodov cisárskym rezom mali v nemocniciach v Kežmarku, Trenčíne a aj v Žiari nad Hronom. V ich pôrodniciach rodila cisárskym rezom ani nie pätina žien.
Najlepšiu pôrodnicu má opäť štátna nemocnica v Trenčíne (rebríček)Čítajte
Nastrihnú tiež príliš často
Naše pôrodnice majú vyššie hodnoty aj pri nastrihnutí hrádze, upozorňujú analytici. Svetová zdravotnícka organizácia WHO odporúča, aby lekári tento postup nepoužívali vo viac ako desiatich percentách prípadov.
V našich nemocniciach sa však používa pri takmer 60 percentách pôrodov. Znamená to teda, že každej druhej žene, ktorá príde rodiť, nastrihnú hrádzu.
Medzinárodná organizácia pritom vychádza z nových analýz, hovoria analytici. Tie tvrdia, že účinky rutinného používania nastrihnutia nie sú potvrdené.