BRATISLAVA. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja tvrdí, že príprava návrhu nového stavebného zákona je už v závere a v najbližších týždňoch ho predloží na medzirezortné pripomienkovanie. "Nový stavebný zákon bol pripravovaný v spolupráci so širokou odbornou verejnosťou, ktorá bola súčasťou našich pracovných skupín. Tento návrh zákona je kompromis všetkých zúčastnených strán a mnohých rôznorodých záujmov," zdôvodnil meškanie s prípravou stavebného zákona rezortný hovorca Martin Kóňa.
V rámci širokej verejnej diskusie bolo preložených približne sedemsto vecných pripomienok, z ktorých ministerstvo približne dvadsať percent akceptovalo a zapracovalo do návrhu nového stavebného zákona.
Podľa pôvodných plánov mal rezort na čele s ministrom Jánom Počiatkom po vlaňajšej letnej dvojmesačnej verejnej diskusii a vyhodnotení pripomienok návrh stavebného zákona predložiť na medzirezortné pripomienkové konanie ešte v minulom roku. Neskôr, na stretnutí lídrov slovenského stavebníctva v decembri, minister sľuboval predložiť upravený stavebný zákon do konca januára tohto roka. Nový stavebný zákon by mal po schválení vo vláde a Národnej rade SR nadobudnúť účinnosť 1. júla tohto roka.
Do návrhu stavebného zákona boli po verejnej diskusii zapracované hlavne technické požiadavky. "Doplnili sa a precizovali pojmy, najmä tie, ktoré sa používajú (určenie stavebného pozemku, pozemky vylúčené zo zastavania, prestavba, rekonštrukcia, modernizácia, adaptácia), resp. nové ako udržateľný územný rozvoj, priestorové usporiadanie, funkčné využívanie územia, index priepustnosti zastavaných plôch," priblížil Kóňa. Dodal, že tiež upravili rozsah a pojmy v projektovej dokumentácii stavieb, doplnili všeobecné technické požiadavky na výstavbu, napríklad protiradónové opatrenia a bezbariérové užívanie stavieb.
Súčasný stavebný zákon s mnohými novelami platí od roku 1976. Zámerom nového stavebného zákona je podľa ministerstva zjednodušiť ľuďom život na úradoch pri vybavovaní svojich záležitostí. Povinnosť mať územný plán obce sa má rozšíriť na všetky obce do konca roku 2034, v súčasnosti je to povinné len pre obce nad dvetisíc obyvateľov. Zavedie sa tzv. zastavovací plán, ktorý postupne nahradí v riešenom území terajšie územné rozhodnutie na umiestnenie stavby. Bude priamym podkladom pre povoľovanie stavieb, a to by sa malo zjednodušiť a urýchliť.