BRUSEL. Bližšie k záujmom Slovenska sa posunul návrh Európskej komisie na podporu propagácie potravín a poľnohospodárskych tovarov v tretích krajinách.
Ak sa podarí tieto zmeny zachovať, Slovensko nebude mať problém tento návrh podporiť. Uviedol dnes po zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek.
Zmenil sa pomer financovania
Minister v rozhovore pre TASR upozornil, že na dnešnej Rade ministrov došlo k zaujímavému politickému posunu, keď padol pôvodný návrh, že 60 % finančných zdrojov na propagáciu domácich výrobkov v zahraničí dá Európska komisia a zvyšných 40 % zdrojov musí nájsť príjemca tejto podpory.
Slovenská strana s týmto návrhom od začiatku nesúhlasila a tvrdila, že 40-% spolufinancovanie je privysoké hlavne pre menších pestovateľov a výrobcov.
"To už neplatí. Návrh sa teraz blíži k pomeru 75 % podpory zo strany EÚ a 20 až 25 % od prijímateľa pomoci," uviedol Jahnátek.
A dodal, že SR stále trvá na názore, že členský štát by mal vedieť o podpore udelenej pre potravinárske podniky na jeho území.
Podľa jeho slov sa Slovensku celkom nepáči systém, že rozhodovať o tomto druhu pomoci bude len Európska komisia, ale je to možné akceptovať, ak budeme ako členský štát o tom informovaní.
Už aj preto, aby štát vedel predmetným podnikom poskytnúť potrebné konzultácie.
Presun zdrojov
Ďalší pozitívny posun podľa neho nastal aj čo sa týka prerozdeľovania zdrojov pre propagáciu potravinárskych výrobkov v cudzine.
Už sa nehovorí, že až 70 % vyčlenenej sumy pre propagáciu domácich tovarov pôjde na propagáciu do tretích krajín (mimo EÚ). Ministri už hovoria o 50- alebo 60-% financovaní tejto propagácie.
Jahnátek upozornil, že na základe dosiahnutých posunov sa Rada ministrov rozhodla presunúť túto záležitosť na rokovania špeciálnej technickej komisie pre poľnohospodárstvo.
Podľa jeho slov grécke predsedníctvo v EÚ má záujem na tom, aby sa táto smernica dostala na aprílové rokovanie Európskeho parlamentu, posledné pred eurovoľbami, aj preto došlo k ústupkom zo strany viacerých členských štátov, ktoré boli pôvodne za tvrdšie podmienky pre propagáciu domácich potravín.
Jahnátek doplnil, že ak sa podarí presadiť návrh na 75-% spolufinancovanie zo strany EÚ a členské štáty budú informované o podnikoch poberajúcich túto podporu, Slovensko nebude mať problém za tento návrh hlasovať.