Bratislava 25. júna (TASR) - Rozhodcovskému súdu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) doručili od začiatku roka žaloby podnikateľských subjektov, ktoré sa dotýkajú pohľadávok asi za 119 miliónov korún. Vo všetkých prípadoch okrem dvoch, (ktoré dovedna predstavujú iba niečo nad 100 000 Sk), ide o spory medzi zahraničnými a slovenskými firmami. Podľa predsedu SOPK to dokazuje vysoký záujem o činnosť rozhodcovského súdu.
P. Mihók zároveň poukázal na potrebu legislatívne doriešiť problematiku rozhodcovského súdnictva podľa vzoru krajín Európskej únie tak, aby rozhodnutia tohto orgánu boli z vnútroštátneho hľadiska právne záväzné. Súčasná prax je totiž taká, že v spore dvoch domácich subjektov, ktorý vyrieši rozhodcovský súd SOPK, sa jeho neúspešný účastník obvykle následne obráti na bežný súd.
Šéf obchodnej komory uviedol, že priemerný čas uzavretia prípadu na rozhodcovskom súde predstavuje asi sedem mesiacov (takmer všetky spory sa pritom ukončia do jeden a pol roka), kým na civilnom súde sa čaká na verdikt aj viac ako päť rokov. Priznanie vyššieho stupňa kompetencie komorovému rozhodcovskému orgánu by podľa neho znamenalo výrazné urýchlenie riešenia obchodných sporov a teda "rýchlejšie vyčisťovanie ekonomiky", ale aj odbremenenie občianskych súdov. Konštatoval, že v súčasnosti pripravuje návrhy na novelizáciu zákona o rozhodcovskom súdnictve niekoľko subjektov, vrátane Ministerstva spravodlivosti SR a poslanca Národnej rady SR Roberta Fica.
P. Mihók na dnešnej tlačovej besede informoval, že SOPK vypracovala v prvom polroku 2001 približne sto stanovísk s pripomienkami v legislatívnej oblasti pre rôzne štátne orgány a rezorty. Pracovníci komory poskytli dovedna takmer 1 000 individuálnych konzultácií, z toho asi 150 nečlenským a zahraničným subjektom (v minulom roku to bolo iba 85). Pracoviská SOPK v celej SR počas prvých šiestich mesiacov overili asi 10 000 medzinárodných obchodných dokladov - certifikátov o pôvode tovaru, faktúr, splnomocnení, obchodných dohôd, referenčných listín a podobne. Komora od začiatku roku vystavila 1 794 ATA karnetov a asi 100 viacnásobných ATA karnetov (dokladov pre bezcolný vývoz materiálu, najmä pre účastníkov výstav v zahraničí).
V zahraničí bolo medzi januárom a júnom 13 podnikateľských misií organizovaných regionálnymi komorami SOPK a na Slovensko prišlo 22 partnerských misií z cudzích štátov, a to na úrovni regionálnej i centrálnej. SOPK zorganizovala 66 regionálnych a osem celoštátnych seminárov pre takmer 2 200 účastníkov.
* jf zll