Šéf Asociácie menších nemocníc nevylúčil, že v stredu odporučí členom, aby vypovedali zmluvy najmenšej poisťovni.
BRATISLAVA. Najmenšia súkromná zdravotná poisťovňa Union neustúpi Asociácii nemocníc Slovenska, ktorá zastrešuje 59 regionálnych zariadení na Slovensku. Môže tak prísť o zmluvy, ktoré má s nemocnicami uzavreté.
„Nemôžem vylúčiť, že odporučíme našim členom, aby vypovedali zmluvy,“ povedal šéf Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Pacientov by tento krok zatiaľ ohroziť nemal. Väčšina nemocníc z asociácie má výpovednú lehotu 12 mesiacov, ubezpečuje poisťovňa Union.
S koeficientom je problém
Nemocnice žiadajú, aby poisťovňa Union zrušila od apríla takzvaný degresívny koeficient. Funguje tak, že ak nemocnica presiahne limit, na ktorom sa s poisťovňou dohodla, za ďalšiu hospitalizáciu dostane len 60 percent zo zazmluvnenej ceny.
Petko tvrdí, že s takýmto odmeňovaním po prekročení limitu majú viaceré nemocnice problém, napríklad aj Nemocnica v Bardejove, ktorej Petko šéfuje. Nevidí dôvod, prečo by mali nemocnice dostávať za niektoré hospitalizácie menej peňazí.
Union sa bráni. Hovorí, že ide o transparentný a spravodlivý postup. „Motivuje nemocnicu, aby efektívne plánovala starostlivosť a zároveň jej dáva istotu, koľko dostane uhradené,“ tvrdí.
Postupu, ktorý zvolili nemocnice, Union nerozumie. Tvrdí, že má v troch štvrtinách z nich najvyššie ceny za ukončenú hospitalizáciu. Štyri nemocnice majú mať od Unionu najnižšie platby.
Tlak štátnej poisťovne?
Union vidí za ta tlakom asociácie Všeobecnú zdravotnú poisťovňu. Cituje pritom vyjadrenia Petka, ktoré ešte v polovici marca zverejnil denník Pravda: „Ak sa nedohodneme s Unionom na zrušení tejto podmienky, najväčšia štátna poisťovňa Všeobecná zdravotná zníži svoje platby, a to je pre nemocnice neprijateľné. Nemocnice tak pravdepodobne pristúpia k vypovedaniu zmluvy s Unionom.“
Fakty
Ako sa darí Zdravotnej poisťovni Union
ku koncu roku 2012 mala 409 198 poistencov,
na trhu mala sedempercentný podiel,
v tom roku dosiahla zisk 16 miliónov eur,
rok predtým deväť miliónov
Všeobecná zdravotná poisťovňa Petkove vyjadrenia popiera. Na podmienkach sa s asociáciou nemocníc už dohodla a platiť budú od 1. apríla. Ak by sa Union s nemocnicami nedohodol, ich zmluvné podmienky s asociáciou to v žiadnom prípade neovplyvní, tvrdí VšZP.
Union postup štátnej poisťovne kritizuje, považuje ho za neférový a protiprávny. Ak by nemocnice vypovedali zmluvy, zváži voči nim aj právne kroky.
Postupujú ako štátne
Rovnako ako regionálne nemocnice postupovali vlani v lete veľké štátne nemocnice patriace pod ministerstvo zdravotníctva. Naraz vypovedali poisťovni Union zmluvy, tá dala ich postup preveriť Protimonopolnému úradu.
Štátna poisťovňa vtedy odmietla, že postup koordinovala. Aj vtedy bol problém v preplácaní výkonov, ktoré boli nad dohodnutý limit.
Union vtedy ustúpil. Teraz sa na tento ústupok Petko odvoláva a žiada ho aj pre menšie nemocnice.
Všeobecná zatiaľ nemá vyriešené výkony po prekročení limitu, rieši ich individuálne ako nadlimity. Nemocnice teda nevedia, koľko za výkon nad limit dostanú peňazí.
Mala by však prejsť na iný systém, zaplatí každú akútnu starostlivosť a plánované výkony vopred schváli. Takto má fungovať od mája na skúšku a od júla už naostro.
Má spory so štátom
Zdravotná poisťovňa Union má so štátom napäté vzťahy. Keď prvá vláda Roberta Fica zakázala zisky zo zdravotného poistenia, akcionár Unionu sa obrátil na medzinárodnú arbitráž a vyhral ju.
Keďže štát rozhodnutie arbitráže zatiaľ neakceptoval a firmu neodškodnil, holandský akcionár, firma Achmea dal cez exekútorov zmraziť požadovanú sumu na účtoch štátu v zahraničí.